Cel inwestycji

0

Załóżmy że, w naszym pojęciu inwestowanie jest to “włożenie kapitału” do “SREBRNEJ SKRZYNKI” by za pewien czas z tej skrzynki “wyciągnąć NAGRODĘ” czyli zysk. Z tej prostej konstrukcji definicji, mamy więc pięć elementów naszego równania.
1) Kapitał
2) Czas
3) Ryzyko
4) Zysk
5) Srebrna Skrzynka

Wszystkie te cztery elementy są od siebie ściśle zależne. Wielkość kapitału i jego rodzaj oraz oczekiwany zysk wraz z czasem i ryzykiem, silnie determinują jaką srebrna skrzynkę użyjemy. Zanim cokolwiek zainwestujesz musisz znać odpowiedź na 4 pierwsze pytania. Odpowiedź na 5. będzie już banalna dla Ciebie, z niewielką pomocą doradcy inwestycyjnego.
1) Jaki kapitał zamierzasz poświecić w transakcji?
2) O jakim okresie inwestycji myślisz?
3) Jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć?
4) Jakiego zysku oczekujesz?
5) Jakiego instrumentu rynkowego do realizacji CELU użyjesz?

Teraz krok po kroku będziemy analizować 4 elementy równania oraz 4 pierwsze pytania by dojść do sedna czyli piątego elementu i piątego pytania.

W momencie, gdy znamy już odpowiedź na pytanie “Co to jest inwestowanie?” oraz wiemy z jakich elementów się składa, możemy przejść do realizacji. Najczęściej popełniany błąd inwestora, to brak jakiegokolwiek planu i konkretnego celu. W każdej inwestycji najważniejszą rzeczą jest CEL. Nie inwestujemy przecież by “być bogatym” czy “mieć dużo pieniędzy”, bo to nie są cele zdefiniowane. Nasza inwestycja musi mieć KONKRETNY CEL.

Wszystkie cele możemy podzielić na trzy charakterystyczne grupy.
1) Celem jest realizacja “określonego kapitału” w przyszłości (kupno domu za 10 lat, posag dla córki na 18. urodziny, czy podróż dookoła świata). Cechą tego celu jest ściśle zdefiniowany CZAS inwestycji oraz WYSOKOŚĆ OCZEKIWANA .
2) Drugim celem jest “odłożona realizacja systematycznej konsumpcji z zysków kapitału”. Pod tym nieco zakręconym określeniem znajdziemy fundusz emerytalny. Czyli akumulujemy środki by za mniej więcej określony okres czasu czerpać z oszczędzonych pieniędzy w postaci stałego dodatku aż do wyczerpania kapitału.
3) Trzeci cel to życie z kapitału, czyli popularne rentierstwo. Tutaj akumulujemy środki do czasu uzyskania kapitału pozwalającego żyć z odsetek bez uszczuplania kwoty bazowej. Czyli wolność finansowa.

Kolejną ważną cechą planu inwestycji jest określenie źródeł finansowania oraz wysokość tego finansowania. Plan nie dopuszcza inwestycji “z tego co zostanie na koniec miesiąca”. Kioyosaki przekonuje i mówi że, NAJPIERW PŁACIMY SOBIE, więc w tym wypadku inwestycja jest najważniejsza, jeśli ustalimy 1000 dol. to ma być 1000 dol. Mamy przecież Fundusze Spokojnego Snu. I nie ma powodu by nasza realizacja długoterminowego CELU miała ucierpieć z powodu wymiany oleju w samochodzie czy wycieczki na Karaiby.

Od razu nasuwa się pytanie, ile muszę odkładać i mieć, by realizować jakiś swój cel. Mamy więc cel, źródło finansowania. Czas na trzeci czynnik, musimy zastanowić się nad ryzykiem niezrealizowania celu oraz na określeniu wymaganej stopy zwrotu by przy określonym finansowaniu, osiągnąć wymarzony CEL. Stopa procentowa zwrotu z inwestycji powinna być szacowana na maksymalnie 8%. Wtedy ryzyko nieosiągnięcia celu spada do wartości sporo poniżej 10% (dla celu odległego o 30 lat).

Mamy już cel, finansowanie, policzone ryzyko i stopę zwrotu. Został nam ostatni element inwestycji czyli dobór INSTRUMENTU FINANSOWEGO, który optymalnie zrealizuje nasz cel. Pamiętajmy, iż naszym celem nie jest maksymalizacja zysku (ale i ryzyka) tylko realizacja celu. Być może będziemy musieli w trakcie inwestycji zmienić instrument finansowy. Optymistyczny przykład to 1 milion dol. przy stopie procentowej 10% np. za 20 lat. Dobraliśmy sobie dochodowe inwestycje. Jest hossa – po 10 latach mamy już $700.000 i do realizacji celu wystarczą nam lokaty bankowe czy obligacje. Nie zastanawiaj się wtedy, iż możesz mieć 1,5 mln dol. – nie taki był Twój cel. Ogranicz ryzyko do minimum, weź lokaty i obligacje jeśli ich oprocentowanie wystarczy do realizacji celu. Pamiętaj, realizuj swój cel, który musi zostać niezmienny.

Na rynku inwestycyjnym istnieje wiele różnych możliwości pomnożenia kapitału. Mimo iż mamy sporo ciekawych okazji inwestycyjnych, warte polecenia są alternatywne rozwiązania typu Syndicated Mortgages. Słowo “Syndication” oznacza silne grupy indywidualnych inwestorów mających możliwość uczestniczenia i finansowania dużych obiektów budowlanych. Ten rodzaj inwestycji polega na inwestowaniu w kanadyjski rynek nieruchomości, który generuje zyski ze stałego, niezmiennego oprocentowania od 8% do 10% rocznie od sumy zainwestowanej. Dodatkowo w niektórych projektach inwestor ma możliwość udziału w zyskach na zakończenie projektu. Ta inwestycja ma zabezpieczenie kapitału w nieruchomości oraz rejestrację na tytule własności. Inwestycja tego rodzaju jest ogólnie dostępna dla każdego indywidualnego inwestora, który jest niezadowolony z niskiego oprocentowania konta oszczędnościowego lub braku zysku z funduszy inwestycyjnych. Firmy takie jak Fortress Real Capital czy Hi- Rise Capital zajmują się zbieraniem funduszy na cele deweloperskie i pomagają wspólnie z bankami w finansowaniu różnego typu projektów budowlanych. Aktualnie renomowane firmy deweloperskie mają do zaoferowania kilkanaście projektów w centrum Toronto, Oakville, Burlington, Guelph, Winnipeg i innych kanadyjskich miastach. Inwestując w te projekty budowlane możesz użyć gotówki lub kapitału z kont oszczędnościowych lub emerytalnych typu RRSP, TFSA, RRIF albo LIRA. Istnieje możliwość bezpośredniego transferu środków z tych kont na inwestycje. Dostępne są 2-letnie, 3-letnie, 4-letnie oraz 5-letnie terminy inwestycji. Minimum inwestycji to 30.000 dol. Mam dostęp do bardzo wielu ciekawych projektów.

Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu inwestycjami lub potrzebujesz pożyczki hipotecznej na zakup domu, mieszkania lub innej nieruchomości, udzielę niezbędnych informacji i pomogę w wyborze inwestycji oraz kredytu.

Zdzisław Garbacz
Mortgage Agent Lic #13000810
Direct: 647-298-0865

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.