Dziewczyna może legalnie używać swojego imienia

0
15-letnia mieszkanka Islandii wywalczyła w czwartek w sądzie prawo do legalnego używania swojego imienia, które nie figurowało w oficjalnym rejestrze. Do tej pory Blaer Bjarkardottir była określana w urzędowych dokumentach jako “dziewczyna”. Decyzja sądu w Reykjaviku podważa wcześniejsze stanowisko islandzkich władz, które twierdziły, że imienia, nadanego dziewczynie przez matkę, nie można uznać za “odpowiednie żeńskie imię”. Blaer po islandzku oznacza lekką bryzę. W Islandii imiona, które można nadać dziecku, są ściśle określone; muszą one być zgodne z islandzką gramatyką i wymową. Z tego powodu imiona takie jak Carolina czy Christa są wykluczone, ponieważ litera “c” nie występuje w islandzkim alfabecie. Nazwiska natomiast tworzy się od imienia rodzica, zazwyczaj ojca. Orzeczenie sądu oznacza, że także inne dziewczynki będą mogły nosić imię Blaer. Komisja ds. nadawania imion argumentowała, że wbrew regułom języka islandzkiego to imię, używane przez bohaterkę jednej z powieści islandzkiego noblisty Halldóra Laxnessa, łączy się z męskim rodzajnikiem. Matka dziewczyny, Bjork Eidsdottir, w jednym z wywiadów prasowych tłumaczyła, że nie wiedziała, iż wybrane przez nią imię nie figuruje w rejestrze. Dodała, że znała jedną Blaer, której imię zostało zaaprobowane w 1973 roku. Oficjalny rejestr obejmuje 1712 imion męskich i 1853 imiona żeńskie. Władze tłumaczą, że spis ma oszczędzić dzieciom późniejszych upokorzeń związanych z nieposkromioną pomysłowością niektórych rodziców.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.