Pierwsza taka Olimpiada na Dni Szkolnictwa Polonijnego 2016

0
To było niezwykłe wydarzenie w historii Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. W niedzielę 12 czerwca br. w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississaudze w ramach trwających Dni Szkolnictwa Polonijnego w Kanadzie odbył się wielki Finał Olimpiady Wiedzy o Polsce pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP w Toronto i zrealizowany przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny w dwóch kategoriach wiekowych (uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich), zwycięzcy półfinałów, które odbyły się wcześniej w Hamilton, Edmonton, Montrealu, Nowym Jorku i Chicago. Ostatecznie z rywalizacji o miano najlepszych wycofały się Australia i Nowa Zelandia oraz Los Angeles. Niemniej jednak emocji nie brakowało. Każda z drużyn starała się udowodnić, że jest dobrze przygotowana do podjęcia walki o miano mistrza wiedzy o Polsce. W pięknej scenografiii przygotowanej przez Renatę Jadczuk z Polskiej Szkoły im. M. Konopnickiej w Oakville o palmę pierwszeństwa walczyli uczniowie reprezentujący polskie szkoły w Kanadzie i USA. Niełatwe pytania do Olimpiady przygotowane zostały przez Zarząd Oddziału Hamilton z jego prezes Moniką Karpińską na czele.

This slideshow requires JavaScript.

Oficjalnego otwarcia olimpijskich zmagań dokonała prezes ZG ZNPwK, Iwona Malinowska. Pani prezes bardzo serdecznie przywitała uczestników Olimpiady i ich opiekunów oraz honorowego patrona tego niezwykłego wydarzenia, Konsula d/s Polonii Konsulatu Generalnego RP w Toronto, p. Andrzeja Szydło. Prezes Malinowska podkreśliła, że tak wielkie przedsięwzięcie byłoby niemożliwe do zrealizowania, gdyby nie sponsorzy, ludzie dobrego serca i im właśnie złożyła szczególnie serdeczne podziękowania. Poproszony o zabranie głosu p. Konsul Andrzej Szydło wyraził swoje uznanie pod adresem organizatorów Olimpady i życzył wszystkim powodzenia i sukcesów w walce o miano najlepszych. Przypomnieć należy, że celem olimpijskich zmagań było między innymi: pogłębianie wiedzy o Polsce – jej historii, tradycjach, obyczajach, kulturze, sztuce, geografii, pogłębianie wiedzy o życiu i działalności sławnych Polaków, doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą oraz innymi źródłami informacji, popularyzacja grafiki komputerowej, jako współczesnej dziedziny sztuki (stąd pomysł prowadzenia konkursu na wzór Jeopardy), popularyzacja języka polskiego oraz umiejętności posługiwania się nim, rozwijanie twórczego myślenia, stwarzanie uczniom możliwości rywalizacji oraz kształtowanie umiejętności odnoszenia sukcesu i poszanowania porażki. Po części oficjalnej rozpoczęły się konkursowe zmagania. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół podstawowych. Konkurs prowadzony w stylu popularnego telewizyjnego teleturnieju “Jeopardy” okazał się niezwykle atrakcyjny zarówno dla jego uczestników jak i obserwatorów. W pierwszym etapie konkursowych zmagań każda z drużyn kolejno wybierała pytania za 500, 400, 300, 200 i 100 punktów. Do drugiego etapu (finałowego) zakwalifikowały się 3 drużyny, które odpowiadały na pytania systemem kto pierwszy ten lepszy poprzez naciśnięcie przycisku zapalającego lampkę koloru czerwonego, zielonego lub niebieskiego. Wcześniej drużyny losowały swój kolor. Prowadząca konkurs Iwona Punturiero po przeczytaniu pytania na znak dany przez operatora świateł (w tej roli sprawdził się p. Janusz Karpiński), która lampka zapaliła sie pierwsza wskazywała odpowiadających. Warto podkreślić wielki spokój i opanowanie p. Iwony. Dzięki niej uczestnicy Olimpiady uniknęli niepotrzebnej nerwowości, a może i zbyt wielkiej tremy. Jury w składzie: Teresa Szramek (przewodnicząca), Marta Kotarska i Agnieszka Błędowska wypowiadało się jedynie w kwestiach odpowiedzi budzących wątpliwości i często przychylało się do uznania odpowiedzi, które mogły wymagać dodatkowych wyjaśnień. Młodzi ludzie wykazali się niesamowitą wiedzą geograficzno- historyczno-literacką i wszystkim im należą się najwyższe słowa uznania oraz szczególne podziękowania za to, że stali się ambasadorami Polski, popularyzatorami wiedzy o Kraju pochodzenia ich Rodziców i Dziadków. Wyniki Olimpiady: Szkoły podstawowe:

This slideshow requires JavaScript.

I miejsce – Szkolny Punkt Konsultacyjny w Toronto (Monika Grzywa, David Czechowski i Adrian Pańszczyk), II miejsce – Polska Szkoła im. Jana Pawła II w Montrealu (Mateusz Cialowicz, Bridget Grace Tokatlian i Monika Luksza) III miejsce – Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza w Stamford, Connecticut, USA (Krystian Łuniewski, John Falger i Jakub Bester) Szkoły średnie:

This slideshow requires JavaScript.

I miejsce – Katolicka Polska Szkoła Średnia w Hamilton, Kanada (Monika Małek, Aleksandra Skóra i Monika Pyzik) II miejsce – Szkoła Polska im. Jana Pawła II w Montrealu (Jan Wielanowski, Antonina Nikolaev i Matylda Wawro), III miejsce – Polska Szkoła im. Trójcy św. w Chicago, USA (Aleksandra Ekiert, Artur Gromek i Julia Jeżykowski) Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali dyplomy uznania i upominki, laureaci medale, a szkoły, które reprezentowali pamiątkowe piękne kryształowe puchary. Po dniu pełnym emocji i wspaniałej rywalizacji organizatorzy (dzięki hojnym sponsorom) zapewnili wszystkim nie lada atrakcje w postaci wycieczek do Toronto i wjazdu na wieżę CN Tower, ufundowanym przez p.p. Roberta i Monikę Kostrubiec, a potem do Niagara Falls. W luksusowym autokarzelimuzynie sponsorowanym przez p. Roberta z firmy PHD Group Canada Inc. wszyscy się świetnie bawili, wrócili pełni wspaniałych przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Nawiązały się nowe przyjaźnie i wzajemne sympatie. Pierwsza Olimpiada Wiedzy o Polsce zorganizowana na tak dużą skalę przeszła już do historii. Była bardzo udana, o czym zapewniali wszyscy, zarówno uczestnicy jak i obserwatorzy. Wszyscy też byli zgodni w swoich opiniach, że Olimpiada powinna być kontynuowana właśnie w takiej formule, jaka została zaproponowana w tym roku po raz pierwszy. Gratulacje i wielkie brawa należą się uczniom, nauczycielom, rodzicom, organizatorom i sponsorom, wszystkim, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu.

Teresa Szramek

Organizatorzy składają im serdeczne podziękowania sponsorom, którymi byli: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Konsulat Generalny RP w Toronto, Bellmount, Greg’s Automotive, dr Ewa Antczak (psycholog), Jerzy Malarski, Związek Narodowy Polski w Kanadzie Gmina 1, Związek Polaków w Kanadzie, Anita Ryżynski-Mortgage Agent, Marek Jablonski- For$a Finance, Kinga i Stephen Slowikowski – Royal LePage, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej, Placówka 114, Late Bloom Florist, Przedszkole “Promyk” w Hamilton, PHD GROUP CANADA INC, Robert i Monika Kostrubiec, Unipol Driving School w Hamilton, European Fine Foods Co. Inc., Euro Express, Graphprint
Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.