Polka wicemerem Wilna

0

Edita Tamosziunaite z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) większością głosów w Radzie Samorządu Wilna została w środę wybrana na stanowisko zastępcy mera.

Tamosziunaite jest pierwszą kobietą, która objęła tak wysokie stanowisko we władzach Wilna. Będzie odpowiedzialna za sprawy edukacji i energetyki.

Przedstawicielka AWPLZChR zdobyła stanowisko wicemera w wyniku rozłamu w dotychczasowej koalicji liberałów, socjaldemokratów i konserwatystów w Radzie Wilna. W ubiegłym tygodniu mer Wilna i przewodniczący Litewskiego Ruchu Liberałów Remigijus Szimaszius ogłosił, że rezygnuje ze współpracy z konserwatystami z powodu blokowania przez nich przyjmowania decyzji. Nowa wicemer zapowiada “konstruktywną pracę na rzecz miasta”.

Wybór przedstawicielki AWPL-ZChR na stanowisko wicemera Wilna nie oznacza jednak, że polska partia wejdzie w skład koalicji rządzącej w stolicy. Lider AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski niejednokrotnie powtarzał, że jego ugrupowanie nie planuje przyłączenia się do koalicji, a swego przedstawiciela na stanowisko wicemera deleguje jako partia opozycyjna.

AWPL-ZChR wraz z Aliansem Rosjan w 51-osobowej Radzie Samorządu Wilna mają obecnie 10 mandatów. AWPL-ZChR stanowisko wicemera miasta uzyskało po raz trzeci.

Z Wilna
Aleksandra Akińczo

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.