Tradycja starsza od Bożego Narodzenia

0

Święta Bożego Narodzenia wypełnione są tradycjami. Choinka, prezenty, gwiazdka, sianko pod obrusem, pasterka, kolędy. Całą stronę można by wypełnić samą listą. Tradycje religijne, tradycje komercyjne. I tradycje takie mniejsze, takie nasze – rodzinne. Ulubiona potrawa wigilijna, ulubiona kolęda. Wszystko to jest bardzo bliskie naszym sercom.

Nie ma świąt bez wspólnego posiłku, nie ma Bożego Narodzenia bez podzielenia się opłatkiem. Msza święta jest przecież pamiątką po wspólnej wieczerzy.

I to właśnie wspólne spożywanie posiłku jest tradycją, która łączy ludzi dłużej niż jakakolwiek religia. Zaproszenie innych do wspólnego jedzenia i podzielenie się z nimi tym co dla pierwotnego życia było najważniejsze jest oznaką zaufania i wspólnoty. Jest gestem mówiącym więcej niż jakiekolwiek słowa. Dzieląc się opłatkiem pokazujemy, że razem jest nam lepiej. Bez względu na różnice poglądów, na różne cele życiowe. Razem możemy zrobić więcej.

To właśnie przekonanie znajduje odzwierciedlenie w tak wielu przysłowiach obecnych w każdej kulturze tego świata, w każdej religii i na każdym kontynencie. “E Pluribus unum”. Przykłady można by mnożyć prawie tak samo jak listę tradycji na Boże Narodzenie. Nawet słowo “faszyzm” wywodzi się od wspólnego powiązania, podobnie jak wiklinowa faszyna razem związana staje się mocniejsza.

Dlaczego, w takim razie, przy tak powszechnym przekonaniu, że razem można więcej, tak często decydujemy się na działania przeciwko innym? Na działania, które mogłyby nam dać jakąś przewagę nad innymi? Może nawet w ograniczonych warunkach i na krótką metę to się sprawdza. Ale od tak dawna jak istnieje ludzkość, cywilizacja po cywilizacji, społeczeństwo po społeczeństwie i organizacja po organizacji przekonywały się, że “divided we fall”.

Nie dotyczy to tylko naszych indywidualnych ludzkich działań. Podobnie jest z firmami. Te dbające o swoich klientów i kontrahentów istnieją dłużej i są bardziej stabilne. Podobnie jest też z rządami: te współpracujące z innymi zapewniają pokój i lepsze warunki gospodarcze swoim obywatelom.

Możemy więc działać wspólnie albo przeciwko sobie. Na przykład wszyscy rozumiemy co to jest bojkot: unikamy kupowania produktu czy usługi jakiejś firmy i namawiamy innych do podobnego zachowania. „Buycott” działa odwrotnie. Informacje w mediach o polskich jabłkach do kupienia w sklepach Starsky to typowy przykład buycottu. Business można robić na różny sposób. Na dwóch przeciwnych końcach spektrum znajdują się wielkie międzynarodowe korporacje z jednej strony i organizacje charytatywne z drugiej – tak, organizacje charytatywne uważam za biznes, tylko nienakierowany na zysk dla inwestorów. Bono (ten w okularach z U2) jest współzałożycielem firmy „Product Red”, która namawia wielkie korporacje (Apple, Coca-Cola, Nike, American Express, Starbucks itd) do wypuszczenia na rynek produktów z czerwonym akcentem i logo „(PRODUCT) red”. Firma Bono pomaga aktywnie w marketingu tych produktów – organizuje buycott. W zamian otrzymuje część zysków, które są przeznaczane na walkę z HIV/AIDS. Obie strony mają korzyść. W efekcie dotacje tych korporacji na ten charytatywny cel zwiększają się wielokrotnie. Wilk syty i owcy też niczego nie brakuje. Oba zwierzątka mogą teraz razem pójść do stajenki w Betlejem. 

Dzieląc się w tym roku opłatkiem oddajmy trochę siebie i jednocześnie przyjmijmy do naszego serca odrobinę tych, którzy nam dobrze życzą. Razem będziemy mogli zrobić więcej dla siebie samych i dla innych. A że nie będzie to zawsze tak jak my byśmy chcieli… A może to i dobrze. A może właśnie dlatego razem potrafimy zrobić więcej…

I tego właśnie wszystkim serdecznie życzę na przyszłość.

Poleć:

O Autorze:

Tomek Kniat

Urodziłem się i wychowałem w Warszawie. Kocham to miasto – o ile oczywiście miasto można kochać. Od 1988 mieszkam w Toronto, czyli przez mniej-więcej połowę swojego życia. W Toronto jestem Polakiem, a podczas wizyt w Ojczyźnie jestem Kanadyjczykiem w Warszawie. Więcej-> o mnie 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.