Tajniki i zawiłości eTA

0

Pytanie: Przyleciałem do Kanady w 2010 i 2015 roku w odwiedziny do rodziny, ale na miejscu dwa razy odmówiono mi wjazdu i cofnięto do Polski z lotniska, choć mówiono mi, że jak minie 5 lat to mogę przylecieć ponownie, co zrobiłem i nic to nie dało. Teraz obowiązuje eTA i chciałbym wiedzieć, czy musi minąć jakiś określony czas od mojego drugiego cofnięcia z granicy, aby starać się o eTA, oraz czy jest gwarancja, że jeśli eTA będzie zaakceptowana, to jest to jednoznaczne z tym, że zostanę wpuszczony do Kanady jak przylecę kolejny raz.

Odpowiedź: Nie ma określonego terminu, po którym można do Kanady przyjechać kolejny raz. Wcale nie musi minąć 5 lat, 1 rok, czy jakikolwiek inny czas.

Teoretycznie można przylecieć następnego dnia po wyjeździe. Nic się nie zmieniło w tym zakresie, prócz obowiązku posiadania eTA – elektronicznego dokumentu podróży. eTA nie jest niczym innym niż “przepustką” pozwalającą wsiąść do samolotu lecącego do Kanady. Tylko to! eTA nie ma nic wspólnego z tym, czy podróżny zostanie wpuszczony do Kanady, i na jak długo. O tym decyduje już na miejscu urzędnik na granicy.

Osoba zostaje wpuszczona lub nie na podstawie swojej własnej historii, swoich okoliczności. Jeżeli urzędnik na granicy nie wierzy, że osoba przyleciała do Kanady w celach turystycznych, że ma do czego i do kogo wrócić i że opuści Kanadę na czas – zostanie wpuszczona. Jeżeli ma podejrzenia, że np. zamierza ona pracować, nie zostanie wpuszczona do Kanady. Nawet jeśli minie jakiś czas, nawet wiele miesięcy czy lat – urzędnik na granicy może mieć poprzednie dane, poprzednią historię w Kanadzie, i może podjąć tę samą decyzję niewpuszczenia.

Jednocześnie trzeba przy tym pamiętać, że otrzymanie eTA nie ma nic wspólnego z tym, czy posiadacz jej – czyli podróżujący do Kanady – zostanie wpuszczony czy nie. Osoba z historią jak w powyższym pytaniu może równie dobrze otrzymać eTA! Jeśli tak się stanie, to jedyną rzeczą, którą ma zagwarantowaną, jest to, że zostanie wpuszczony do samolotu lecącego do Kanady. Dopiero w Kanadzie, na miejscu, zostanie podjęta decyzja, czy podróżny zostanie wpuszczony i jeśli tak, to na ile czasu.

Pytanie: Czy można przyśpieszyć decyzję o wydaniu eTA? Może gdzieś zadwonić? Nic nie wiedzieliśmy o potrzebie jej posiadania jak kupowaliśmy bilety do Kanady dla mojej mamy ze strony internetowej i dopiero na dzień przed wyjazdem mamy do Kanady przez zupełny przypadek wyczytałem to na forum, że takie coś istnieje. Zaraz usiadłem i wypełniłem dla mamy podanie o eTA, ale pomimo upływu 24 godzin ciągle nie ma decyzji, a wylot jest już dziś po południu.

Odpowiedź: Niestety, ale nie sądzę, że decyzję można przyśpieszyć. Decyzje są wydawane w miarę szybko w porównaniu z innymi podaniami jeśli chodzi o Kanadę – bardzo często decyzja przychodzi dosłownie w ciągu kilku czy kilkunastu minut. Jednakże zdarza się też, że może upłynąć kilka czy kilkanaście godzin, czy nawet dni, w zależności od wielu czynników, między innymi od historii danej osoby, okoliczności, albo nawet od tego, jak dana osoba się nazywa – czy nie ma np. podobnego nazwiska do kogoś, kto jest ryzykiem dla Kanady lub wręcz nie kwalifikuje się na przyjazd tutaj.

Nie wiem, co jeszcze mogę poradzić. Rząd Kanady starał się jak najszerzej rozpropagować obowiązek posiadania eTA. Linie lotnicze wiedzą, że nie mogą sprzedać biletu bez poinformowania o obowiązku posiadania eTA. Jeżeli kupuje się bilet z internetu, powinno się sprawdzić, jaki dany kraj ma wymogi odnośnie podróży – wiadomo, co kraj to obyczaj, a przepisy się zmieniają. Kanadyjska eTA nie jest nowa, ponieważ już od ponad roku jest obowiązek jej posiadania.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.