Wspomnienie o Letniej Serenadzie 2017 roku

0
Rokrocznie od 24 lat Salon Poezji Muzyki i Teatru organizuje Letnią Serenadę w salonach i ogrodach Konsulatu RP w Toronto. Gościnność i życzliwość Konsulatu w osobach Konsula Generalnego Grzegorza Morawskiego i Konsula ds. Polonii Andrzeja Szydło jak i zespołu pracowników konsulatu sprawiają, że powroty Salonu do ogrodów konsulatu związane z gromadzeniem funduszy na nowe produkcje teatralne są unikalnym wydarzeniem. W tym roku naszą serenadę trudno było nazwać letnią gdyż obyła się 27 maja. Termin, jak na ogrodowy wieczór może trochę zbyt wczesny, ale zarząd teatru zmuszony był go zmienić ze względu na plany wyjazdowe teatru. Aktorki Maria Nowotarska i Agata Pilitowska zostały zaproszone ze sztuką Kazimierza Brauna “Opowieści Poli Negri” do Muzeum Emigracji w Gdyni, która to instytucja zorganizowała uroczysty teatralny wieczór związany ze 150. rocznicą powstania Kanady. Już we czwartek, 8 czerwca ta niezwykle interesująca sztuka będzie grana w Gdyni, następnie 11 czerwca w Konstancinie podczas Dni Konstancina, a 17 tego miesiąca w Krakowie podczas Nocy Teatrów. Tyle słów wyjaśnienia. Wracamy zatem do majowej Serenady. Uroczystego otwarcia dokonał konsul Andrzej Szydło wraz z prezesem Salonu Edwardem Brodalskim. Koncert zatytułowany “Dawnych Wspomnień Czar” pozwolił zarówno wykonawcom jak i gościom powrócić do salonowych wspomnień.

This slideshow requires JavaScript.

25 września ubiegłego roku po raz pierwszy pojawił się na scenie Salonu zespól “Nikt Nic Nie Wie”, który stał się wydarzeniem i wielką nowością w życiu muzycznym Toronto. Na ten świetny pomysł wpadł znakomity muzyk Zdzisław Prochownik, który porwał swoim zapałem pięciu kolegów po fachu: Andrzeja Penkula, Wojciecha Bochenka, Grzegorza Dziewierza, Wiesława Szczepaniaka i Świętosława (Sławka) Iwasiuka. Program Serenady prowadziły Maria Nowotarska i Agata Pilitowska. Na scenę powrócił zespół “The Voysis”: Cyndi Richards, Karoliną Ingleton i Stellą Rezgo. Wystąpiła też Kinga Lizon oraz Lew Salonowy Michał Dziewierz. Niezwykle ciekawym punktem programu była rozmowa Agaty Pilitowskiej z gościem specjalnym wieczoru Markiem Proboszem, świetnym polskim i amerykańskim aktorem mającym na swym koncie artystycznym wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych. W pamięci widzów głęboko zapadła jego rola rotmistrza Pileckiego w filmie Ryszarda Bugajskiego. Marek Probosz obdarował widzów wielkim, przejmującym monologiem Kordiana na szczycie Mont Blanc (Juliusza Słowackiego). Serenada obfitowała w atrakcje. Wspaniałe poczęstunki, loteria fantowa, aukcja unikalnych plakatów teatralnych i filmowych autorstwa polskich artystów no i piękne kwiatowe nakrycia głów pań, które dodawały im blasku. Serenada mobilizuje cały zarząd Teatru, który wkłada wiele wysiłku i społecznej pracy, żeby wyprodukować następne przedstawienie. W tym roku będą to “Gorące Fajerwerki” zaplanowane na grudzień 2017, wieńczące 150. rocznicę urodzin Kanady. Serenadę niezwykle wzbogacił występ znakomitego pianisty Jerzego Boskiego, który opowiedział o swoim życiu muzycznym od dzieciństwa do chwili obecnej ilustrując wzruszającą, ciepłą opowieść utworami mistrzów fortepianu, z którymi jest na zawsze związany. Wspomnienie o wielkim przyjacielu Jerzego, Zbigniewie Wodeckim było szczególnie wzruszającą chwilą, którą wszyscy głęboko przeżyliśmy. Późnym wieczorem Konsul Generalny Grzegorz Morawski zakończył ten wyjątkowy wieczór słowami uznania dla całego zespołu Salonu.

Zarząd Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto Zdj. A. Orzechowski i M. Prochownik

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.