Najdłuższy mural w Ontario naszej rodaczki

0
Odsloniecie najdluzszego muralu w Toronto (i w Ontario) odbyło się w piątek, 22 sierpnia. Wymiary muralu: 110 m i wysokość 3,6 m.
 
Na odsłonięcie i przecięcie wstęgi przybył mer Toronto, Rob Ford z radnym Dougiem Fordem, a także wielu sponsorów projektu. W czasie przemówienia mer wspomniał, że przez wiele lat przejeżdżał tą drogą (jeszcze nawet jako radny) i zawsze zastanawiał się co zrobić z tymi ścianami, które były bardzo zniszczone przez rdzę. Cieszy się, że murale po obu stronach nie tylko rozwiązały problem nieestetycznych ścian, ale upiększyły tę okolicę.
 
W tym roku nad zachodnią ścianą pracowałam z Seanem Martindalem, i z 13-osobową grupą młodzieży: siedmiorgiem z Arts for Children and Youth; dwójką z Tropicana Community Services i 4 czterema woluntariuszami. Prace z młodzieżą zaczęły się 24 czerwca i trwały 40 dni. Niektórzy z młodych nigdy nie malowali i uczyli się malowania na miejscu. Inni już mieli doświadczenie z poprzednich lat, ale nauczyli się nowych metod. 

W kwietniu mieliśmy spotkanie z mieszkańcami Rexdale, gdyż chcieliśmy usłyszeć co chcieliby widzieć na muralu. Tak też mural przedstawia naturę – rzekę Humber, drzewa w parkach, zwierzęta z okolicy i ludzi – młodych, starszych, różnych narodowości, osoby wysportowane i niesprawne (na wózku inwalidzkim i osobę niewidomą z psem)… Chcieliśmy, żeby każdy mógł “zobaczyć” siebie w tym muralu.
 
Choć malowanie dla upiększania miasta jest dla nas bardzo ważne, celem tego typu programów nie jest TYLKO malowanie. Młodzież uczy się co to znaczy pracować – przychodzić do pracy na czas, postępować zgodnie z instrukcjami, współpracować z innymi – to umiejętności, które mogą wykorzystać w jakiejkolwiek pracy w przyszłości.

Emilia Jajus

autorka projektu i wielu innych murali w Toronto

This slideshow requires JavaScript.

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.