Imigracyjne pytania i odpowiedzi

0

Nazbierało się trochę pytań z e-maili, które do mnie Państwo piszecie, więc wybrałam kilka, które się powtarzają. Oto one i na nie odpowiedzi:

Pytanie: Czy osoba, która była w Kanadzie i wróciła do Polski po wygaśnięciu wizy turystycznej, może wyjechać do Kanady ponownie – po jakim czasie jest to bezpieczne, aby nie cofnięto z granicy?
Odpowiedź: Obywatele Polski nie potrzebują wizy wjazdowej, więc kupują bilet i lądują w Kanadzie. Kwestia jest, czy zostaną wpuszczeni – ale to pytanie zadają sobie wszyscy, ponieważ samo wylądowanie w Kanadzie nie jest jednoznaczne z otrzymaniem pozwolenia na wjazd i pobyt (tymczasowy – np. turystyczny). Teoretycznie osoba, która przebywała w Kanadzie nielegalnie, nie dostanie pozwolenia na ponowny wjazd, ponieważ popełniła przestępstwo przeciwko prawu imigracyjnemu – nie zastosowała się do terminu opuszczenia Kanady… jeśli fakt ten będzie wiadomy urzędnikowi na granicy. Ale czy jest na to dowód? Równie dobrze może nie być żadnego, a wtedy takie osoby nie mają problemu i zostają wpuszczane na kolejną… wizytę. Takie przypadki, jestem przekonana, dzieją się na porządku dziennym – niejednokrotnie opowiadają mi je klienci podczas konsultacji. Ale również są inne przypadki, kiedy osoba ląduje w Kanadzie i jest bardzo zaskoczona, iż Immigration wie wszystko na jej temat: kiedy wyleciała z Kanady, jak długo przebywała bez wizy, gdzie mieszkała i pracowała – a wtedy kłopoty murowane. Albo może i być tak, że urzędnik nie wie na pewno, ale się domyśla – a to już wystarczy, by skierować na szczgółowe przesłuchanie, wziąć taką osobę w krzyżowy ogień pytań, aby w ostateczności nie wydać zgody na wjazd do Kanady. Byłam niedawno z delegacją konsultantów imigracyjnych na spotkaniu w CBSA, gdzie jeden z dyrektorów Canada Border Services Agency – a więc tej gałęzi Immigration, gdzie zajmują się wpuszczaniem do Kanady lub wydalaniem (między innymi) odpowiadał na wiele nurtujących pytań, między innymi na tematy odnośnie ich pracy, procedur i trendów. Ciekawa sprawa – bardzo wiele informacji na temat ludzi Immigration Canada posiada… z donosów. Warto więc się podwójnie zastanowić zanim opowie się o swojej historii komukolwiek. Na zasadzie “Nie mów nikomu co się dzieje w domu”. Warto też się zastanowić, czy warto ryzykować ponowny przyjazd, czy też nie.

Pytanie: Próbuję dodzwonić się do Immigration od kilku już tygodni – bez skutku. Sponsoruję żonę i chcielibyśmy, aby żona już mogła pracować. Czy jest wiadomo kiedy Immigration się do nas w końcu odezwie – pytam się, ponieważ na stronie internetowej ciągle się tylko wydłużają terminy rozpatrywania.
Odpowiedź: Rzeczywiście ostatnimi czasy trudno było się dodzwonić do tzw. Call Centre. Podobno wymieniany był system telefoniczny – na lepsze, oczywiście mamy nadzieję. Radzę tam dzwonić wcześnie rano (od 8), i najlepiej w czwartek lub w piątek (podobno początki tygodnia są najbardziej oblegane, również pod koniec dnia pracy – 3-4 po południu). Sama niejednokrotnie mam kłopoty, ale proszę się uzbroić w cierpliwość – system ten jednak działa. Natomiast jeśli chodzi o terminy rozpatrywania – tak, rzeczywiście sięone bez przerwy wydłużają i nikt, ale to nikt nie ma na to ani wpływu, ani informacji, kiedy każda sprawa zostanie zakończona. Zwłaszcza że każda sprawa jest inna i trwa inaczej. Jedyne może pocieszenie to to, że… kiedyś na pewnosię zakończy, oraz to, że terminy podawane na stronie imigracyjnej są terminami maksymalnymi – większość spraw kończy się szybciej i o wiele szybciej.

Pytanie: Czy jest szansa, że w końcu dostanę obywatelstwo Kanady? Wysłałem moją aplikację już tak dawno – to jest jakiś skandal, że te aplikacje są rozpatrywane latami!
Odpowiedź: W 2013 roku rząd Kanady zainwestował 44 miliony dolarów w poprawę terminów rozpatrywania spraw, więc (podobno) już są rezultaty. I (podobno) są one widoczne. I tak w roku 2012/2013 w rozpatrywaniu było 324,662 aplikacji o obywatelstwo, a już rok później 301,758. Pod koniec września 2014 tych aplikacji było 255,070. Za rok o tej porze rząd spodziewa się tylko 150,000, i plan (oraz nadzieja) jest, ze liczba ta się już nie powiększy w kolejnych latach. Teraz tylko przyjdzie czekać na odpowiedź, ile czasu wnoszący podanie będzie czekał – czy około roku, jak było 10-15 lat temu, czy więcej… Myślę, że jest szansa, iż te prognozy się spełnią, bowiem w przyszłym roku – za około pół roku – wchodzą zmiany i o wiuele mniej osób będzie się na początku kwalifikować. Zobaczymy, czy to będzie miało jakieś znaczenie dla podań, które już są w toku.

Poleć:

O Autorze:

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.