Midland (2)

0
(część pierwsza) O dziejach Francuzów w Huronii przypominają liczne znaki i pozostałości. Wspomniane wcześniej, zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne i historyczne umożliwiły odtworzenie Sainte Marie w miejscu jej pierwotnego usytuowania, na przeciwko Sanktuarium Męczenników. Zwiedzających wita przy wejściu reprezentacja siedemnastowiecznych Francuzów i tubylczej kultury, zachęcając do obejrzenia 20-minutowej filmowej prezentacji wprowadzającej w wydarzenia, które rozegrały się w tym miejscu przed z górą trzema wiekami. Skansen zwiedzać można indywidualnie, lub dołączyć do grup oprowadzanych przez przewodników ubranych w historyczne stroje. Całość jest istotnie wierną repliką istniejącej tu przed 350 laty osady. U jej wejścia znajduje się muzeum, w którym zgromadzono eksponaty archeologiczne, indiańskie przedmioty codziennego użytku, broń, narzędzia ozdoby. W drugiej części obejrzeć można cenne pamiątki pochodzące z Francji. W granicach zakreślonych wysoką palisadą i kilkoma bastionami znajdują się: kaplica, pomieszczenia gospodarcze, mieszkalne i cele Jezuitów, sypialnie świeckich pomocników i Indian, pomieszczenia gościnne dla podróżnych w tym pokoje gościnne dla niechrześcijan, warsztaty, stajnie, obory, chlew, spichlerze, dwa długie domy Huronów i wigwam zbudowany prawdopodobnie przez Indian z innego szczepu, szpitalik, ogród warzywny i cmentarz. Ta placówka misyjna o pełnej nazwie Sainte Marie-au-paysdes-Huron, powstała w krainie Huronów, była rozbudowanym ośrodkiem mającym, zdaniem ojca Jerome’a Lalementa, pierwszego superiora misji wśród Huronów, nie tylko przygotować misjonarzy, ale stanowić dom i szkołę przyszłego życia dla nowo nawróconych.  

Przewodnicy w historycznych strojach przybliżają dzieje Sainte-Marie…

  Uważał on bowiem, iż działalność misyjna prowadzona wśród Indian w ich naturalnym środowisku przynosi niewielkie efekty, ponieważ ochrzczeni tubylcy nie zrywają całkowicie ze swoją tradycją i wierzeniami. Dlatego dążył do tego, by przyjmujący chrześcijaństwo zamieszkali w misji, gdzie mogliby pracować, ucząc się kultury europejskiej.  

Ołtarz kaplicy w Sainte-Marie

  Sainte-Marie, odrestaurowana, rozpościera się w cieniu strzelistego kościoła, wzniesionego na przewciwległym wzgórzu. Odwiedzając Midland, nie można jej pominąć – była owocem wiary, nadziei i wieloletniej niestrudzonej pracy czczonych w sanktuarium pierwszych na tej ziemi krzewicieli chrześcijaństwa. Stała się ona również miejscem ich śmierci i wiecznego spoczynku. Jerzy Szlachetka
Poleć:

O Autorze:

Jerzy Szlachetka

Jerzy Szlachetka - Urodzony w Opolu Lubelskim, ukończył studia na KUL-u i mieszkał w Lublinie. Do Kanady przyjechał w 1984r. i wiele lat spędził w ontaryjskim London, obecnie mieszka w północnym Ontario. Związany z polskojęzyczną prasą od 1995r..

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.