Działo się (25 października)

0

Tak jakoby miała wyglądać walka trunko z orkami

1924 – W wodach u wybrzeży ówczesnego Związku Południowej Afryki po raz pierwszy (i ostatni…) rzekomo zaobserwowano kryptydę trunko. Kryptyda to hipotetyczne zwierzę, którego istnienie jest obiektem badań tzw. kryptozoologów (rodzaj maniaka naukowego), lecz nie zostało potwierdzone. Kryptydy to zwierzęta uznane za dawno wymarłe, bądź znane tylko z legend. Trunko z kolei (nazwa pochodzi od angielskiego słowa trunk, oznaczającego trąbę), to stworzenie jakoby przypominające „wielkiego niedźwiedzia polarnego”. Zwierzę miało być obserwowane z brzegu podczas walki z orkami, jaką rzekomo toczyło przez trzy godziny.  Historię opublikowano 2 grudnia 1924 roku w londyńskim dzienniku Daily Mail. Słowem – wszystko to razem, to jedna z tzw. legend miejskich, powracająca czasami na łamy prasy. Zapewne owym mitycznym zwierzęciem była kaczka (dziennikarska).

1952 – O 19:00 Telewizja Polska wyemitowała ze studia w Instytucie Łączności swój pierwszy, półgodzinny program. Mało kto o tym w ogóle wiedział. Był to montaż form artystycznych z udziałem Marty Nowosad, Jerzego Michotka, Witolda Grucy i Jana Mrozińskiego, który był odbierany na 24 odbiornikach „Leningrad” rozmieszczonych w klubach i świetlicach. Regularną emisję programu (pół godziny raz na tydzień) zaczęto trzy miesiące później.

1975 – Lądownik radzieckiej sondy Wenera 10 osiadł na Wenus. Wylądował na zachodniej półkuli Wenus, w odległości 2200 km od lądownika Wenery 9, który wylądował 3 dni wcześniej.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.