Powodzie – ubezpieczenia nie pomogą

0
Ulewne deszcze w Quebecu doprowadziły do tragicznej powodzi, która spowodowała ewakuację ponad 1500 osób i dotknęla około 2500 domów i 427 dróg. W kilku miejscach w Quebecu wprowadzono stan wyjątkowy. Około 1650 żołnierzy zostało skierowanych do pomocy w akcji. Rząd prowincji Quebec ponownie ostrzega przed deszczami w co najmniej jednej części prowincji, która już zmaga się z wysokim poziomem wody. Wzrastające wody powodziowe zagrażają wałom i falochronom Region Mauricie w centralnym Quebecu być może doświadczy do poniedziałku aż do 59 milimetrów deszczu, powiedział minister ds. środowiska David Heurtel w czwartek. “Poziom wody wzrośnie nieco i utrzyma się przez kilka dni”, powiedział Martin Coiteux w Trois-Rivieres. W innych regionach prowincji poziom wody nieco spada. Ponad 4100 domów w Quebecu ucierpiało wskutek powodzi, a ponad 3000 osób musiało opuścić swoje domy. Około 2800 mieszkańców uczyniło to dobrowolnie, a także przeprowadzono obowiązkowe ewakuacje w Pontiac, Rigaud i Montrealu. Najbardziej dotkniętym przez powódź jest miasto Rigaud w okolicach Montrealu, które w sobotę odwiedził premier Quebecu Philippe Couillard. Zaapelował, by ludzie zwracali uwagę na apele władz, jeśli zalecą one opuszczanie domów. Burmistrz Montrealu Denis Coderre ogłaszając stan wyjątkowy, powiedział: “Montreal przeżywa właśnie wyjątkową i niespotykaną w swojej historii sytuację ze względu na bezprecedensowy wzrost poziomu wody powodujący powódź. Bezpieczeństwo mieszkańców pozostaje naszym największym priorytetem, dlatego ogłosiłem stan wyjątkowy”. Stan wyjątkowy został ogłoszony także w gminie Laval, na północ od Montrealu, przez mera Marca Demersa. Trzy osoby uważane są za zaginione, a jedna poniosła śmierć. Był to mężczyzna, który jechał z żoną i 2-letnią córką w regionie Gaspé, kiedy fala powodziowa zepchnęła samochód z drogi. Kobieta ocalała trzymając się pnia drzewa. Ojciec i córka wydostali się na dach samochodu, ale woda była silniejsza. Znaleziono ciało mężczyzny, a dziewczynka jest nadal poszukiwana. Jak podano, do tej pory przekazno mieszkańcom 800.000 dolarów tytułem odszkodowań i że trwa rozpatrywanie 724 spraw. Ludzie stracili wszystko, a polisy ubezpieczeniowe nie pokrywają skutków powodzi spowodowanej deszczami. W wielu przypadkach pomoc przyszła, ale już za późno. Powodzie nawiedziły także Kolumbię Brytyjską.
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.