Co się dzieje? Szybkie newsy – wtorek, 17 października

0

 Imieniny obchodzą: Bogumił, Julian oraz Łukasz.

  • 169 lat temu w Ostrołęce urodził się Wiktor Gomulicki, poeta, powieściopisarz, eseista, varsavianista, redaktor wielu warszawskich pism. Zmarł 14 lutego 1919 r.
  • 168 lat temu w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin, kompozytor, pianista; następnego dnia po jego śmierci Cyprian Norwid napisał w nekrologu w “Dzienniku Polskim”: “Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem – świata Obywatel, Fryderyk Chopin, zeszedł z tego świata”; Chopin został pochowany na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise, jego siostra, Ludwika Jędrzejewiczowa, zabrała serce kompozytora do Warszawy, gdzie umieszczono je w kościele Świętego Krzyża.
  • 73 lata temu w Warszawie zmarł Zenon Przesmycki, ps. Miriam, Jan Żagiel, poeta, krytyk literacki, tłumacz, wydawca, jeden z twórców programu Młodej Polski.
  • 63 lata temu w Zakopanem urodził się Maciej Berbeka, himalaista, zdobywca pięciu ośmiotysięczników; zaginął na stokach Broad Peak w Karakorum, po pierwszym zimowym wejściu na jego wierzchołek 5 marca 2013 r.
  • 46 lat temu w Watykanie papież Paweł VI beatyfikował o. Maksymiliana Kolbego.
  • 20 lat temu weszła w życie nowa Konstytucja RP.
  • 10 lat temu w Warszawie zmarła Maria Kwaśniewska-Maleszewska, lekkoatletka, działaczka Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki (IAAF); w 1936 r. podczas igrzysk olimpijskich w Berlinie zdobyła brązowy medal w rzucie oszczepem.

W Polsce

Dziś z oficjalną wizytą będzie przebywać w Warszawie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Turecki przywódca spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim oraz Stanisławem Karczewskim. Prezydenci Polski i Turcji wezmą także udział w Forum Gospodarczym.

Głównymi tematami rozmowy Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana ma być m.in. współpraca w ramach NATO oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także relacje Ankary z UE.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że Turcja jest dzisiaj ważnym ogniwem bezpieczeństwa w ramach NATO, łączącym “perspektywę flanki wschodniej z południem”. Według niego rozmowa na temat stanu bezpieczeństwa i perspektyw rozwiązania konfliktów bliskowschodnich jest także ważna z perspektywy niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Podczas rozmowy przywódców Polski i Turcji poruszona zostanie również kwestia relacji Ankary z Unią Europejską, w tym polityki migracyjnej, której Turcja jest bardzo ważnym ogniwem. Podpisane w marcu 2016 r. porozumienie z Turcją pozwoliło Unii Europejskiej na powstrzymanie napływu nielegalnych migrantów i osób poszukujących azylu, które masowo przedostawały się z tureckiego wybrzeża na wyspy greckie.

# # #

Dziś w południe zbiera się rząd, który zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zakładającym opodatkowanie akcyzą płynu do e-papierosów oraz tzw. wyrobów nowatorskich. Zgodnie z projektem płyn do papierosów elektronicznych będzie wyrobem akcyzowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, w tym będzie on objęty obowiązkiem oznaczania znakiem akcyzy.

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, który przewiduje takie przekształcenie Centrum Informatycznego Ministerstwa Finansów, by służyło wszystkim jednostkom organizacyjnym, związanym z MF, w tym KAS.

Ministrowie będą też debatować nad projektem nowelizacji ustawy po poręczeniach i gwarancjach, udzielanych przez Skarb Państwa, który przewiduje utworzenie w ramach BGK nowego systemu poręczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. Byłyby one realizowane przez Krajowy Fundusz Gwarancyjny.

Rząd omówi też projekt noweli ustawy o odpadach, który zakłada uruchomienie od 1 stycznia 2019 roku elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarki odpadami (w skrócie BDO). W bazie będą gromadzone informacje m.in. o: wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach zużytym sprzęcie elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających. W BDO znajdą się również dane nt. osiąganych poziomach zbierania, odzysku i recyklingu.

Rząd zajmie się także projektem rozporządzenia w sprawie współpracy dotyczącej restytucji dóbr kultury, w tym zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych z naruszeniem prawa z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Projekt określa tryb i sposób współpracy między ministrem kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz ministrem spraw zagranicznych w zakresie restytucji dóbr kultury.

Ministrowie wysłuchają również sprawozdania z prac Międzyresortowego Zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego.

Na świecie

LUKSEMBURG – W Trybunale Sprawiedliwości odbędzie się wysłuchanie w sprawie środka tymczasowego – zakazania przez Trybunał wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, a także wniosku Komisji Europejskiej o kary finansowe za nieprzestrzeganie środków tymczasowych. Polskę reprezentować będzie minister środowiska Jan Szyszko.

LUKSEMBURG – Ministrowie ds. europejskich będą dyskutowali na temat przygotowań do szczytu europejskiego. Ponadto przewidziana jest coroczna dyskusja na temat praworządności. Polskę będzie reprezentować sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Konrad Szymański.

RIMINI – Druga rozprawa w procesie Kongijczyka Guerlina Butungu, szefa bandy, która brutalnie zaatakowała dwoje polskich turystów w sierpniu. Jest on sądzony osobno jako jedyny pełnoletni sprawca napaści. Trzech nastolatków zostanie osądzonych przez trybunał dla nieletnich.

MADRYT, BARCELONA – Ciąg dalszy kryzysu wokół Katalonii. Rząd centralny ostrzegł w poniedziałek, że przejmie kontrolę nad Katalonią zawieszając jej władze, jeśli szef regionalnego rządu Carles Puigdemont nie zrezygnuje do czwartku z niepodległościowych dążeń. Puigdemont w zeszły wtorek podpisał deklarację niepodległości. Wcześniej oświadczył, że przyjmuje dany mu przez obywateli w referendum mandat do ogłoszenia niepodległości Katalonii, lecz zaproponował, by parlament zawiesił skutki deklaracji niepodległości w celu rozpoczęcia rozmów z rządem centralnym.

WIEDEŃ – Rozwój sytuacji politycznej w Austrii po niedzielnych wyborach do Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu), wygranych przez chadecką Austriacką Partię Ludową (OeVP), kierowaną przez dotychczasowego ministra spraw zagranicznych, 31-letniego Sebastiana Kurza. Obserwatorzy zastanawiają się, kogo OeVP wybierze na partnera koalicyjnego, czy zdecyduje się na współpracę z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe), która – według urzędowych wstępnych wyników – zajęła drugie miejsce.

BERLIN – Dalsze komentarze i reakcje po zwycięstwie SPD w niedzielnych wyborach do regionalnego parlamentu Dolnej Saksonii. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w poniedziałek, że porażka jej partii CDU w tych wyborach nie będzie miała wpływu na rozpoczynające się w środę rozmowy sondażowe o utworzeniu koalicyjnego rządu pod jej kierownictwem.

WASZYNGTON – Prezydent USA Donald Trump przyjmie w Białym Domu premiera Grecji Aleksisa Ciprasa.

MOSKWA – Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew spotka się z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem.

PETERSBURG – Ciąg dalszy 137. Zgromadzenia Unii Międzyparlamentarnej, organizacji międzynarodowej skupiającej parlamenty państw świata (do 18 października).

SOCZI – Doroczne posiedzenie Klubu Wałdajskiego, międzynarodowego forum skupiającego znanych publicystów, politologów, ekonomistów i byłych polityków specjalizujących się w sprawach Rosji (do 19 października).

LONDYN – Ogłoszenie laureata nagrody Booker 2017, przyznawanej w Wielkiej Brytanii za najlepszą powieść napisaną w oryginale w języku angielskim.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.