33. Warszawski Festiwal Filmowy

0

Świat artystyczny mimowolnie przeplata się ze światem polityki. Ten burzliwy związek jest możliwy za sprawą sztuki kompromisu – powiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski przed premierą “Pewnego razu w listopadzie”, filmu otwierającego 33. Warszawski Festiwal Filmowy.

Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego, na otwarcie wydarzenia przywołał zdanie zamieszczone we wstępie do katalogu Festiwalu. “Polska to 38 milionów pęknięć. Postarajmy się, aby podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego było ich trochę mniej” – powiedział.

“Wiele lat temu zadano mi pytanie, jak wyglądała droga Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W odpowiedzi powiedziałem: była prosta, prowadziła pod górę. I proszę mi wierzyć, że ta droga nadal prowadzi pod górę, a w tym roku była szczególnie trudna” – dodał. Podziękował dwóm osobom, które najmocniej pomogły organizatorom w tym roku: odwołanej przez MKiDN dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalenie Sroce oraz wiceministrowi kultury Pawłowi Lewandowskiemu.

Obecny na inauguracji wiceminister Lewandowski przypomniał, że 33. Warszawski Festiwal Filmowy jako zaledwie jeden z piętnastu na świecie, obok Cannes i Berlinale, wpisany jest na listę festiwali akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych. “To niezwykle ważne wydarzenie, oprócz swoich walorów artystycznych, umożliwia również dalszy rozwój reżyserom, którzy mają szansę trafić na listę oscarową” – powiedział.

Filmem otwarcia 33. WFF był “Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego. W swojej nowej produkcji autor takich obrazów, jak m.in. “Sztuczki”, “Imagine” i “Zmruż oczy”, opowiedział historię Mamusi i Mareczka (Agata Kulesza i Grzegorz Palkowski), którzy błąkają się po Warszawie próbując znaleźć nowy dom. Są po eksmisji, cały ich dobytek to dwie torby i jeden plecak turystyczny. Z bagażem w rękach i psem Kolesiem plączącym im się pod nogami, przez którego nie chce przyjąć pod dach żadne schronisko ani noclegownia, szukają miejsca do spania. Kobiecie udaje się znaleźć miejsce w skłocie, jednak jej spokój nie trwa długo – do budynku próbuje wedrzeć się grupa agresywnych chuliganów biorących udział w Marszu Niepodległości.

Podczas 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego łącznie zostanie pokazanych ponad 200 filmów, 76 krótko- i 119 pełnometrażowych. Ok. 70 spośród nich zostanie pokazanych po raz pierwszy. 28 tytułów będzie miało w stolicy swoją premierę światową, 27 międzynarodową, a 13 europejską. Pokazane zostaną m.in. najnowsze filmy Wima Wendersa (“Zanurzeni”) oraz Siergieja Łoźnicy (“Łagodna”), a także 15 produkcji biorących udział w Konkursie Głównym – m.in. “Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak, “Balkan Noir” Drażena Kuljanina, “Górnik” Hanny Slak oraz “Karta pokładowa” Mehdiego Rahmaniego. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.