Takiego koncertu w Toronto jeszcze nie było!!! Maestro Andrzej Rozbicki prezentuje “Złote Głosy” – ukraińska perspektywa

0

This slideshow requires JavaScript.

Niedawno w Toronto miało miejsce niezwykłe wydarzenie muzyczne – wielka gala koncert pt. “Złote Głosy”. Na galę przyszło ponad tysiąc widzów i nikt z nich nie wyszedł rozczarowany. Bo gala była wielkim świętem świętem Jej Wysokości Muzyki. Muzyki najwyższej próby!!! Wielki spektakl muzyczny został zorganizowany przez Maestro Andrzej Rozbickiego. Maestro Andrzej Rozbicki, twórca Toronto Celebrity Symphony Orchestra, jest postacią powszechnie znaną wśród społeczności polskiej jako: muzyk, dyrygent, instrumentalista, Zasłużony Pracownik Kultury i w koncu Doctor of Musical Arts i nauczyciel. Maestro Andrzej Rozbicki organizuje koncerty w Toronto od wielu lat, a każdy taki koncert jest wyjątkowym, niepowtarzalnym wydarzeniem muzycznym. Do udziału w gali “Golden Voices” zaproszono ponad 150 artystów, orkiestrę, chór i solistów z Kanady, Polski i Ukrainy. Nie da się opisać gorącej atmosfery, jaka panowała na scenie i na sali koncertowej podczas tego radosnego i wspaniałego spotkania. Powinniśmy być szczególnie dumni z faktu, że do udziału w tym ambitnym przedsięwzięciu został zaproszony nasz rodak, ukraiński tenor Wasyl Grokholsky. Był to już trzeci jego występ z Toronto Celebrity Symphony Orchestra. Ten wspaniały tenor występował ostatnio z towarzyszeniem ukraińskich chórów “Orion” i “Levada” (Toronto), w koncercie galowym upamiętniającym 120-lecie osadnictwa ukraińskiego w Kanadzie 13 listopada 2011. Koncert ten pozostawił niezapomniane wrażenia u publiczności.
Tak więc prawdziwym prezentem dla społeczności ukraińskiej było ponowne spotkanie z tym artystą. W trakcie koncertu “Złote Głosy”, wspaniale było więc usłyszeć rewelacyjne wykonanie przez Grokholskiego hiszpańskiej pieśni “Granada” i ukraińskiej ludowej pieśni “Czarne brwi, niebieskie oczy.” Jednak niebywałe wręcz emocje wśród publiczności wzbudziła w jego wykonaniu aria Andrzeja z opery “Kozak zza Dunaju”. Takiż sam entuzjazm wzbudziło jego wykonanie słynnej arii “Nessun dorma”! Tym popisom wokalnym, pozostawiającym niezapomniane wrażenie, towarzyszyły gromkie brawa publiczności. Wśród gości koncertu “Golden Voices” pojawiła się światowej sławy gwiazda, jeden z najwybitniejszych dramatycznych mezzosopranów na świecie: Małgorzata Walewska. Małgorzata Walewska odnosiła swoje największe sukcesy na najlepszych scenach operowych świata takich jak: londyńska Royal Opera House, Covent Garden i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Maestro Andrew Rozbicki poświęcił pięć lat, aby wynegocjować udział w koncercie w Toronto tej wielkiej operowej divy. Do udziału w koncercie zaproszono również utalentowanego polskiego basa Macieja Miecznikowskiego oraz genialny koloraturowy sopran, młodą utalentowaną wokalistkę Holly Chaplin. Artyści ci, świetnie wykonując pieśni solo, w duetach i w kwartetach, wykazali również  głębokie poczucie humoru. Chciałabym wspomnieć o bardzo wysokim i profesjonalnym poziomie muzycznym całego koncertu. Toronto Celebrity Symphony Orchestra pod kierunkiem Maestro Andrzeja Rozbickego to świetny zespół, który reprezentuje wysoki poziom. Muzyka w jej wykonaniu trafia prosto w serca. Orkiestra ta brzmiała wspaniałe wykonując utwory orkiestrowe jak i akompaniując artystom.
W gali brały udział dwa znane ukraińskie chóry z Toronto: “Lewada” (kierownik chóru Olesya Romanko) i “Orion” (kierownik chóru Basil Ahtymiychuk) pod artystycznym kierownictwem Maestro Igora Mahehy. 70 ukraińskich śpiewaków śpiewało wspólnie z 30 uczniami z Bishop Marrocco Thomas Merton Secondary School, uczestniczącymi w zajęciach z muzyki, kultury i historii, tworząc jeden, zwarty, silny głosem zespół śpiewający w języku angielskim, francuskim, włoskim, polskim i ukraińskim. Był to pierwszy taki występ w Toronto. Chóry brały udział w wykonaniu partii chóralnych takich jak “Habanera” z opery Bizeta “Carmen” oraz współczesnego utworu “Dove Vai” skomponowanego przez twórcę muzyki do znanego filmu “Quo Vadis?” Piotra Rubika, “Nessum Dorma”  z opery Pucciniego “Turandot” i “Pan nieba i ziemi” z opery “Kozak zza Dunaju” skomponowanej przez Gulaka-Artemowskiego w wykonaniu naszego wspaniałego rodaka Wasyla Grokholskiego.Wspaniałe współbrzmienie profesjonalnej orkiestry i chórów dało szerokie pole do popisów solistom, których głosy osiągały wręcz fenomenalne brzmienie.
Pięknie zabrzmiał również niezwykle melodyjny utwór “Kwiaty Toronto” w wykonaniu orkiestry i chórów “Lewada” i “Orion” (Toronto) poprowadzony przez Maestro Igora Mahehoja. Nadmienić należy, że  utwór ten gloryfikujący piękno naszego Toronto, był wykonany w trzech językach po ukraińsku, polsku i angielsku. Trzy wielkie ekrany umieszczone nad sceną w trakcie wykonania utworu pokazywały nasze miasto z lotu ptaka. Ten muldimedialny komponent  koncertu został przygotowany przez Mariana Kapustynskiego, członka chóru “Orion” (Toronto). W polskiej gazecie “Życie” napisano o tym, że: “Chóry błyszczały blaskiem mistrzowskiego śpiewu”. Rzeczywiście z koncertu na koncert możemy zauważyć niesamowity wzrost poziomu artystycznego i pełny profesjonalizm tych chórów udowodniony w tak trudnym repertuarze. Nadmienić również trzeba, że ten profesjonalizm pozwolił chórom na przygotowanie się do tego ważnego do konceru w bardzo krótkim czasie około 2 miesięcy. Szczególnie trudne do wykonania były końcowe partie koncertu:”Dove vai” i “Góralu czy ci nie żal”, jednakże ciężka praca nad nimi pozwoliła na osiągnięcie pełnego sukcesu. Nota bene, aranżację pieśni “Góralu czy ci nie żal” skompowanego przez Włodzimierza Korcza w stylu gospel, prasa nazwała wręcz rewelacyjna. Pierwszy raz takie wykonanie miało miejsce w czasie koncertu w Chicago zaś Maestro Andrzej Rozbicki, z towarzyszeniem 150 wykonawców, jako pierwszy poprowadził je w czasie tego koncertu w Kanadzie.
Nic więc dziwnego, że publiczność długo nie chciała pożegnać się z tymi wspaniałymi artystami z Polski, Ukrainy i z Kanady. Otrzymali oni długotrwałe brawa na stojąco. Tak więc akordy pieśni, głosy solistów i chórów brzmiały i brzmiały… Koncert zaszczycili swoją obecnością ambasadorzy Polski i Ukrainy, naczelny dyrektor Katolickiego Wydziału Edukacji w Toronto oraz przedstawiciele wielu polskich i ukraińskich organizacji. Zorganizowanie takiego koncertu wymagało bardzo ciężkiej pracy i perfekcyjnej współpracy ze strony wszystkich jego uczestników, w tym ukraińskiego chóru “Levada” (Toronto) pod kierunkiem Larysy Tiepla.
Dziękujemy wszystkim ukraińskim sponsorom za pomoc w zorganizowaniu koncertu. Koncert “Golden Voices” był pierwszym wspólnym przedsięwzięciem, w którym ukraińskie chóry “Orion” I “Lewada” śpiewały z towarzyszeniem Toronto Celebrity Symphony Orchestra. Jak stwierdził Maestro Andrzej Rozbicki było to bardzo ważne historycznie wydarzenie, jako że doszło do połączenia polskiej i ukraińskiej społeczności na niwie artystycznej. Ukraińskie chóry i uczniowie śpiewali razem z polskimi pod kierunkiem ukraińskiego dyrygenta, a później ukraińskie chóry i polscy wykonawcy śpiewały pod kierunkiem znanego, urodzonego w Polsce dyrygenta kanadyjskiego, Andrzeja Rozbickiego. I co jest bardzo ważne, oprócz doświadczonych artystów na scenie występowali również początkujący wykonawcy co z pewnością przyczyni się do wzbogacenia i rozwoju kultury. Mamy nadzieję, że ta owocna współpraca będzie kontynuowana gdyż “żyjemy jak brat z bratem” jak mówią słowa “Kwiatów Toronto”.

Galina Synchuk

ukraińska gazeta “Meest”, Toronto, 5 czerwca 2013

Tłumaczenie: Irena Obszanska 

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.