Syndrom stresu powakacyjnego i sztuka jego pokonania

0

Co trzeci Włoch jest po urlopie bardziej zestresowany niż był przed wyjazdem – wynika z sondażu, opublikowanego w dniach masowych powrotów z wakacji. Ten pourlopowy syndrom pomoże przezwyciężyć znajomość sztuki przetrwania.Przed urlopem jedna piąta Włochów przyznała w ankiecie, że już martwi się tym, co zastanie po jego zakończeniu. Obecnie, jak wynika z rezultatów następnego sondażu, 32 proc. mieszkańców Italii jest bardziej zestresowana niż przed odpoczynkiem.

To, czego najbardziej boją się Włosi, to rutyna (63 proc.), nerwy w pracy (57 proc.) i problemów w relacjach z kolegami (49 proc.). Kolejne aspekty życia po wakacjach, które budzą zaniepokojenie, to dojazdy do pracy oraz zobowiązania rodzinne.

“Stres wynika z frustracji, a nie z braku odpoczynku. Ludzie odczuwają go, bo nie są w stanie zrealizować swoich potrzeb” – wyjaśnił cytowany w prasie psycholog i psychoterapeuta Giandomenico Bagatin. Jego zdaniem źródłem stresu jest powrót do codziennego życia po przyjemnych wakacjach i brak satysfakcji.

Ekspert radzi, by stawić stres powakacyjnemu stresowi wyznaczając sobie właściwe priorytety i szukając odpowiedzi na pytanie, czego naprawdę się pragnie. Poza tym, dodaje, należy sporządzić porządny program zarządzania własnym czasem i to już przed powrotem z urlopu oraz umieć znaleźć czas na rzeczy, które uważa się za ważne.

Źródłem fatalnego samopoczucia po powrocie są typowe wakacyjne ekscesy, na które wiele osób sobie pozwala. Jak przypomina specjalista w dziedzinie żywienia Luca Piretta, często są to takie występki, jak rozregulowanie czasu dziennego, zmiana godzin snu, nadużywanie alkoholu, a także uprawianie sportów ekstremalnych i próby wytrzymałościowe bez właściwego przygotowania.

Aby organizm zaczął normalnie funkcjonować, należy zacząć od właściwego śniadania- przekonuje Piretta. Ekspert ostrzega, że ten, kto rezygnuje ze zjedzenia odpowiedniego posiłku rano, ryzykuje obniżeniem swojej zdolności koncentracji i rezultatów aktywności fizycznej.

Kolejna rada to picie wody bogatej w minerały, by odzyskać sole utracone latem, które – jak się zauważa – tracić będzie się jeszcze przez miesiąc w przypadku utrzymujących się upałów.

Na łamach prasy wymienia się najczęstsze objawy “syndromu powrotu”: zmęczenie, kłopoty z koncentracją, ból głowy i rozdrażnienie. Wśród ekspertów dominuje przekonanie, że nie można ulegać nostalgii za wakacjami, ale trzeba ostro wziąć się za siebie i przygotować swój powrót do pracy tak, aby nie był źródłem jeszcze większego stresu.

Kluczowe dla tej strategii jest stopniowe działanie. Błędem jest natychmiastowy powrót do pracy po letnim relaksie. Warto zaplanować go tak, aby przed pierwszym dniem w pracy mieć choć jeden dzień buforowy, aby się do tego przygotować. Dobrym pomysłem jest zakończenie urlopu w połowie tygodnia, aby szybko mieć wolny weekend. Następna wskazówka to taka organizacja pracy, by nie rzucać się od razu w wir nowych projektów i wyzwań, ale rozsądnie zaplanować obowiązki. Dzięki temu spokojowi można powrócić do codziennej rutyny bez kumulowania stresu od pierwszej chwili.

Warto oczyścić swoją skrzynkę internetową i zacząć od przeczytania zaległej korespondencji. Specjaliści radzą też: jeśli w czasie urlopu odzyskało się dobrą formę fizyczną, dobrze jest utrzymać takie przyzwyczajenia, na przykład jadając obiady pod gołym niebem i codziennie poświęcając chwilę na gimnastykę.

Zdecydowanie humor poprawi również ostatnia z wymienianych rad: zacząć już planować następny urlop. Z Rzymu dla PAP Life Sylwia Wysocka

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.