Hanal Pixan czyli pierwszy dzień Dni Zmarłych

0
Los Días de Los Muertos w Meridzie stolicy Jukatanu Hanal Pixan w języku Majów oznacza “pokarm dla dusz zmarłych”. Tradycyjnie w Meridzie Dni Zmarłych są obchodzone przez 3 dni i zaczynają się 28 października. Już na tydzień przed Hanal Pixan wprowadzają w jego atmosferę odbywające się na różnych placach Meridy występy artystów noszących “kościotrupie maski”. Jeszcze cztery lata temu to święto było celebrowane w ścisłym gronie rodzinnym, w specjalnie na tę uroczystość starannie posprzątanych mieszkaniach. Według wierzeń, jeśli tego dnia dom nie będzie img_6445należycie przygotowany, dusze zmarłych pojawią się w nim, aby w porządkach wyręczyć gospodarzy. Wieczorem, przy suto zastawionym stole zbierają się członkowie rodziny ubrani w tradycyjne stroje, a w najbardziej widocznym miejscu stoi nastrojowo oświetlony płomieniami świec ołtarzyk ze zdjęciami zmarłych. Pomiędzy nimi są ustawione gliniane naczynia z potrawami. Cztery lata temu władze miasta zachęciły mieszkańców jednej z ulic Meridy (Calle 66), aby wystawić ołtarze na zewnątrz i tak rozpoczęła się tradycja świętowania Hanal Pixan w bardziej komercyjny sposób. Wydarzenie przyciąga coraz więcej turystów z całego Meksyku oraz z różnych stron świata i w tym roku ich liczba przekroczyła 50 tysięcy. Miałam szczęście znaleźć się wśród nich. Na Placu La Ermita jeszcze przed zachodem słońca zaczął gromadzić się tłum ludzi wokół szesnastowiecznego kościoła Santa Isabel. Obok niego została ustawiona scena, na której grał rockowy miejscowy zespół, oraz ołtarz poświęcony zmarłym policjantom. Podobnie jak wielu przechodniów skorzystałam z okazji i zrobiłam sobie zdjęcie ze stojącym na straży przedstawicielem porządku o “trupiej twarzy”. Zamknięta dla ruchu Calle 66 już około siódmej wieczór była zapełniona ludźmi przystającymi przy ołtarzach, które nie tylko przypominały o zmarłych, lecz również po śmiesznie niskich cenach można było przy nich nabyć tradycyjne potrawy specjalnie przygotowane na ten dzień. Wśród nich królował mucbil pollo – kurczak pieczony w piecu opalanym drzewem i przyprawiony specyficznym rodzajem sosu salsa. Co jakiś czas na ustawionych pomiędzy stolikami scenach odbywały się występy lokalnych artystów, w tym ślicznych dziewczynek ze szkoły baletowej.

This slideshow requires JavaScript.

Przechadzając się Calle 66 podziwiałam niezwykle oryginalne stroje, maski i przebrania lokalnej ludności. O godzinie ósmej tłum się rozstąpił, aby zwolnić miejsce dla parady, na której czele jechała ogromna kukła reprezentująca śmierć. Przyczepione do niej od tyłu drągi, poruszane przez dwóch Majów, wprawiały ją w ruch. Przy dźwiękach muzyki przypominającej wycie wiatru, w tradycyjnych strojach, z umalowanymi twarzami podświetlonymi płomieniami świec, szedł za nią tłum Majów. Parada przeszła do placu La Ermita i ludzie rozeszli się po ulicy, tańcząc, jedząc i pijąc, pozując do zdjęć. Część z nich, pokonując siedmiokilometrowy dystans, dotarła do cmentarza, gdzie odbywają się występy związane z Los Días de Los Muertos.

This slideshow requires JavaScript.

Gdy wmieszana w tłum co rusz podnosiłam aparat i kamerę wideo w celu uwiecznienia tylu fascynujących momentów i postaci, mimowolnie przypomniały mi się polskie Dni Zmarłych zapach zwiędłych liści, łuny nad cmentarzami, pełni zadumy i smutku ludzie wędrujący wśród grobów. Jakże inne jest to meksykańskie święto cześć dla zmarłych połączona z zabawą, dobrym jedzeniem, piciem, występami. Co kraj to obyczaj i trudno mi ocenić, jaki rodzaj obchodzenia Dnia Zmarłych bardziej przypada mi do gustu. Może zespolenie polskiej i meksykańskiej tradycji jest idealnym rozwiązaniem?

Beata Gołembiowska

www.beatagolembiowska.studiobim.ca

Zdjęcia Beata Gołembiowska i Mariusz Wasilewski

Poleć:

O Autorze:

Beata Gołembiowska

Beata Gołembiowska – pisarka, autorka powieści Żółta sukienka, Malowanki na szkle, Lista Olafa, Droga do Wilenii oraz książek–albumów – W jednej walizce i Teatr bez granic. Kocha przyrodę, ceni ciszę, a w ludziach – tolerancję.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.