Co się dzieje? Szybkie newsy – wtorek, 10 października

0

 Imieniny obchodzą: Franciszek, Daniel, Leon oraz Paulina.

  • 223 lata temu podczas insurekcji kościuszkowskiej powstańcy ponieśli klęskę w bitwie z wojskami rosyjskimi pod Maciejowicami; w walkach zginęło około czterech tysięcy powstańców; ranny Tadeusz Kościuszko dostał się do rosyjskiej niewoli.
  • 80 lat temu w Warszawie z połączenia m.in. Narodowej Partii Robotniczej i Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji powstało Stronnictwo Pracy.
  • 70 lat temu Stanisław Mikołajczyk wystosował memorandum do Józefa Stalina i ambasadorów Wielkiej Trójki na temat sytuacji panującej w Polsce.
  • 61 lat temu w Warszawie rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień”.
  • 49 lat temu w sanatorium w Foluszu koło Jasła zmarł Nikifor, malarz prymitywista.
  • 49 lat temu odbyła się premiera serialu telewizyjnego “Stawka większa niż życie”.
  • 40 lat temu odbyła się premiera filmu “Śmierć prezydenta” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
  • 35 lat temu w Rzymie papież Jan Paweł II kanonizował o. Maksymiliana Kolbego.
  • 26 lat temu w Krakowie zastrzelony został Andrzej Zaucha, wokalista jazzowy, piosenkarz, saksofonista, perkusista.
  • 8 lat temu prezydent Lech Kaczyński ratyfikował Traktat Lizboński.

W Polsce

Dziś na posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się m.in. projektem nowelizacji ustawy o CIT, który zakłada, że dane podatkowe największych firm staną się publicznie dostępne oraz projektem nowelizacji ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.

W projekcie nowelizacji ustawy o CIT chodzi o firmy o przychodach co najmniej 50 mln euro rocznie (w przeliczeniu na złote) oraz tzw. podatkowe grupy kapitałowe (PGK). Jeżeli zmiana zostanie wprowadzona, obejmie ok. 2 tys. przedsiębiorstw i ok. 60 podatkowych grup kapitałowych. Projekt wprowadza do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) regulację umożliwiającą ministrowi rozwoju i finansów upublicznienie informacji zawierającej dane podatkowe tych podmiotów.

Rząd zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, którego skutkiem ma być wzrost liczby i jakości usług świadczonych drogą elektroniczną. Głównym celem noweli jest wprowadzenie nowego modelu działania schematu identyfikacji elektronicznej.

Rząd zajmie się też projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Ministrem Rozwoju i Finansów. Według uzasadnienia projektu przewiduje on zmiany mające na celu likwidację lub ograniczenia barier w prowadzeniu działalności innowacyjnej oraz podniesienie atrakcyjności podatkowych instrumentów wsparcia działalności innowacyjnej w Polsce.

Rada Ministrów omówi również sprawozdanie z prac Międzyresortowego Zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego.

mro/

# # #

Dziś o godz. 14 Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. rządowym projektem ustawy budżetowej na 2018 r. Zaplanowano też pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji. Posłowie będą prawdopodobnie debatować nad rządowym projektem ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w obrocie suszem tytoniowym.

Sejm rozpatrzy także m.in. rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada wprowadzenie podzielonej płatności w VAT (tzw. split payment).

# # #

Dziś po godz. 10 sejmowa komisja śledcza będzie kontynuowała przesłuchania świadków w sprawie Amber Gold; po godz. 11 przed komisją stawić ma się b. członek rady nadzorczej tej spółki Łukasz Daszuta. Natomiast popołudniu zeznawać ma b. pracownik Amber Gold Wojciech Pastor.

Nazwiska Daszuty i Pastora, jako najbliższych współpracowników szefów Amber Gold, Marcina i Katarzyny P., pojawiły się m.in. podczas przesłuchania świadków przed dwoma tygodniami.

“Nazwisko pana Pastora przewijało się wielokrotnie. Przy wyjazdach do Warszawy on odbierał zarząd z lotniska. Było wiadomym, że Pastor pochodzi z Trójmiasta” – mówił przed komisją b. dyrektor biura bezpieczeństwa Amber Gold Krzysztof Kuśmierczyk.

“Daszuta to dobry współpracownik pana Marcina, często razem wychodzili. Jeśli chodzi o pana Daszutę, to był częściej w pobliżu zarządu niż pan Pastor” – dodał świadek.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

rbk/

# # #

Sąd Okręgowy w Katowicach ogłosi dziś wyrok w procesie b. prezesa należącego do Skarbu Państwa Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciecha B. Jest on oskarżony o niegospodarność w kwocie 36,7 mln zł, a także narażenie spółki na dodatkowe szkody w wysokości 4,3 mln zł. Główny zarzut dotyczy wydzierżawienia terenów po Stoczni Szczecińskiej Nowa firmie Kraftport.

Prokuratura żąda dla B. pięciu lat więzienia i grzywny. Chce też, by sąd zobowiązał go do naprawienia szkody i zakazał mu sprawowania funkcji w spółkach prawa handlowego przez 10 lat. Obrona domaga się uniewinnienia.

Prokuratura podkreśla, że Kraftport, który powstał tuż przed zawarciem umowy dzierżawy, nie miał możliwości finansowych, doświadczenia ani merytorycznego przygotowania, by prowadzić działalność na terenie stoczni. Wskazuje też, że B. nie miał zgody resortu Skarbu Państwa na zawarcie tej umowy, podpisał ją bez przemyślenia i z naruszeniem przepisów. Sąd w Szczecinie później unieważnił umowę dzierżawy.

Obrona, która stanowczo odpiera zarzuty, podkreśla, że z działalnością gospodarczą wiąże się ryzyko. Podejmował je także B., bardzo często wychodząc z tego obronną ręką. Sam B. oświadczył w ostatnim słowie, że podczas kierowania TF Silesia starał się pracować jak najlepiej. Przez te trzy lata spółka miała 350 mln zł zysku netto – podkreślił.

kon/

# # #

Sąd Najwyższy ma dziś rozpatrzyć kasacje obrońców na korzyść trzech mężczyzn, którzy doprowadzili do śmierci 31-letniego rowerzysty w Pabianicach. W wyniku ich ataku, jadący rowerem mężczyzna wpadł pod nadjeżdżający z naprzeciwka autobus.

Do zdarzenia doszło w grudniu 2014 r. Według ustaleń sądu, jeden ze sprawców próbował złapać rowerzystę i ściągnąć go z roweru, inny uderzył cyklistę. 31-latek stracił panowanie nad rowerem i wjechał pod autobus; zginął na miejscu. W marcu 2016 r. łódzki sąd okręgowy za “pobicie ze skutkiem śmiertelnym” skazał Konrada B. na osiem lat więzienia, a Łukasza G. na cztery lata więzienia. Kamil K., kierujący samochodem, którym poruszali się skazani, został skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Wyrok utrzymał w listopadzie 2016 r. łódzki sąd apelacyjny.

“W kasacjach, które wpłynęły do SN podniesiono zarzuty rażącego naruszenia przepisów zarówno prawa procesowego, jak i materialnego. Obrońcy wnoszą o uchylenie wyroków sądów obu instancji i przekazanie sprawy do rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Prokuratura, w odpowiedzi na kasacje, wnosi o ich oddalenie jako oczywiście bezzasadnych” – poinformował zespół prasowy SN.

Na świecie

MADRYT, BARCELONA – W Barcelonie sesja katalońskiego parlamentu, na której ma wystąpić szef regionalnego rządu Carles Puigdemont, aby omówić obecną sytuację polityczną (godz. 18). Niektórzy komentatorzy spodziewają się, że katalońscy deputowani popierający secesję mogą wówczas proklamować niepodległość regionu. Według regionalnego rządu katalońskiego w referendum niepodległościowym z 1 października, uznanym przez władze Hiszpanii za nielegalne, 90,18 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu; w referendum wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

LUKSEMBURG – Spotkanie unijnych ministrów finansów, podczas którego Komisja Europejska przedstawi prezentację założeń projektu dyrektywy dotyczącej docelowego systemu VAT dla handlu transgranicznego w ramach jednolitego rynku.

BRUKSELA – Konferencja na temat przepływu danych w ramach UE organizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i think tank New Direction. W spotkaniu weźmie udział komisarz ds. rynku cyfrowego Mariya Gabriel, europoseł Tomasz Poręba i wiceminister cyfryzacji Krzysztof Szubert.

BRUKSELA – W Brukseli komisja prawna Parlamentu Europejskiego będzie głosowała nda projektem rozporządzenia mającego ułatwić rozpowszechniania internetowych programów telewizyjnych i radiowych w całej UE. Chodzi o rozwiązanie problemów dotyczących praw autorskich.

BRUKSELA – W Parlamencie Europejskim komisja spraw zagranicznych, rozwoju i praw człowieka będzie głosować nad tzw. krótką listą finalistów do Nagrody Sacharowa (godz. 17). Nominowani to: Asia Bibi (Pakistan), Aura Lolita Chavez Ixcaquic (Gwatemala), Selahattin Demirtas i Figen Yuksekdag (Turcja), Demokratyczna Opozycja Wenezueli, Dawit Isaak (szwedzki pisarz pochodzenia erytrejskiego) i Pierre Claver Mbonimpa (Burundi).

RZYM – Początek trzydniowej konferencji naukowej “Kościół katolicki w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego”. Konferencja zorganizowana została w związku z 30. rocznicą spotkania przedstawicieli Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Konferencji Episkopatu Polski w Wiecznym Mieście z inicjatywy papieża Jana Pawła II.

FRANKFURT NAD MENEM – Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron zainaugurują Targi Książki we Frankfurcie (godz. 15). Wcześniej odbędzie się spotkanie dwustronne obojga przywódców. W tym roku Francja jest gościem honorowym targów, które będą otwarte dla publiczność w dniach 11-15 października.

MOSKWA – Rosyjski Sąd Najwyższy rozpatrzy apelacje złożone przez sprawców zabójstwa Borysa Niemcowa, jednego z przywódców opozycji antykremlowskiej, zastrzelonego w centrum Moskwy 27 lutego 2015 roku (po godz. 8.30 czasu polskiego).

SOCZI – Posiedzenie rady ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

PARYŻ – Wszystkie związki zawodowe francuskiego sektora publicznego wezwały do strajku w proteście przeciw polityce gospodarczej rządu.

HAGA – Oczekuje się, że premier Holandii Mark Rutte przedstawi program nowego centroprawicowego rządu koalicyjnego. W poniedziałek przywódcy czterech holenderskich partii politycznych porozumieli się w sprawie projektu programu po negocjacjach, które trwały od wyborów z 15 marca.

GLASGOW – Premier Szkocji Nicola Sturgeon wygłosi przemówienie na zakończenie zjazdu swej partii SNP (godz. 16.30 czasu polskiego).

BELGRAD – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złoży wizytę oficjalną w Serbii; rozmowy mają się koncentrować na współpracy gospodarczej. W środę odwiedzi Sandżak, region przy granicy z Czarnogórą, zamieszkany przez mniejszość bośniacką (muzułmańską).

WASZYNGTON – Dyrektor federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Scott Pruitt ma podpisać wycofanie się z przyjętego za prezydentury Baracka Obamy Planu Czystej Energii (Clean Power Plan), który regulował działalność elektrowni węglowych w USA.

KAIR – Rywalizujące ze sobą ugrupowania palestyńskie – Fatah i Hamas – podejmą w Kairze rozmowy o pojednaniu i współpracy, również w zakresie bezpieczeństwa Strefy Gazy, kontrolowanej przez Hamas.

ALGIER – Wizyta premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Algierii.

PJONGJANG – Korea Północna obchodzi 72. rocznicę utworzenia Partii Pracy Korei, na której czele stoi Kim Dzong Un.

TOKIO – W Japonii rozpoczyna się kampania przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, rozpisanymi na 22 października.

MONROVIA – Wybory prezydenckie i parlamentarne w Liberii.

WASZYNGTON – Międzynarodowy Fundusz Walutowy publikuje prognozy kwartalne dla światowej gospodarki (godz. 15 czasu polskiego). (PAP)

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.