“Spice Gears” z Kraśnika laureatami nagrody Judges Award WEGLR 2016

1

Młodzieżowa drużyna robotics z Kraśnika Lubelskiego znalazła się wśród zdobywców nagród największego turnieju FIRST Robotics Competition w Kanadzie – Windsor Essex Great Lakes Regional (WEGLR). W turnieju wzięły udział 52 drużyny. Jedyną drużyną z Europy była FRC 5883 “Spice Gears” z Kraśnika. Był to pierwszy turniej tej jedynej w Polsce i pierwszej w Europie środkowo-wschodniej drużyny i od razu zdobyła ona Judges Award. 

To piękny i w pełni zasłużony sukces uczniów kilku szkół średnich z Kraśnika, z Zespołem Szkół Nr 3 będącym główną bazą osobową drużyny.

19-osobowa drużyna (3 dziewczęta, 12 chłopców i 4 mentorów) przybyła do Kanady 4 kwietnia późnym wieczorem i już następnego dnia, pierwsze swoje kroki w tym kraju skierowali do Niagara-on-the Lake, gdzie złożyli kwiaty na cmentarzu wojskowym polskich legionistów Błękitnej Armii gen. Hallera i… oczywiście, spędzili trochę czasu w Niagara Falls.

Następnego dnia, w środę, 6 kwietnia zwiedzali Valiant Corporation i Centerline Company – dwa wielkie zakłady, mające swe główne siedziby w Windsor i budujące maszyny i sprzęt dla firm samochodowych na całym świecie i jednocześnie będące głównymi sponsorami turnieju w Windsor.

This slideshow requires JavaScript.

Tam uczniowie z Kraśnika mogli zobaczyć w pełnej akcji “dorosłe roboty” firmy GE Fanuc – ich sponsora ale też i roboty z innych znanych na świecie firm. Tak w Valiant, jak i w Centerline, pracuje wielu polonijnych inżynierów i techników więc atmosfera spotkań była niezwykle miła – rozmawiano na przemian i po polsku i po angielsku.

Szczególne słowa uznania za zorganizowanie serdecznego przyjęcia drużyny z Kraśnika należy skierować do pana Larry’ego Kościelskiego i Pawła Bochusa z Centerline, a także do pana Tony’ego Aliasa – wiceprezydenta firmy Valiant, pana Sladjana Milidraga i Agnieszki Król z Valiant.

Pragnę w imieniu drużyny serdecznie podziękować panu Michaelowi Beneteau, CEO, Centerline (Windsor) Ltd. za serdeczną gościnę w zakładzie ale też i za pełne pokrycie kosztów odprawy celnej robota i kosztów jego transportu wewnątrz Kanady, a także za pokrycie w znaczącej części opłat za hotel w Windsor. Ale to nie był koniec serdeczności, jakiej od Kanadyjczyków doświadczyli młodzi adepci robotyki z Polski.

Wieczorem tego samego dnia nasza drużyna pojechała do Sandwich Secondary High School w LaSalle na spotkanie miejscowej drużyny 772 “Sabre Bytes” i drużyny 5885 “WiredCats” z St.Thomas of Villanova Catholic School z LaSalle. To było niezwykle serdeczne i pełne młodzieńczej radości spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników – zarówno uczniów jak i ich rodziców. Należy dodać, iż każda z tych drużyn zdobyła nagrody, a WiredCats zdobyła prawo do udziału w finałach mistrzostw świata.

W czwartek, 7 kwietnia, kraśnicki robot, któremu nadano imię Ryszard I, został poddany szczegółowej inspekcji przez zespół jurorów turnieju. Rezultat inspekcji był korzystny i Ryszard I został dopuszczony do zawodów. Następnie przez większość dnia drużyny testowały swoje roboty w tzw. test runs, podobnie jak to ma miejsce w wyścigach Formuły 1.

Piątek i sobota to były dwa główne dni turnieju, w którym rozegrano 78 meczów kwalifikacyjnych – każda drużyna rozegrała 9 meczów w różnych konfiguracjach składu tzw. alliance, a więc 3 robotów grających w jednej drużynie przeciwko 3 innym robotom.

W sobotę po południu rozegrano mecze pucharowe. Zwycięska koalicja zdobyła prawo udziału w finałach mistrzostw świata, 28-30 kwietnia w St.Louis, Missouri, USA.

Drużyna “Spice Gears” zaprezentowała się wspaniale, tak na arenie gier, gdzie jej robot “Ryszard I” dawał sobie bardzo dobrze radę w meczach, jak i w tzw. “pit stop”, gdzie jej stoisko obsługi robota i prezentacji drużyny było najbardziej odwiedzanym miejscem w całej hali sportowej uniwersytetu Windsor – miejscu zawodów.

Kilku członków drużyny przeprowadziło wśród kilkutysięcznej widowni konkursy umiejętności wymawiania polskich słów i wiedzy o Polsce. Nagrodami były różnorakie gadżety drużyny i “przebój turnieju”… cukierki “krówki”, specjalnie zapakowane w papierki z logo drużyny i wyprodukowane przez słynną firmę GEOMAX z Opola Lubelskiego. 10 kilogramów tych słodyczy dosłownie zniknęło w parę godzin.

Na rozpoczęcie zawodów, w piątek i w sobotę rano, stojąc w centrum placu gry, drużyna zaśpiewała hymn Polski i otrzymała za to długą owację na stojąco od kilkutysięcznej publiczności.

Piękna reklama Kraśnika
Piękna reklama Polski, bo zawody były transmitowane w całości przez telewizję i dostępne na całym świecie w sieci internetowej.

Tak więc miliony ludzi usłyszały o Kraśniku i usłyszały to w tak piękny i budujący sposób. Brawo uczniowie – członkowie drużyny, którzy pojechali do Kanady ale też i członkowie drużyny, którzy tym razem nie mogli pojechać, no bo – wiadomo – jeszcze nie mieliśmy wystarczających funduszy ażeby wszyscy, którzy pracowali bardzo ciężko na ten sukces, mogli pojechać na zawody.

Może więc następnym razem. Mentorzy drużyny Spice Geras: Dariusz Głuchowski – lead mentor, Grzegorz Michałowski, Bartosz Pisiak, Marcin Giza, Andrzej Maj, Małgorzata Mazur, Przemysław Kowalski z National Instruments Poland, Krzysztof Paluch i Kacper Golofit – wykonaliście olbrzymią pracę, która JUŻ procentuje – kraśnicka młodzież przekonuje się, że może bez problemów współzawodniczyć z najlepszymi na świecie, a przy okazji mieć z tego wielką przyjemność.

Słowa uznania dla pana starosty powiatu kraśnickiego, Andrzeja Maja, że dostrzegł w programie FIRST wielką szansę dla kraśnickiej młodzieży przede wszystkim, ale ujmując też ogólnie, również szanse i dla całej polskiej młodzieży. Powstanie drużyny, to efekt tego zrozumienia z polskiej strony, w postaci decyzji pana starosty Andrzeja Maja, o objęciu szczególną opieką całego przedsięwzięcia. Należy przy okazji podkreślić i to, iż “małą cegiełkę” do sukcesu drużyny w tym roku dołożył wicepremier Mateusz Morawiecki i prezes PiS, pan Jarosław Kaczyński, którzy interweniowali, gdy były opóźnienia z odprawą celną części do robota.

Drużyna Spice Gears z Kraśnika i jej udział w turnieju w Windsor posłużyły jako pomost do nawiązania kontaktów i rozmów biznesowych jakie były udziałem starosty Andrzeja Maja i pana Pawła Irackiego – przedstawiciela Fabryki Łożysk Tocznych (PBF) z Kraśnika, z przedstawicielami miejscowej administracji, przemysłu maszynowego i agrobiznesu – w sumie wzięli udział w aż 14 spotkaniach w całym regionie.

Wymierne efekty tych rozmów i nawiązanych kontaktów przyjdą nieco później ale będzie to owoc powołania w Kraśniku drużyny 5883 Spice Gears jako ambasadorów kraśnickiego przemysłu i kraśnickiego agrobiznesu. Pragnę też podziękować całemu zespołowi pracowników Windsor Essex Economic Development Corporation, a więc panu Rakeshowi Naidu – CEO i paniom Lee McGrath, Marion Fantetti i Wendy Stark, za przygotowanie i poprowadzenie niezwykle bogatego programu spotkań delegacji z Kraśnika, z przedstawicielami miejscowej administracji i biznesu.

Pan starosta kraśnicki Andrzej Maj prześle z pewnością oddzielne, osobiste podziękowanie ale już teraz i tą drogą kieruje słowa podziękowań do pana Toma Baina – Warden, Essex County, pana Johna Patersona – burmistrza Leamington i pana Nelsona Santosa – burmistrza Kingsville, za serię owocnych spotkań biznesowych. Wielkie słowa uznania dla wszystkich sponsorów drużyny, a jest tych sponsorów korporacyjnych ponad 30. Zapraszam na stronę internetową drużyny, gdzie można dowiedzieć się więcej, jakie to firmy są sponsorami drużyny Spice Gears z Kraśnika http://spicegears.pl/sponsorzy/

Wsparły nas też, w miarę ich możliwości finansowych dziesiątki osób indywidualnych.

To dzięki tej hojności biznesu i osób prywatnych, młodzi adepci inżynierii z Kraśnika otrzymali tak wielką szansę i jak widać, te szanse wykorzystali w pełni, reklamując przy okazji swych sponsorów.

Cała drużyna ma nadzieję, iż wszyscy nasi dotychczasowi sponsorzy co najmniej powtórzą swoje wsparcie na następny sezon, a nowych sponsorów też chętnie przyjmiemy, jako że zachęceni tym sukcesem, mamy plany dalszego rozwoju młodzieżowej robotyki, nie tylko w Kraśniku ale w całej Polsce, z Kraśnikiem jako centrum tejże młodzieżowej robotyki.

Pisałem o tym w opublikowanym przez gazetę “Gazeta” artykule pt. “Kraśnik Lubelski pionierem młodzieżowej robotyki w Polsce”.

Rodzice uczniów, członków drużyny FRC 5883 “Spice Gears” – gratulacje za wychowanie tak wspaniałych synów i córek. Macie pełne prawo do dumy z Waszych dzieci. Usłyszałem o nich wiele pięknych słów od Kanadyjczyków, którzy mieli z nimi styczność w ciągu tego tygodnia w Kanadzie. Jeśli większość młodzieży w kraju myśli i postępuje podobnie do Waszych dzieci, to można być spokojnym o przyszłość Polski. Mieszkańcy Kraśnika – macie wspaniałych ambasadorów Waszego miasta i całego powiatu. Pomóżcie im i innym, którzy zachęceni przykładem do nich dołączą.

Organizatorzy już wystosowali zaproszenie do FRC “Spice Gears” z Kraśnika do ponownego udziału w turnieju w Windsor i w innych turniejach na świecie. Wielkie korporacje mają swoich obserwatorów na turniejach i w okresie projektowania i budowy robotów przez drużyny i wiedzą doskonale, gdzie uczy się młodzież najzdolniejsza w dziedzinie robotyki i inżynierii i chętnie tych młodych ludzi angażują do pracy, bądź też otwierają swoje nowe zakłady w tych miejscowościach, bo wiedzą, że nie będą mieli problemów z zatrudnieniem dobrych fachowców. Przykładem jest największa prywatna firma kanadyjska z Mississaugi, producent części dla aerospace – Cyclone Mfg., która uruchomiła swój pierwszy zakład produkcyjny w Polsce, właśnie w Kraśniku http://www.cyclonemfg.com

Drużyna Spice Gears zwiedziła fabrykę Cyclone Mfg. na zakończenie swego pobytu w Kanadzie. Na razie w Polsce jest tylko nasza drużyna z Kraśnika. W USA jest takich drużyn ponad 2500, w Kanadzie ponad 200, w Izraelu ponad 50, podobnie w Chinach i Australii.

Dzieli nas więc od czołówki spory dystans, ale tam ten program funkcjonuje od 1989 roku, a w Polsce to dopiero pierwszy rok.

Widząc więc, jak nasza kraśnicka drużyna rywalizowała z potentatami, należy przyznać, iż już osiągnęli wielki sukces, a nagroda jest tylko tego potwierdzeniem.

To będzie procentowało dla Kraśnika, dla powiatu kraśnickiego, dla Polski i dla każdego z nich osobiście. Uniwersytety i uczelnie techniczne na całym świecie przyznają stypendia dla kandydatów na studia, którzy pracowali w drużynach FIRST. Warto też i o tym pamiętać.

Ryszard A.Kuśmierczyk 
FRC 5883 International Representative, Windsor, On

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

1 Comment

  1. Jozef Zielke on

    BRAWO KRASNICZANIE !!! Wielki sentyment czuje do Krasnika,tam poznalem w 53r. piekna i madra studentke,wzielismy slub w krasniku i tam zaczalem swoja kariere zawodowa. Mamy troje dzieci Andrzeja,Elzbiete i Renate.Wstanie wojennym Ela z rodzina wyemigrowala do Kanady i mieszka w Niagara Falls.Pozniej wyemirowal Andzrej mieszka w USA, ale drugi dom ma w Niagarze i w koncu Renata wyjechala i mieszka Missisaudze i tez ma drugi dom w Niagarze.Wielki sukces druzyny z Krasnika czytalem z duzym wzruszeniem,bo Krasnik i Kanada sa mi bardzo bliskie sercu, bo tam przezylem najpiekniejsz okres mego zycia. BRAWOOOOOOOO !!!!!!!!!

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.