Jedyne takie na świecie

0

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest wyjątkowe. Informacje o jego otwarciu pojawiły się w prasie na całym świecie. Budynek muzeum można było zwiedzać już od półtora roku, ale stałą ekspozycję otwarto oficjalnie 28 października. Stoi w centrum Muranowa, naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Zewnętrzna część zbudowana jest ze szklanych paneli i miedzianej siatki. Panele pokrywają litery hebrajskie i łacińskie układające się w słowo POLIN, które nawiązuje do legendy o pierwszych żydowskich osadnikach na ziemiach polskich, którzy tu znaleźli przyjazne miejsce do osiedlenia. Według legendy mieli usłyszeć głos z nieba mówiący: “Polin”, co oznacza “tutaj odpoczniesz”, ale też po hebrajsku – “Polska”.

To muzeum nie powstałoby bez wsparcia finansowego prywatnych osób i instytucji. Potrzebne fundusze – 145 milionów złotych – zgromadziło Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Pieniądze zebrało od 500 darczyńców z całego świata. Najważniejsi z nich to Wiktor Markowicz, Zygmunt Rolat, Tad Taube, Corinne Evens i Jan Kulczyk.

Poniedziałek, 27 października
Wystawę zwiedzali darczyńcy. Głównych darczyńców muzeum nazywają Muszkieterami, bo wspierali się w walce o pozyskiwanie środków na całym świecie. Pierwszy milion dolarów na budowę ekspozycji przekazał Wiktor Markowicz jeszcze w latach dziewięćdziesiątych.

Współprzewodniczący Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum powiedział: – “To nie jest długo czekać na takie muzeum 20 lat. To muzeum wyjątkowe, pisze o nim New York Times, Financial Times. Wtedy Lech Kaczyński i prezydent Kwaśniewski zdali sobie sprawę jakie to będzie ważne muzeum nie tylko dla Żydów, ale i dla Polski, i oni podjęli decyzje o budowie.”

D’Artagnanem – czwartym Muszkieterem, który znacząco wsparł projekt w momencie kiedy wydawało się, że nie ma już szans na jego realizację, jest Jan Kulczyk.

Jan Kulczyk: – “Ja się długo nie wahałem. Uważam, że historia Żydów w Polsce to historia Polski. Muzeum Historii Żydów Polskich to jedyne takie muzeum na świecie”.

Sigmunt A. Roland, kolejny darczyńca: – “Nasze Muzeum różni się gruntownie od kolejnego muzeum Holokaustu. Nasze Muzeum to muzeum życia, Holokaust jest tu galerią jedną z dziewięciu.”

Dla twórców muzeum ważne jest, żeby wystawę oglądali młodzi ludzie.

Waldemar Dąbrowski, członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich: – “Stworzyliśmy instytucję wielkiej edukacji, dla polskiej młodzieży, dla izraelskiej młodzieży. Znam wszystkie żydowskie muzea na świecie, ale to jest najpiękniejsze”. Wystawa jest tak skonstruowana, że można ją zwiedzić w trzy godziny, ale można też w jednej galerii spędzić tydzień, albo miesiąc. Wystawa jest interaktywna.

Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce: – “Ta wystawa nie jest typowa, tu wszystkiego można dotykać, nie ma pań co mówią: nie dotykaj.”

This slideshow requires JavaScript.

Wtorek, 28 października
Uroczyste otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich z udziałem prezydentów Polski i Izraela oraz władz Warszawy. Na uroczystość przybyło wielu polityków, m.in. marszałek Sejmu Radosław Sikorski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz i prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz- Waltz. Był także Roman Polański.

Ekspozycja składa się z ośmiu tematycznych galerii, które zajmują powierzchnię ponad pół hektara. Pokazuje tysiącletnią historię Żydów na polskich ziemiach.

– “Muzeum Historii Żydów Polskich nie jest muzeum zagłady, tylko życia” – powiedział prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Dziękował za odwagę Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, którzy nie stali biernie, lecz ratowali ludzkie życie. Potem zaczęło się wspólne zwiedzanie.

– “Obywatele pochodzenia żydowskiego mieszkali w naszym mieście od średniowiecza. Byli częścią warszawskiej historii, warszawskiej tożsamości kulturowej” – mówiła we wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz. – “Otwierana dzisiaj ekspozycja opowiada o unikalnym dziedzictwie żydowskim na ziemiach polskich. Znajdujemy w niej wątki niewątpliwie dramatyczne, historie sporów, konfliktów, tragedii, ale także świadectwa przyjaznej koegzystencji i współpracy owocującej bogactwem dokonań w celach tak ważnych, jak kultura, nauka i przedsiębiorczość. Przez setki lat w Rzeczypospolitej – centrum żydowskiej diaspory i domu największej żydowskiej społeczności na świecie – bujnie rozwijała się żydowska kultura i nauka, narastała tradycja, powstawały ważne dla judaizmu ruchy religijne i społeczne.” Prezydent Warszawy przypomniała także, że w chwili wybuchu II wojny światowej Warszawa stanowiła największe skupisko społeczności żydowskiej w Europie i drugie na świecie po Nowym Jorku. Żyło tu ok. 400 tys. obywateli pochodzenia żydowskiego, jedna trzecia całej ludności Warszawy.

Muzeum Historii Żydów Polskich to ekspozycja, nad którą pracowało 120 historyków i muzealników z Polski, Izraela i USA. Wykorzystuje oryginalne przedmioty, repliki i modele, nagrania audio, zdjęcia, filmy i animacje komputerowe. To około 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Powstało na planie kwadratu w postaci sześcianu o szklanych ścianach.

We wnętrzu hol główny tworzą wysokie, pofalowane ściany w kolorze piasku. Przestrzeń ta przypomina swym kształtem wąwóz, co ma być – zgodnie z ideą projektantów – nawiązaniem do przejścia przez Morze Czerwone znane z Księgi Wyjścia. – “Nie da się zrozumieć i w pełni przeżyć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski. Wynika to z wielowiekowej obecności Żydów na naszych ziemiach i ze znaczenia społeczności żydowskiej w wielu dziedzinach polskiego życia.

– Nie da się również zrozumieć historii Żydów bez znajomości historii Polski. Nie tylko z powodu długotrwałego przenikania się światów żydowskiego i polskiego, nie tylko ze względu na długotrwałe sąsiedztwo, ale również dlatego, że u schyłku istnienia I RP ogromna większość Żydów w skali świata żyła na ówczesnych terenach państwa polskiego. To naprawdę niezwykłe poczucie uczestniczenia w historii, nie tylko poprzez nawiązanie do wieków relacji polsko-żydowskich, ale danie dodatkowego impulsu na rzecz dobrej przyszłości w stosunkach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich. Polscy Żydzi odegrali ogromną rolę w zbudowaniu współczesnego Państwa Izrael”. Prezydent przypomniał, że prawie połowa członków pierwszego Knesetu mówiła po polsku.

Temat holokaustu nie jest dominujący i to jest siła tego Muzeum, które już cieszy się sympatią warszawiaków. Środa i czwartek były dniami otwartymi dla publiczności. Wstęp jest bezpłatny, trzeba tylko przedtem zarejestrować się na stronie muzeum.

Poleć:

O Autorze:

Edek Wójciak & Monika Witkowska

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.