Makaron poprawi humor, uspokoi i utuli do snu…

0

Jedzenie makaronu daje szczęście, poprawia humor, pomaga zasnąć i schudnąć – takie zapewnienia przedstawili eksperci we Włoszech z okazji Światowego Dnia Pasty. Ich zdaniem należy obalić fałszywe mity, zwłaszcza ten, że makaron tuczy.

Nie ma żadnego powodu, wskazują endokrynolodzy i dietetycy, by również wieczorem nie zjeść porcji makaronu i by uważać go za wroga smukłej linii.

Stymuluje trzustkę i poprawia humor – podkreśla ekspertka w dziedzinie żywienia Serena Missori. Wskazała też, że takie danie stanowi świetne remedium na stres, napięcie i bezsenność. To, dlatego, wyjaśnia, że pasta ułatwia syntezę serotoniny i melatoniny, a dzięki temu wchłanianie tryptofanu, który ma działanie kojące i może utulić do snu…

Missori zaznaczyła, że aby skorzystać ze wszystkich zdrowotnych dobrodziejstw makaronu należy przede wszystkim wybierać ten z twardej pszenicy, a najlepiej – razowy.

Specjalistka zaleca spaghetti, które mają niższy indeks glikemiczny. Odmianę tę mogą jeść także cukrzycy oraz ci, którzy troszczą się o linię i chcieliby schudnąć. Kategorycznie zabroniony jest natomiast rozgotowany makaron. Nie chodzi tylko o przestrzeganie zasad włoskiej kuchni, gdzie uznaje się wyłącznie pasta al dente. Ma ona także liczne zalety; wśród nich to, że zapewnia uczucie sytości i ma niższy wskaźnik glikemiczny.

Dietetycy radzą proste danie ze spaghetti rzuconych na chwilę na patelnię z oliwą, czosnkiem i mocną papryczką oraz odrobiną posiekanej pietruszki. Ale, jak dodają, nie można odmawiać sobie też carbonary z jajkami i boczkiem, bo to źródło protein. Chorzy na celiaklię i unikający glutenu , osoby cierpiące na kolki i stany zapalne jelit mogą sięgać po makaron z razowego ryżu, quinoa czy mąki gryczanej. Zawsze idealnym uzupełnieniem pasty są warzywa.

We Włoszech w związku z 19. edycją Światowego Dnia Makaronu podano, że, w co piątej rodzinie przygotowuje się makaron i pochodne dania, na przykład ravioli. To rosnące zjawisko zawdzięcza się głównie popularności stron kulinarnych w Internecie oraz sukcesowi telewizyjnych programów talent – shows. Z Rzymu Sylwia Wysocka

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.