Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 13 października

0

 Imieniny obchodzą: Edward, Gerald oraz Honorat.

  • 111 lat temu w Warszawie założono Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego; późniejsza Szkoła Główna Handlowa.
  • 80 lat temu w Toruniu urodził się Jan Jagielski, współzałożyciel Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, kierownik działu dokumentacji kultury materialnej w ŻIH; autor wielu publikacji o zabytkach żydowskich Warszawy oraz o warszawskim getcie.
  • 78 lat temu w Warszawie powstała Narodowa Organizacja Wojskowa, konspiracyjna formacja Stronnictwa Narodowego.
  • 73 lata temu w Moskwie odbyły się rozmowy z udziałem władz sowieckich, brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, premiera Stanisława Mikołajczyka oraz przedstawicieli PKWN.
  • 61 lat temu premier Józef Cyrankiewicz wydał zarządzenie dotyczące zaprzestania gromadzenia przez działy personalne poufnych informacji na temat pracowników.
  • 33 lata temu miała miejsce pierwsza próba zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, który wracał samochodem z Gdańska z kościoła św. Brygidy do Warszawy – w okolicach Olsztynka funkcjonariusze MSW, przyszli mordercy księdza, planowali spowodować wypadek, rzucając kamieniem w przednią szybę jadącego samochodu.
  • 32 lata temu w Polsce odbyły się wybory do Sejmu PRL.
  • 32 lata temu w Zakopanem zmarł gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, generał WP, dowódca 5. Dywizji Piechoty Armii Polskiej w Związku Sowieckim (1941-1942), następnie dowódca I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii (1943-1945); jeden z założycieli w 1977 r. Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO).
  • 11 lat temu w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbyła się polska premiera filmu “Karol – papież, który pozostał człowiekiem” w reżyserii Giacomo Battiato.

W Polsce

Dziś, w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu, zaplanowano pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji. Prezydent zaproponował w tym projekcie m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Teraz będzie to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają o 50 proc. dochody (dotąd było to 60 proc.) – realnie to ok. 1 tys. zł na osobę w rodzinie.

Ponadto, zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. zł do 2 tys. zł; wydłużono też okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużono okres bezprocentowej spłaty otrzymanej z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat.

Posłowie wysłuchają też informacji prezesa Rady Ministrów o realizacji w 2015 r. i 2016 r. ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

# # ` #

7. Foto Art Festival rozpocznie się dziś w Bielsku-Białej. Miasto na pół miesiąca stanie się światową stolicą fotografii. W różnych instytucjach miejskich, galeriach i muzeach, zostanie zaprezentowanych 15 wystaw wybitnych artystów. Większość z nich nie prezentowała dotychczas swoich prac w Polsce. Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy, spotkania z twórcami i warsztaty fotograficzne.

Rzecznik festiwalu Justyna Łabądź poinformowała, że impreza nie ma żadnego tematu przewodniego. Przeciwnie – prezentowane wystawy cechuje różnorodność, dzięki której coś dla siebie znajdą zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i czerpiąca z możliwości nowoczesnych manipulacji cyfrowych.

Pierwsza edycja Foto Art Festiwal odbyła się w 2005 r. Imprezę wykreowali go i nadali jej indywidualny charakter Inez oraz – zmarły latem br. – Andrzej Baturo, artyści fotograficy, kuratorzy, twórcy galerii fotografii B&B, a także założyciele Fundacji Centrum Fotografii.

Na świecie

BUDAPESZT – Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w dwudniowym spotkaniu szefów państw Grupy Wyszehradzkiej w węgierskim mieście Szekszard. Tematami szczytu będą m.in. euroatlantycka integracja krajów bałkańskich i jednolity rynek UE. Dojdzie też do dwustronnych rozmów w kuluarach. Obok prezydenta Dudy w szczycie mają uczestniczyć prezydenci: Węgier Janos Ader, Czech Milosz Zeman oraz Słowacji Andrej Kiska. Spotkanie organizowane jest w ramach węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

BRATYSŁAWA – Premier Beata Szydło weźmie udział w zorganizowanym z inicjatywy rządów Słowacji i Czech Szczycie Konsumenckim poświęconym kwestii podwójnej jakości produktów spożywczych. W spotkaniu mają uczestniczyć premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, przedstawiciele Komisji Europejskiej i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Zaplanowany jest roboczy lunch szefów rządów krajów V4 z Tuskiem.

KIJÓW – Drugi dzień wizyty na Ukrainie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. W godzinach porannych złoży on wieńce na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Bykowni, gdzie znajduje się także Polski Cmentarz Wojenny. Następnie uda się do Charkowa, gdzie spotka się z władzami obwodu charkowskiego, odwiedzi Polski Cmentarz Wojenny w Piatichatkach i spotka się z przedstawicielami polskiej społeczności w tym regionie.

WASZYNGTON – Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki weźmie udział w dorocznym spotkaniu gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego; do soboty. Jako gubernator MFW z ramienia Polski, Morawiecki będzie uczestniczył w spotkaniach z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych 189 krajów należących do MFW i BŚ. Ich tematem będą wyzwania, które stoją przed globalną gospodarką, perspektywy zrównoważonego i stabilnego wzrostu gospodarczego, walka z ubóstwem, wspieranie rozwoju regionalnego. W programie wizyty wicepremiera Morawieckiego w USA są też spotkania z przedstawicielami świata biznesu i nauki.

MADRYT, BARCELONA – Rozwój wydarzeń wokół Katalonii po podpisaniu przez szefa rządu katalońskiego Carlesa Puigdemonta deklaracji niepodległości. Puigdemont wcześniej oświadczył, że przyjmuje mandat od obywateli w celu ogłoszenia niepodległości regionu, lecz zaproponował, by parlament zawiesił skutki deklaracji niepodległości w celu rozpoczęcia rozmów z rządem centralnym. Hiszpański rząd dał szefowi katalońskich władz czas do poniedziałku rano na wyjaśnienie, czy w swoim wystąpieniu ogłosił niepodległość regionu. W referendum z 1 października, uznanym przez władze Hiszpanii za nielegalne, według rządu katalońskiego ponad 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością Katalonii; frekwencja wyniosła 42 procent.

WASZYNGTON – Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ma ogłosić o godz. 18.45 czasu polskiego nową strategię USA wobec Iranu. W zeszłym tygodniu Trump oświadczył, że Iran nie wypełnił zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami z 2015 roku, i zapowiedział, że wkrótce poinformuje o swojej decyzji w sprawie dalszego uczestnictwa USA w tej umowie.

LUKSEMBURG – Spotkanie ministrów środowiska państw UE; z Polski uczestniczy szef resortu Jan Szyszko. Planowane jest przyjęcie stanowiska w sprawie rocznych wiążących ograniczeń emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie UE w latach 2021–2030.

LUKSEMBURG – Spotkanie unijnych ministrów spraw wewnętrznych, którzy będą się zajmowali propozycjami zmian regulacji Schengen w zakresie kontroli na granicach wewnętrznych. Ministrowie zajmą się też polityką migracyjną oraz kwestiami dotyczącymi terroryzmu. Z Polski uczestniczy szef MSWiA Mariusz Błaszczak; wypowiedź dla mediów około godz. 17.

BUDAPESZT – Wieczorem przed ambasadą Ukrainy ma odbyć się demonstracja przeciwko nowej ukraińskiej ustawie o oświacie, która zdaniem władz Węgier narusza prawa mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Ukraińskie MSZ wystosowało notę protestacyjną, gdyż resort dyplomacji Węgier poinformował, że akcja ma się odbywać pod hasłem „Samostanowienie dla Zakarpacia”.

MEKSYK – Premier Kanady Justin Trudeau kontynuuje wizytę w Meksyku.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.