Polish Orphans Charity pomaga uzdolnionym dzieciom

0

35 stypendiów dla uzdolnionych dzieci i młodzieży ufundowała w tym roku kanadyjska fundacja Polish Orphans Charity. W piątek odebrali je stypendyści z Radomia, na początku listopada podobna uroczystość odbędzie się w Warszawie.

Jedno stypendium wynosi 1000 dolarów kanadyjskich, czyli ponad 2,7 tys. zł. Stypendyści mogą wydać pieniądze na cele związane z rozwijaniem własnych talentów i umiejętności, np. na zakup artykułów plastycznych czy instrumentu muzycznego. Ze stypendiów mogą też opłacić udział w kursach czy warsztatach.

Jak podkreślił przewodniczący kapituły stypendialnej Krzysztof Gajewski, stypendyści nie dostają pieniędzy do ręki. “Dokonują zakupu potrzebnych im rzeczy, przedkładają faktury, a Urząd Miejski, z którym współpracujemy, refunduje im koszty” – powiedział Gajewski.

Fundatorzy w pierwszej kolejności przyznają pomoc stypendialną osieroconym, uzdolnionym dzieciom. Jednak – jak zaznaczył Gajewski – bardzo często wsparcie trafia do dzieci z rodzin pełnych, ale niezamożnych.

19-letnia Izabela Cieślak, uczennica Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu zamierza za pieniądze ze stypendium kupić aparat fotograficzny. “Będzie mi potrzebny zarówno do rozwoju mojej pasji, jak i do przygotowania pracy dyplomowej” – powiedziała PAP stypendystka.

20-etnia studentka matematyki Aleksandra Badełek zamierza studiować na drugim kierunku rzeźbę lub architekturę. Stypendium przeznaczy na materiały plastyczne oraz komputer.

10-letnia Zuzia uczy się gry na saksofonie. Jak powiedziała PAP jej mama Katarzyna Wydra, stypendium bardzo się przyda. “Dołożymy trochę i córka – zamiast wypożyczonego – będzie miała własny instrument” – stwierdziła. Dodała, że kształcenie muzyczne dzieci jest kosztowne, zwłaszcza, że jeszcze dwójka jej dzieci także gra – na innych – instrumentach.

Obecny na uroczystości wręczania stypendiów w Radomiu charge d’affaires Ambasady Kanady Jeremy Wallace powiedział, że fundacja Polish Orphans Charity jest ważnym przykładem ludzkiego wymiaru kanadyjsko-polskich więzi. “Cieszę się, że fundusze od Kanadyjczyków idą na tak szlachetny cel” – zaznaczył Wallace.

Fundacja Polish Orphans Charity działa w Kanadzie od 2000 r. Początkowo w jej działalność zaangażowana była tylko Polonia kanadyjska, ale od kilku lat wspierają ją także rdzenni Kanadyjczycy. Fundacja organizuje w Toronto bale charytatywne, z których część pieniędzy przeznaczana jest na pomoc dzieciom na całym świecie. Od ponad 10 lat prowadzi działalność stypendialną w Polsce; ufundowała łącznie ok. 500 stypendiów. Fundacja buduje też w Polsce place zabaw. W sumie do Polski trafiło do tej pory ok. 1 mln dolarów kanadyjskich. Pomoc z fundacji otrzymują również dzieci z Czech, Słowacji, Ukrainy czy Dominikany.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.