Co słychać na kanadyjskiej granicy?

0

Obywatele polscy nie potrzebują wizy do Kanady, a jednak zatrzymywani są przy wjeździe i w wielu przypadkach nie wpuszczani – a przynajmniej nie na 6 miesięcy, jak mieli nadzieję.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż dzieje się tak dlatego, ponieważ dopiero na granicy (np. na lotnisku), urzędnik na granicy (CBSA officer) podejmuje decyzję, czy daną osobę wpuścić do Kanady czy też nie, i jeśli nie – to jaką metodę zastosować, a jeśli wpuścić – to na jak długo. Zajmijmy się tymi osobami, które zostają wpuszczane jako turyści.

Jeżeli urzędnik przy pierwszej odprawie nie ma żadnych zastrzeżeń – po przeskanowaniu paszportu, zadaniu 3-4 pytań, w ciągu około 15-30 sekund podejmuje decyzję i wbija pieczątkę – ta pieczątka jest wizą turystyczną umożliwiającą pobyt w Kanadzie przez 6 miesięcy od daty na pieczątce (daty wjazdu).

Natomiast jeśli urzędnik ten ma jakiekolwiek wątpliwości i nie jest pewny czy może dać wizę turystyczną na pobyt 6-miesięczny – kieruje on przyjezdnego na drugą odprawę (secondary examination), gdzie przyjezdny może liczyć na znacznie dłuższe przesłuchanie (przy pomocy tłumacza, jeśli taki jest potrzebny).

Podczas takiego przesłuchania urzędnik chce ustalić cel wizyty – czy naprawdę jest to tymczasowy i turystyczny cel, sprawdza on historię podróżnego (jeśli np. jest to nie pierwsza wizyta w Kanadzie), wypytuje o sytuację w kraju zamieszkania (stan cywilny, rodzinny, historię pracy, finanse).

Zwraca przy tym uwagę na wszystko – na to, w jaki sposób podróżny się zachowuje (czy jest zdenerwowany, czy to zdenerwowanie jest normalne czy “anormalne”, czy patrzy prosto w oczy, jak odpowiada na pytania, co jak wiadomo, jest dowodem, że osoba raczej niczego nie ukrywa, nie kłamie). Urzędnik ma za zadanie (a nie jest to wcale łatwe zadanie) podjąć decyzję o wpuszczeniu “obcego” do kraju.

Dlatego tak bardzo ważne jest przygotowanie się do takiej rozmowy. W większości przypadków przyjezdni nie są kierowani na przesłuchanie, czyli tę bardziej wnikliwą rozmowę. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy osoba albo ma już “rekord” jeśli chodzi o przyjazdy do Kanady i/lub o przebywanie w Kanadzie, albo gdy “podpadnie” – nie zachowuje się naturalnie, często przyjeżdża do Kanady, albo po prostu nie ma szczęścia i zostanie “wybrana” do “secondary examination”. A co będzie, jeśli przyjezdnemu, który przeszedł to “secondary examination”, udało się jednak przekonać urzędnika na granicy, że przyjechał tu w odwiedziny na 2 tygodnie (tak jak wskazuje na to jego bilet powrotny) – i został wprawdzie wpuszczony, ale tylko na 2 tygodnie, tak jak prosił.

Równocześnie ma notatkę na swojej wizie (Visitor Record), że za dwa tygodnie musi się zgłosić na lotnisku to odprawy imigracyjnej przy wylocie i potwierdzić swoje opuszczenie Kanady.

Czy taką 2-tygodniową wizę można przedłużyć czy trzeba konieczie wyjechać za dwa tygodnie? Otóż teoretycznie taka krótkoterminowa wiza jest przedłużalna. To znaczy – turysta ma prawo przed jej wygaśnięciem wysłać podanie o przedłużenie. Oczywiście wysłanie takiego podania o przedłużenie nie jest jednoznaczne z otrzymaniem przedłużenia – taka decyzja jest podejmowana indywiadualnie na podstawie danej konkrentnej sytuacji i jak jest ona wyjasniona i udowodniona, ale według prawa imigracyjnego jeśli wyśle się podanie o przedłużenie wizy najpóźniej w dniu upływania jej ważności, to w można w Kanadzie zostać legalnie do momentu otrzymania decyzji- a jest to ok. 2-3 miesiące więcej (tak długo trwa podejmowanie decyzji). Proszę jednak pamiętać, że terminy te się zmieniają i nie są stałe, ale jednak nie jest to krócej niż ponad dwa miesiące lub więcej od dłuższego już czasu, kilka lat, powiedziałabym.

Tak to wygląda odnośnie wpuszczania do Kanady i przedłużania wiz. Oczywiście temat jest o wiele szerszy, ale piszę o tym ponownie, ponieważ bardzo często otrzymuję e-maile i telefony w tej sprawie. 

Poleć:

O Autorze:

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.