Salonowe Lato 2017

0

Na łamach “Gazety” od stycznia 2016 r. ukazują się sprawozdania z działalności artystycznej naszego teatru w cyklu “Echa Salonu”. Pokłosiem tych artykułów jest wydawnictwo, które właśnie ujrzało światło dzienne. Na 50 stronach tego pamiętnika teatralnego znajdą Państwo zarówno wspomnienia z działalności Salonu w Toronto, jak też z gościnnych występów naszego teatru w wielu miejscach na świecie. Poczesne miejsce zajmuje w nim obszerne sprawozdanie z uroczystości jubileuszu 25-lecia Salonu, która odbyła się we wrześniu 2016 r. w Old Mill w Toronto.

Redakcje i szatę graficzną Zarząd powierzył autorce książki/ albumu “Teatr bez Granic” Beacie Gołębiowskiej. Tradycje “Ech Salonu” przenieśliśmy także na 2017 rok. Ostatnie sprawozdanie ukazało się na łamach “Gazety” po majowej serenadzie zatytułowanej Dawnych Wspomnień Czar. Już kilka dni po tym wieczorze, który tradycyjnie od ponad dwudziestu lat odbywa się w Konsulacie Generalnym w Toronto, leciałyśmy ze sztuką Kazimierza Brauna pt. “Opowieści Poli Negri” do Polski.

Pierwszym miastem, w którym zagrałyśmy ten spektakl, była Gdynia, a miejscem realizacji Muzeum Emigracji. To wspaniałe muzeum stworzone przed paroma laty mieści się w nowo wyremontowanym i wspaniale przystosowanym do ekspozycji muzealnej starym Dworcu Morskim w Gdyni. To przecież z tego właśnie miejsca wyruszały na “Batorym”, a potem “Stefanie Batorym”, wielotysięczne rzesze zarówno turystów jak też emigrantów z Polski, szukających swego nowego domu na kontynencie amerykańskim. Dyrekcja Muzeum, jak też niezwykle zaangażowane pracownice muzeum panie Zuzanna Popielkiewicz i Urszula Kokoszka, zadbały o niezwykle profesjonalne zbudowanie sceny.

This slideshow requires JavaScript.

W pobycie w Polsce towarzyszyła nam wspaniała i niezawodna, długoletnia scenograf Salonu Joanna Dąbrowska. Wieczorem sala teatralna wypełniła się do ostatniego miejsca. Radością i zaskoczeniem była obecność na widowni torontońskich przyjaciół Kiki i Grzegorza Misztelów i Tomka Rośniaka.

Z Gdyni nasz zespół pojechał do Konstancina. Ten piękny podwarszawski kurort świętował właśnie swe DNI – 120 Lat Konstancina. Zwieńczeniem uroczystości pełnych atrakcji takich jak parada starych samochodów czy koncerty muzyczne stało się przedstawienie teatralne przywiezione z Kanady “Opowieści Poli Negri”. W pięknej sali widowiskowej odbył się nasz spektakl. Po przedstawieniu nagrodzone zostałyśmy długotrwałymi brawami, a na scenie pojawił się z kwiatami dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie, były minister kultury i dziedzictwa narodowego Waldemar Dąbrowski, który w bardzo ciepłych słowach podziękował za spektakl. Entuzjastyczne przyjęcie zaowocowało już nowym zaproszeniem w 2018 roku ze spektaklem “Tamara L.”

Podczas czerwcowego tournee teatralnego nie mogłyśmy nie zagościć w Krakowie. Staraniem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie, dyrektor Katarzyny Olesiak oraz Igi Zyra-Gutowskiej, “Opowieści Poli Negri” zaproszone zostały do Dworku Białopradnickiego, bardzo znaczącej placówki kultury prowadzonej przez dyr. Renatę Lisowską. Podobnie jak w ubiegłym roku, gdy graliśmy “Nie bój się kochać”, wierna publiczność dopisała, a sala pękała w szwach.

W planie tego tournee była już druga promocja książki “Teatr bez Granic”. Odbyła się ona w modnej księgarnio-kawiarni prowadzonej przez aktora Janusza Marchwińskiego przy Teatrze Nowym na krakowskim Kazimierzu. Niebieska sala spotkań, mimo gorącego lata, była pełna. Spotkanie poprowadził były dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie Jacek Strama.

W czasie pobytu w Krakowie zostałyśmy zaproszone przez dyrektora Teatru im. J. Slowackiego pana Krzysztofa Głuchowskiego do zagrania spektaklu “Promieniowanie, rzecz o Marii Skłodowskiej Curie” Kazimierza Brauna, w połączeniu z uroczystościami 150-lecia urodzin wielkiej Noblistki, jak też z uroczystościami 60-lecia pracy na scenie polskiej i kanadyjskiej Marii Nowotarskiej. To zaszczytne zaproszenie jest wielkim wyróżnieniem dla naszego teatru.

Po powrocie do Kanady przystąpiłyśmy do pracy nad scenariuszem przedstawienia “Gorące fajerwerki”, którym to spektaklem w połowie grudnia Salon uczci 150. rocznicę powstania Dominium Kanady zamykając tym artystycznym wydarzeniem jubileuszowe obchody urodzin kraju klonowego liścia.

Już za kilka dni wylatujemy do Paryża (to już miało miejsce – przyp. red.), gdzie w Polskiej Akademii Nauk zagramy “Promieniowanie” z tłumaczeniami francuskimi. Zostałyśmy też zaproszone na spotkanie do Ambasady RP w Paryżu z opowieścią o historii tego spektaklu, o podróżach, jakie z nim odbyłyśmy, jak też z promocją książki “Teatr bez Granic”.

Z Paryża udajemy się do Londynu gdzie w sali teatralnej POSK – miejscu dawnego teatru Mariana Hemara – zagramy spektakl o Tamarze Lempickiej “Tamara L.” na zaproszenie pani Ewy Becli.

Plany październikowe to “Promieniowanie” w Polsce, w warszawskim Instytucie Radowym im. Marii Skłodowskiej Curie – 12 października, w Krakowie 16 października na dużej scenie Teatru im. J. Słowackiego i znów w Warszawie w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego – 18 października.

Z Warszawy lecimy do Wilna na Festiwal Teatralny, gdzie 20 października zagramy “Tamarę L.” w Teatrze na Pohulance. Tym spektaklem w Wilnie zamykamy październikowe polsko-litewskie tournee teatralne Salonu Muzyki, Poezji i Teatru z Toronto.

Maria Nowotarska

Poleć:

O Autorze:

Beata Gołembiowska

Beata Gołembiowska – pisarka, autorka powieści Żółta sukienka, Malowanki na szkle, Lista Olafa, Droga do Wilenii oraz książek–albumów – W jednej walizce i Teatr bez granic. Kocha przyrodę, ceni ciszę, a w ludziach – tolerancję.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.