Zmarł Donald Henderson, pogromca ospy

0
19 sierpnia w hospicjum w Towson w wieku 87 lat zmarł dr Donald Henderson, amerykański lekarz i epidemiolog, który przeprowadził skuteczną kampanię prowadząca do całkowitego wyeliminowania ospy – jednej z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Przyczyną zgonu były komplikacje po złamaniu kości udowej. Tylko w XX wieku ospa prawdziwa (Variola vera) zabiła setki milionów ludzi. Umierała co trzecia zakażona osoba, a u tych, którzy przeżyli, pozostawały na twarzy ślady po ospowej wysypce. Ospą można się było zakazić od chorego człowieka – droga kropelkową lub przez bezpośredni kontakt ze zmianami na skórze, wydzieliną z pęcherzyków, bielizną pościelową i osobistą, czy sprzętem medycznym. Leczenie było tylko objawowe, ale szczepionka działała nawet wtedy, gdy podano ją tuż po zakażeniu (zanim pojawiła się gorączka). Masowe szczepienia i poprawa stanu zdrowa społeczeństw uwolniły od ospy Europę i Amerykę. W roku 1966 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyznaczyła Hendersona do kierowania działaniami mającymi doprowadzić do całkowitego wyeliminowania (eradykacji) ospy. W owym czasie występowała ona jeszcze w Azji i Afryce. Zamiast stosować masowe szczepienia, Henderson skoncentrował się na izolowaniu epidemii choroby i szczepieniu ludzi w dotkniętej nią okolicy. Całkowite wyeliminowanie ospy kosztowało 300 milionów dolarów amerykańskich. W latach 1966-1980 pracowało nad nim 200 000 osób z 70 krajów. Wykorzystano 2,4 miliona dawek szczepionki. Akcję szczepień – zwłaszcza w Azji – utrudniały wojny i monsuny, jednak udało się ją przeprowadzić. W roku 1980 oficjalnie ogłoszono eradykację ospy – była to pierwsza choroba, którą udało się wyeliminować w skali globalnej. Po zakończeniu współpracy z WHO Henderson był między innymi doradcą do spraw nauki i bioterroryzmu trzech amerykańskich prezydentów. Henderson “naprawdę mienił świat na lepsze” – powiedział składając mu hołd Tom Inglesby, dyrektor University of Pittsburgh Medical Center for Health Security.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.