Sam na sam z van Goghiem

0

Dorota Kobiela to reżyserka pionierskiej animacji malarskiej “Twój Vincent”, opowiadającej o życiu van Gogha. Przyznaje ona, że największą więź z malarzem poczuła, gdy w Muzeum Orsay w Paryżu, podczas francuskiej premiery filmu, pobyła sam na sam z jego obrazami.

“Odbiór filmu jest bardzo pozytywny, ogromnie się cieszę. Dostaję niesamowite komentarze w Polsce od przyjaciół, znajomych, ale też i ludzi, których nie znam. Odbiór publiczności w Polsce szczególnie jest dla mnie ważny, bo tutaj ten film powstał i postrzegam go jako film polski” – mówi PAP Life Dorota Kobiela, która wraz z Hugh Welchmanem, wyreżyserowała “Twojego Vincenta”. W pierwszych dniach od polskiej premiery, która miała miejsce 6 października, film zobaczyło już 100 tys. widzów.

22 września film zadebiutował w Stanach Zjednoczonych – tam też został przyjęto ciepło. 94 proc. użytkowników popularnego serwisu Rotten Tomatoes przyznało obrazowi pozytywną ocenę. Równocześnie z Polską ruszyły seanse w Kanadzie i Wietnamie. 9 października odbyła się uroczysta premiera w National Gallery w Londynie, transmitowana jednocześnie w kinach w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Natomiast 11 października film miał premierę w Paryżu.

“Podczas premiery zorganizowanej w Muzeum Orsay w Paryżu miałam okazję spędzić chwilę w sali van Gogha i pobyć sam na sam z jego obrazami. Było to już po zamknięciu muzeum. Nigdy nie poczułam tak silnej więzi z jego malarstwem jak wówczas. Miałam wrażenie, jakbym odwiedzała w tym pokoju kogoś ze swojej rodziny” – opowiada Kobiela.

Reżyserka poważnie rozważa stworzenie kolejnej malarskiej animacji. “Myślę, że znalazłabym w sobie na to siły. Jakieś pomysły już kiełkują w mojej głowie” – przyznaje reżyserka, jednak nie wchodzi w szczegóły.

“Twój Vincent” to pierwszy w historii film pełnometrażowy stworzony w pełni techniką malarską. Najpierw nakręcono do niego zdjęcia z udziałem aktorów, następnie wyświetlano na płótnie pojedyncze kadry, które klatka po klatce odmalowywało grono artystów, by stworzyć ujęcie. Do nakręcenia filmu wykorzystano 65 tys. obrazów, namalowanych specjalnie przez 125 malarzy z 20 krajów.

Producja o van Goghu pojawia się wśród typów do przyszłorocznych Oscarów. Wśród faworytów do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany “Twojego Vincenta” wymienia m.in. “The Hollywood Reporter”.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.