Beethoven na Wielkanoc

0

Z cyklu : “…da się lubić”

Rozpoczął się 19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Podczas inauguracyjnego koncertu w Filharmonii Narodowej można było usłyszeć uwerturę “Coriolan” op.62 Beethovena, IV Symfonię G-dur Mahlera i Brahmsa “Koncert podwójny Amol op. 102”. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach poprowadził amerykański dyrygent Leonard Slatkin.

Ten festiwal to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Warszawie. Gośćmi honorowymi jego tegorocznej inauguracji byli prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką.

Podczas trwającego 13 dni festiwalu odbędzie się dziesięć koncertów symfonicznych, dwa kameralne, dwa recitale fortepianowe, recital pieśni, koncert chóralny i jedno wykonanie opery. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem “Beethoven – następcy i kontynuatorzy: Brahms i Mahler”.

This slideshow requires JavaScript.

– Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska: – “Kiedy 19 lat temu Elżbieta Penderecka rozpoczynała to przedsięwzięcie w Polsce było tylko kilkanaście tak dużych festiwali. Przez te 19 lat wydarzyło się bardzo dużo. W większych i mniejszych miastach powstały sale koncertowe, na czele z ich prawdziwym Stradivariusem, jakim jest nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Dziesiątki tych sal koncertowych mają ambicje prezentowania wielkiej muzyki, a festiwale są najlepszą ku temu okazją. Elżbiecie Pendereckiej wyrosła więc olbrzymia konkurencja. Z tym większą jednak satysfakcją rozmawiam o teraźniejszości i przyszłości tego festiwalu, bo wciąż może się on cieszyć mianem największego festiwalu w Polsce”

Najpiękniejszy był bodaj “Koncert podwójny”, choć z drugiej strony trudno tworzyć jakąkolwiek hierarchię ważności. Wrażenie takie spotęgował jednak wspaniały popis duetu Sayaka Shoji (skrzypce) i Danjulo Ishizaka (wiolonczela) – solistów w tym właśnie utworze.

Powiedzieli nam także:

Elżbieta Penderecka, dyrektor Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena: – “Usłyszymy kilka symfonii Mahlera, wspaniałe, rzadko wykonywane utwory Brahmsa. Nie zabraknie gwiazd, ale warto też zwrócić uwagę na młodych wykonawców, takich jak Trevino,E Petrenko, pianistę Aleksieja Volodina”.

Podczas Festiwalu będą również polskie akcenty.

Janusz Marynowski, dyrektor naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia: – “Jako dyrektor Sinfonii Varsovii czekam na nasz koncert, za kilka dni gramy koncert z genialnym amerykańskim młodym dyrygentem. Zapraszam”. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku, kiedy to upamiętniał 170. rocznicę śmierci twórcy Fidelia i IX Symfonii – stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego rangę doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Gent (Belgia), przyjmując do grona swych członków w październiku 2001 roku.

Program każdej edycji Festiwalu, odbywającego się od 2004 roku w Warszawie (a przez pierwsze 7 lat – w Krakowie), bardzo nowatorski i jakże inny od wszystkich podobnych festiwali, w sposób ciekawy i różnorodny pokazując zdobycze muzyki europejskiej. Każda edycja ujmuje dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw i pozwala dostrzec, skąd czerpał inspiracje, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce kompozytor zajmuje w świecie sztuki współczesnej oraz we współczesnym świecie.

Festiwalowi od pierwszej edycji towarzyszy wystawa autografów oraz druków muzycznych wielkich kompozytorów, m.in. Bacha, Beethovena, Brahmsa, Chopina, Haydna, Mozarta, Schumanna i Szymanowskiego. Te bezcenne autografy pochodzą z kolekcji Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i z Biblioteki Pruskiej w Berlinie, której zbiory przechowywane są w Bibliotece Jagiellońskiej.

Co roku w ramach festiwalu odbywa się też Międzynarodowe Sympozjum Muzykologiczne, stanowiące muzyczno-naukowohumanistyczną refleksję o muzyce Beethovena i jej wpływie na twórczość innych kompozytorów. Owocem sympozjum są książki, dokumentujące referaty sesji (pierwsza książka zawiera referaty z lat 1997, 1998, 1999, druga – z lat 2000, 2001, 2002), opublikowane w dwóch wersjach językowych: polskiej i obcojęzycznej.

Dyrektor Generalny Festiwalu, Elżbieta Penderecka, pozostaje konsekwentna w starannym doborze programu koncertów tak, aby prezentowane były w najlepszych interpretacjach i na najwyższym światowym poziomie. Wśród wybitnych artystów, którzy wystąpili na Festiwalu, wymienić można m.in. pianistów Garricka Ohlssona, Stephena Kovacevicha, Christopha Eschenbacha, Alexeia Lubimova, Piotra Anderszewskiego, Barry Douglasa i Rudolfa Buchbindera, wiolonczelistów: Borisa Pergamenchikowa, Arto Norasa i Davida Geringasa, skrzypków: Anne-Sophie Mutter, Gidona Kremera i Chee-Yun, śpiewaków: Gabrielę Benačkovą, Christiane Libor, Jadwigę Rappé, Bożenę Harasimowicz-Haas, Izabellę Kłosińską, Simona Estesa, Andreasa Schmidta, Liobę Braun, Vinsona Cole’a, Jamesa Johnsona i Wendy Nielsen, dyrygentów: Helmutha Rillinga, Christopha von Dohnányi’ego, Martina Haselböcka, Sauliusa Sondeckisa, Johannesa Goritzkiego, Antoniego Wita, Jana Krenza, Jacka Kaspszyka, Gabriela Chmurę, Lawrence’a Fostera, Helmutha Rillinga i Jamesa Conlona; zespoły takie jak Norddeutscher Rundfunk Orchester, Gächinger Kantorei and BachAkademie Stuttgart, I Sonatori de la Gioiosa Marca, Kremerata Baltica, Wiener Akademie, Saint Petersburg Hermitage Symphony Orchestra, Deutsche Kammerakademie Neuss, Boston Baroque, BachAkademie Stuttgart, English Chamber Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Shanghai Quartet czy Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Swoistą wizytówką festiwalu są wyrafinowane projekty plakatów i okładek programów koncertów. Do tej pory autorami grafik byli Modulus Studio, Ryszard Horowitz, Rafał Olbiński, Stasys Eidregevičius, Wojciech Siudmak, Grzegorz Stec, Witold Siemaszkiewicz, Andy Warhol, Andrzej Pągowski, Marianna Sztyma, Wilhelm Sasnal i Bartek Materka. Znakiem rozpoznawczym festiwalu są także pięknie wydane książki programowe w języku polskim i angielskim, zawierające informacje repertuarowe, biogramy artystów, eseje o prezentowanych utworach i wykaz autografów, prezentowanych na wystawie.

Poleć:

O Autorze:

Edek Wójciak & Monika Witkowska

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.