Policja użyła nadmiernej siły

0
Jak podaje nowy raport, policja naruszyła prawa obywatelskie, zatrzymała niektóre osoby nielegalnie i użyła nadmiernej siły podczas szczytu G20 dwa lata temu. Raport sporządzony przez niezależnego obserwatora pracy policji w Ontario (Office of the Independent Police Review Director) ostro krytykuje także tymczasowy areszt zorganizowany przez policję za fatalne planowanie, projekt i działanie. Uznał on, że ludzie przetrzymywani tam byli nielegalnie. 300-stronicowy raport, który zawiera szczegółową analizę wydarzeń weekendu, kiedy aresztowano ponad 1100 osób, twierdzi, że protestujący nie byli jedynymi, którzy uciekli się do przemocy. Wielu policjantów użyło nadmiernej siły podczas aresztowań, co wzbudziło w reakcji przemoc. Skrytykowano ostro akcję policji na Queen’s Park, w hotelu w centrum Toronto i w akademiku studenckim, gdzie zatrzymania dokonane były bez nakazu. Przetrzymywanie tłumu ludzi na skrzyżowaniu w ulewnym deszczu przez wiele godzin było, zdaniem autorów raportu, “nieuzasadnione, niepotrzebne i niezgodne z prawem”. W tymczasowym areszcie problemami były przeludnienie, brak żywności prawników i kontrole osobiste. Zatrzymani musieli używać toalet na oczach innych.
Ze względu na niechlujnie prowadzoną ewidencję, powiedział dyrektor McNeilly, nie da się określić dokładnie liczby osób aresztowanych w ciągu tamtego weekendu, kiedy doszło do największej akcji aresztowań w historii Kanady. Raport zawiera 42 zalecenia. Wśród nich jest rekomendacja, by policja była prawnie zobowiązana do ujawnienia potencjalnych dowodów popełnienia przestępstw przez funkcjonariuszy policji. McNeilly powiedział, że jego agencja postanowiła rozpatrzeć w sumie 356 skarg związanych z G20 i dokonać systemowego przeglądu policji.
Agencja uznała 107 skarg za uzasadnione, a 96 z nich za poważne. Wiele osób i grup, w tym Canadian Civil Liberties Association, uważa, że policja podeptała prawa ludzi. Przeciwko policji torontońskiej i innym agencjom wytoczono kilka spraw cywilnych oskarżając je o brutalność i naruszanie praw człowieka. Na początku tego roku, McNeilly zalecił oskarżenie pięciu policjantów za pobicie manifestanta na Queen’s Park.
Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.