Przemyślenia przelane na papier

4
Śmierć Wojciecha Młynarskiego otworzyła karty przeszłości. Drukowaliśmy Jego teksty w “Radarze” (periodyk pracy twórczej, byłem red.naczelnym przeszło 10 lat, do rozwiązania). Dbał o te teksty Henio Malecha. Zawsze były wydarzeniem. Między wierszami twórczości Młynarskiego było tyle podtekstów, tyle wolnego słowa. Są żywe i dziś, zwłaszcza dziś. Cenzor kiwał przecząco głową, coś tam mruczał, ale szliśmy do przodu. Cześć Twojej pamięci, Panie Wojtku!

•••

Narodowe nade wszystko (15 marca) Media, sztuka, filmy, muzyka, teatr – wszystko ma być narodowe. Na pierwszy ogień poszły media. Telewizja publiczna już przestaje być publiczna. W kolejce czekają teraz filmy i lektury szkolne. Też będą narodowe czyli patriotyczne. Osobiście jestem “za”, gdyż w biurku mam gotowy scenariusz o Mieszku I i jego połowicy Dobrawie Przemyślidce. Muzyka narodowa też jest mi bliska, choćby dlatego, że napisałem i wydrukowano mi dwie biografie: o Chopinie i Moniuszce. Z tym wszak, że dla mnie osobiście muzyka jest ponadnarodowa. Bacha, Mozarta, Szostakowicza, czy Mahlera kocham bardziej od siebie samego. Zresztą nie tylko muzyka jest nie narodowa, lecz światowa. A Michał Anioł? A van Gogh, a Manet? A poeci i pisarze? Czyżby Szekspir był gorszy od Sienkiewicza? Zresztą autor “Hamleta” jest najlepszy ze wszystkich. I od Polaków i np. od Francuzów też. A co to znaczy teatr “narodowy”? A Molier to kto? Chłopię znad Wisły? Jan Englert prowadzi Teatr Narodowy i gdy zamieszcza w repertuarze dramaturgów ze zgniłej cudzoziemczyzny, tym mocniejsza jest jego pozycja twórcza. Z filmami narodowymi jestem za pan-brat, lecz wyłącznie na słowo honoru. Bowiem do kina chodzę rzadko, aczkolwiek takie narodowe filmy jak ten o Powstaniu Warszawskim i ten oskarowy pod tytułem “Ida” – to dzieła palce lizać. Tyle, że pełne goryczy. I prawdy. Ten tekścik piszę nie po to, aby bawić się w grę słów. Ten tekst po to, aby sprzeciwić się przeciwko wynoszeniu pod niebiosa tego, co “narodowe”. Krótko mówiąc – źle się dzieje w państwie, w którym rządzący próbują wszystko to, co narodowe wynieść jako świętość na ołtarze. Był taki jeden, który naród swój wynosił ponad wszystko. Wszystko miało być narodowe. Od kolebki po koniec świata. Naród narodowy, ponadnarodowy. Gdy dostrzegł, że zaplątał się w jego narodzie Polak jakiś, nie mówiąc o Żydzie i innych parszywych stworzeniach – droga ich wiodła do nieba przez komin.

•••

Jak Cię widzą tak Cię piszą (10 marca) Pani premier Szydło: To co się wydarzyło na szczycie, to porażka Unii Europejskiej. Prasa zachodnia: Polski rząd popełnił komiczną gafę (ABC Internacional); Polska premier wolała na siłę zademonstrować swoją wściekłość (“El Pais”); Polska sprowokowała awanturę (BBC); Jedyne co zostało pani premier, to dyletanckie manewry (“Le Figaro”); Sprzeciw rządu polskiego izoluje Polskę w Europie ( “Guardian”) itd., itd…

•••

Możemy się różnić w poglądach, ale na arenie międzynarodowej powinniśmy być solidarni i zabiegać o dobro Polski, nawet kiedy inaczej je widzimy – tak skomentował ponowny wybór Donalda Tuska na prezydenta UE, prymas-senior (emeryt) abp Henryk Muszyński (erudyta, poliglota, prowadził dialog chrześcijańsko-żydowski, poznałem osobiście Jego tak rzadko spotykane zalety). I nadto – podobnie jak Tusk – Kaszub z urodzenia.

•••

9 marca Na glebie nienawiści najszybciej rozwijają się i potem przejmują ster ci, którzy głoszą skrajne, niebezpieczne dla funkcjonowania państwa poglądy. Gdy ustaje tolerancja dla tolerancji – nauczał nasz wielki filozof, logik i etyk Tadeusz Kotarbiński – nastaje tolerancja przemocy.
Poleć:

O Autorze:

Jerzy Klechta

Jerzy Klechta – dziennikarz prasowy i telewizyjny. W zawodzie od przeszło 50 lat. Autor ponad 20 książek.

4 Comments

 1. Przeciętny Polak tyra dziś w należącej do Niemców firmie na spłatę kredytu w niemieckim banku, kupuje niemieckie produkty w niemieckich marketach, a należące do Niemców media szczują go na polską tradycję, religię oraz patriotyzm i robią propagandę polityką posłusznym wobec Niemców.
  Naprawdę uważasz że trzeba bronić takiej demokracji ?

 2. Emilia Raniecka on

  Jak zwykle pod przykrywka pseudointelektualizmu opluwa p. Klechta Polakow i demokratycznie wybrany rzad. Porazka totalna.

 3. Oj nieładnie tak wybiórczo i jednostronnie przedstawiać sytuację.

  Dla pełnego obrazu może kilka cytatów

  Niestety nie jestem Pisarzem ale może zawzoruję się na autorze.

  No to dajemy zwrot który ma pokazywać że my to taki zaścianek(czyli Polacy i oczywiście nasz rząd) za to na zachodzie ho ho ho oni wiedzą lepiej.

  “Prasa zachodnia” — taki to klucz No to jedziemy

  “Prasa zachodnia: niemiecki dziennik “Tagespost” “Polska roku 2016 wtrąca się zdecydowanie do spraw europejskich, chce dawać rady, przejmować odpowiedzialność, kształtować stary kontynent w oparciu o wartości. Nie jest to Polska zaściankowa, zamknięta w sobie, tylko otwarta i zaangażowana” – pisze red. Stefan Meetschen.

  dalej

  “Premier Beata Szydło przyjęła Angelę Merkel życzliwie, unikając polemik” – pisze dalej dr Meetschen.

  Pan Meetschen odniósł się również do spotkania szefów MSZ w Ettersburgu i uznał, że: “Polska prezentowała się w osobie Witolda Waszczykowskiego bardzo suwerennie”.

  O polsce pisze też francuski “atlantico.fr”. W tekście Christophe’a Bouillaud’a, politologa, czytamy między innymi, że “obecne działania Trójkąta Weimarskiego są dowodem słabości Komisji Europejskiej a polski rząd wcale nie zamierza osłabiać Europy”.

  Bouillaud oskarża Komisję Europejską o niedostateczną aktywność na rzecz wyjścia z kryzysu: “To nie Jean-Claude Juncker jeździ po Europie w celu znalezienia wyjścia z kryzysu po Brexicie, to państwa członkowskie usiłują porozumieć się między sobą. To one prowadzą europejską grę, mimo górnolotnych zapowiedzi Junckera, że upolityczni Komisję”

  może dalej

  Dziennik “Le Soir” belgijska prasa premier Beatę Szydło nazywa zaś “nieugiętą żelazną damą” , która podczas debaty w sposób zdecydowany broniła działań swojego rządu.

  calość na http://newsweb.pl

  “Deutsche Welle”: Kaczyński nie pójdzie na ustępstwa wobec UE

  Po wczorajszej debacie o Polsce w Parlamencie Europejskim niemieckie media mówią o rzeczowej dyskusji.

  Hiszpański “El Pais” tytułuje tekst “Jakiej Unii chce Polska”, natomiast brytyjski “The Telegraph” pisze “Czego Unia chce od Polski?”. Artykuły różnią się wprowadzeniami. Hiszpanie wybili zdanie: “Mówimy nie dla ponadnarodowej i federalnej Europie, bo nie chcą tego nasi obywatele a nasze państwo tego nie potrzebuje”. Brytyjczycy wybrali natomiast stwierdzenie wręcz skrojone pod trwającą na Wyspach debatę o przyszłości przynależności Wielkiej Brytanii do UE: “Rosnące niezadowolenie społeczne powoduje, że ludzie tracą wiarę w europejską integrację. Jeśli nie odwrócimy tych trendów to ryzykujemy zawalenie się całego projektu europejskiego”. (http://www.tvn24.pl)

  Francuski “Le Monde” na tytuł wybrał zdanie “Nie. Demokracja nie jest zagrożona w Polsce!”, (http://www.tvn24.pl)

  5 minut wysiłku i można też poczytać informacje o odmiennej narracji.

  Pytanie: Gdzie jest prawda?

  Zakończę podobnie jak autor cytatem

  Dramatem naszej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia (J. Cocteau)

  A tak nawiasem, kiedy Pan Autorze wstanie z kolan, najwyższy czas.

  Pozdrawiam Autora i wszystkich czytających

  Mirek

 4. Witold Liliental on

  Uzyje ponadnarodowego jezyka, czyli laciny do okreslenia tego, co Pan Redaktor napisal: Sacri verbi.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.