Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 26 pażdziernika

0

Imieniny obchodzą: Damian, Ewaryst, Fabian, Lucyna i Ludmiła.

  • 101 lat temu we Francji urodził się Francois Mitterrand, jeden z najbardziej znanych francuskich polityków XX w., socjalista, minister sprawiedliwości, prezydent Francji w latach 1981-1995. Zmarł 8 stycznia 1996 roku.
  • 90 lat temu z Rapperswilu, wraz ze zbiorami tamtejszego Muzeum Narodowego Polskiego, sprowadzono do Polski urnę z sercem Tadeusza Kościuszki, a także bezcenne polskie dzieła sztuki, książki, manuskrypty, które w większości zostały zniszczone podczas powstania warszawskiego.
  • 77 lat temu, w Paryżu zmarła Olga Boznańska, jedna z najbardziej cenionych polskich malarek, przedstawicielka impresjonizmu, wybitna artystka okresu Młodej Polski.
  • 72 lata temu, dekretem Rady Ministrów, powołana została Polska Agencja Prasowa.
  • 46 lat temu podpisano umowy licencyjne z koncernem motoryzacyjnym FIAT na produkcję w Polsce fiata 126p.
  • 16 lat temu Kongres USA uchwalił ustawę Patriot Act, która pozwala bez sądu przetrzymywać nie-amerykańskich obywateli, jeśli zostaną uznani przez władze za zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa.
  • 16 lat temu, w Drobinie na Mazowszu, uprowadzono Krzysztofa Olewnika, którego następnie zamordowano; porwanie i zabójstwo stało się jedną z najgłośniejszych spraw kryminalnych w Polsce.

W Polsce

Sejm zajmie się dziś m.in. rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, rozszerzającym granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren.

Projekt zmian Kodeksu karnego przewiduje, że karom nie podlegałby ten, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach, polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu, albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub odpierając zamach, poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące – czyli sposób obrony lub użyte środki nie byłyby odpowiednie do zagrożenia, wynikającego z zachowania napastnika.

Sejm zajmie się ponadto projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 r.(ustawa okołobudżetowa). Zakłada ona m.in. utrzymanie, na poziomie ustalonym na 2017 r., podstawy naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz świadczeń socjalnych dla nauczycieli, emerytów i rencistów – byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także pracowników uczelni publicznych. Ze środków funduszu finansowane będą staże podyplomowe lekarzy, lekarzy dentystów oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych.

Posłowie zajmą się ponadto rządowym projektem nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych. Dotyczy on wprowadzenia zmian legislacyjnych niezbędnych dla zachowania spójności systemu prawnego, a wynikających z nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i dyscyplinie wojskowej

W porządku obrad jest też rządowy projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, który zakłada, że w przypadku niewypłacalności biuro turystyczne będzie miało obowiązek niezwłocznego poinformowania marszałka województwa o zaistniałej sytuacji i przedstawić dokumentację, niezbędną do zorganizowania powrotu turystów do kraju.

Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej w sprawie stanu wdrożenia ustawy dotyczącej przywrócenia wieku emerytalnego.

# # #

Ponad stu ekspertów z Polski, Ukrainy, innych państw sojuszniczych i partnerskich weźmie dziś w Warszawie udział w organizowanej przez BBN i MSZ konferencji, inaugurującej praktyczną działalność Platformy NATO-Ukraina ds. przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

Utworzenie Platformy to jeden z głównych elementów planu pomocy dla Ukrainy, przyjętego na ubiegłorocznym szczycie NATO w Warszawie. Formalnie działalność Platformy została zainaugurowana 10 lipca br. na wyjazdowej sesji Rady Północnoatlantyckiej w Kijowie. Spotkanie w Belwederze będzie pierwszym praktycznym działaniem, podjętym w ramach tej inicjatywy.

# # #

Dzisiaj na PGE Narodowym zakończy się II Spotkanie Ministrów Transportu (TMM)& Forum Biznesu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Forum otworzono wczoraj pod hasłem “Intermodalność – gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki”. Przy okazji tego wydarzenia zainaugurowano działalność sekretariatu ds. morskich w Polsce. W spotkaniu, organizowanym przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marka Gróbarczyka uczestniczy 17 ministrów ds. transportu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.

# # #

Dziś w Warszawie rozpoczynają się centralne obchody Jubileuszu 500-lecia Reformacji. Termin obchodów poprzedza symboliczną dla Kościołów ewangelickich datę 31 października – tego dnia w 1517 r. Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, które zapoczątkowały Reformację.

Kościół Ewangelicko-Augsburski pragnie w tym czasie zwrócić uwagę na wartości, które przyniosła reformacja, m.in. wolność w relacji z Bogiem, promowanie krytycznego myślenia, wolność sumienia.

Kościół Ewangelicko-Augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich, która na świecie liczy 80 milionów. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.

# # #

Dziś w Centrum Edukacyjnym IPN “Przystanek Historia” w Warszawie odbędzie się spotkanie z dziennikarzami, na którym przedstawione zostaną nowe ustalenia związane z postępowaniem w sprawie okoliczności śmierci Piotra Bartoszcze (1950-1984), działacza opozycji antykomunistycznej i jednego z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. W konferencji prasowej wezmą udział prezes IPN Jarosław Szarek oraz dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prok. Andrzej Pozorski.

Piotr Bartoszcze był jednym z organizatorów struktur związkowych Solidarności Chłopskiej, uczestnikiem strajków rolniczych i sygnatariuszem porozumień bydgoskich w kwietniu 1981 r., które poprzedzały rejestrację NSZZ “Solidarność” Rolników Indywidualnych. Zaginął w tajemniczych okolicznościach między 7, a 8 lutego 1984 r. podczas rozwożenia podziemnych wydawnictw. Szef pionu śledczego IPN tłumaczył pod koniec marca br., że przyczyna zgonu P. Bartoszcze (pośrednia i bezpośrednia) nie została do tej pory w sposób przekonujący ustalona.

# # #

Sąd Okręgowy w Suwałkach (Podlaskie) ogłosi w czwartek wyrok w procesie apelacyjnym pięciu osób obwinionych o zakłócenie otwarcia wystawy o generale Władysławie Andersie w marcu 2016 r. Sąd zdecyduje czy utrzymać wyrok uniewinniający dla obwinionych, czy uchylić go. W pierwszym procesie przed suwalskim sądem zapadł wyrok uniewinniający, ale został uchylony przez sąd okręgowy. W ponownym procesie sąd również wszystkich uniewinnił, ale wyrok ponownie zaskarżyła policja. Dwa tygodnie temu, podczas apelacji, oskarżyciel domagał się uchylenia wyroku w całości. Z kolei adwokat obwinionych wniósł o utrzymanie w mocy wyroku Sądu Rejonowego w Suwałkach.

Sprawa dotyczy zdarzenia, które miało miejsce podczas kampanii wyborczej do Senatu w części województwa podlaskiego, w której o mandat ubiegała się córka generała Anna Maria Anders. Kandydatka PiS, która ostatecznie mandat zdobyła, uczestniczyła wtedy w otwarciu wystawy “Armia Skazańców”, poświęconej jej ojcu – gen. Władysławowi Andersowi. Otwarcie zostało zakłócone przez grupę osób, które protestowały przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej w archiwum państwowym. Część z nich miała znaczki Komitetu Obrony Demokracji (KOD).

# # #

Sąd Okręgowy w Białymstoku ma dziś rozpoznać apelację w procesie związanym z wypadkiem pociągów towarowych, do którego doszło w mieście prawie siedem lat temu. Sąd I instancji skazał dwóch maszynistów na więzienie w zawieszeniu i grzywny; nie orzekł zakazów wykonywania zawodu.

Do wypadku doszło w listopadzie 2010 r. niedaleko tunelu, który łączy dwie części Białegostoku. Zderzyły się tam dwa składy towarowe, wybuchł wielki pożar, który objął kilkanaście cystern z olejem napędowym i innymi substancjami łatwopalnymi. Straty materialne (zniszczone wagony, lokomotywy, odcinek trakcji kolejowej oraz budynek pobliskiej nastawni) oszacowano na 23 mln zł.

Nikt nie doznał poważniejszych obrażeń, jedna osoba została lekko ranna.

Na świecie

MADRYT, BARCELONA – Ciąg dalszy kryzysu wokół Katalonii. Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwołał na godz. 16 plenarne posiedzenie katalońskiego parlamentu, by sporządzić projekt oficjalnej odpowiedzi na plan rządu Hiszpanii, który zapowiedział uruchomienie art. 155 hiszpańskiej konstytucji w odpowiedzi na uznane za nielegalne katalońskie referendum niepodległościowe. Na mocy tego artykułu Madryt chce wprowadzić w Katalonii bezpośrednie rządy, pozbawiając region autonomii.

LWÓW – Minister oświaty Ukrainy Lilia Hrynewycz przeprowadzi konsultacje z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej na temat szczegółów implementacji nowej ukraińskiej ustawy oświatowej. Jest to efekt ustaleń, wynikających z podpisanej w środę między Warszawą i Kijowem deklaracji, która gwarantuje mniejszości polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Polsce warunki do nauki w języku ojczystym oraz nauki tego języka.

STRASBURG – Parlament Europejski ogłosi laureata tegorocznej nagrody Sacharowa (godz. 12). Na krótkiej liście są: opozycja demokratyczna w Wenezueli, przetrzymywany przez władze swego kraju erytrejski dziennikarz Dawit Isaak oraz obrończyni praw człowieka z Gwatemali Aura Lolita Chavez Ixcaquic.

STRASBURG – Parlament Europejski uchwali rezolucję, w której odniesie się do przypadków molestowania seksualnego i szeroko zakrojonej akcji internetowej mającej zwrócić uwagę na to zjawisko.

BRUKSELA – Posiedzenie Rady NATO-Rosja z udziałem ambasadorów 29 państw Sojuszu i ambasadora Rosji Aleksandra Gruszki. Tematem spotkania ma być m.in. sytuacja w Afganistanie i rosyjskie manewry Zapad. Konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o godz. 13.

NAIROBI – Powtórzone wybory prezydenckie w Kenii. Jedynym kandydatem będzie ubiegający się o reelekcję prezydent Uhuru Kenyatta. Lider opozycji Raila Odinga wycofał się z ponownego startu w wyborach i wezwał do bojkotu głosowania oraz demonstracji. Odinga uważa, że komisja wyborcza nie przeprowadziła reform koniecznych do zapewnienia uczciwych wyborów. Powtórzenie wyborów zarządzono, gdy Sąd Najwyższy nieoczekiwanie unieważnił zwycięstwo Kenyatty w wyborach z 8 sierpnia, orzekając, że komisja wyborcza nie przestrzegała odpowiednich procedur. Lokale wyborcze czynne w godzinach 5-16 czasu polskiego.

BERLIN – W Niemczech przedstawiciele CDU, CSU, FDP i Zielonych kontynuują rozmowy sondażowe o utworzeniu koalicyjnego rządu.

WATYKAN – Papież Franciszek odbędzie bezpośrednią rozmowę z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

MOSKWA – Film “Matylda” o carze Mikołaju II i tancerce Matyldzie Krzesińskiej wchodzi do kin w Rosji i Kazachstanie. Rosyjskie MSW wszczęło postępowanie karne dotyczące gróźb pod adresem sieci kinowych w związku z pokazem filmu. Według krytykujących “Matyldę” pokazany w filmie wizerunek przyszłego monarchy jest nie do pogodzenia z postacią kanonizowanego przez rosyjską Cerkiew imperatora.

GENEWA – Sekretarz stanu USA Rex Tillerson spotka się w Genewie z wysokim komisarzem ONZ ds. uchodźców Filippo Grandim.

WASZYNGTON – Prezydent USA Donald Trump ma wydać zgodę na publikację dokumentów dotyczących zabójstwa prezydenta Johna Kennedy’ego w 1963 r.

WASZYNGTON – Wystąpienie prezydent USA Donalda Trumpa dotyczące kryzysu opiatowego (godz. 20 czasu polskiego).

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.