W stylu Fridy Kahlo: barwnie, ekspresyjnie, folkowo

0

Kolorowe spódnice w kwiaty, tradycyjne suknie w azteckie wzory, a prócz tego falbany, hafty oraz mnogość barw i deseni – jej styl nieustannie zachwyca ekspresją i zamiłowaniem do rodzimego folkloru. Frida Kahlo: legendarna artystka i modowa inspiracja.

Kobieta legenda, jedna z najbardziej znanych i wyrazistych artystek XX wieku, prawdziwa ikona Meksyku. Autorka słynnych autoportretów “Strzaskana kolumna”, “The Frame” czy “Dwie Fridy”. Jej życie naznaczone było permanentnym bólem – tak fizycznym, będącym skutkiem tragicznego wypadku z młodości, w wyniku którego doznała licznych, skomplikowanych urazów, jak i tym uczuciowym, związanym z burzliwą relacją z ukochanym Diego Riverą.

Nietuzinkowa, niezależna, odważna w podejmowaniu coraz to nowych wyzwań. Taki obraz malarki wyłania się z licznych wspomnień i opowieści o artystce. Posiadała swoisty magnetyzm, który sprawiał, że ludzie lgnęli do niej, pragnąc jej towarzystwa. Po dziś dzień świat zachwyca się jej dziełami przepełnionymi cierpieniem i wynikającym z kalectwa bólem, który był nieodłącznym elementem jej życia.

Frida Kahlo znana jest nie tylko ze swoich ikonicznych obrazów oraz kontrowersyjnego, pełnego pasji, romansów, rozstań i powrotów związku z malarzem Diego Riverą. Nie sposób nie zwrócić uwagi na wyjątkowy, eklektyczny styl, który był swego rodzaju znakiem rozpoznawczym artystki. Soczyste barwy, folklorystyczne motywy i odwaga w kompilowaniu rozmaitych wzorów i kolorów – ubiór Kahlo zachwycała i wzbudzał ciekawość.

A ona sama bez kompleksów nawiązywała w strojach do swoich azteckich korzeni, nosząc z dumą kolorowe, długie suknie i falujące spódnice do złudzenia przypominające tradycyjne stroje z regionu Tehuantepec. Frida uwielbiała rodzimy folklor i nie bała się owego uwielbienia manifestować, stając się z czasem prawdziwą ikoną Meksyku. Zdarzało jej się również projektować i szyć dla siebie ubrania, łącząc rozmaite elementy strojów indiańskich.

Wyjątkowo charakterystyczna była też surowa, meksykańska uroda malarki. Wyostrzone rysy twarzy, harde spojrzenie i specyficzne, niejako zrośnięte brwi stanowiły o unikalności wyglądu Kahlo. Co ciekawe, inspirowana legendarną artystką tzw. mono brew staje się dziś modna, jako swoista przeciwwaga dla precyzyjnie wyregulowanych brwi, prezentowanych w kolorowych magazynach i reklamie. Jako ambasadorkę nowego trendu zainspirowanego przez look Fridy można wskazać modelkę Scarlett Costello, która – podobnie jak malarka – udowadnia, że najpiękniejsze są naturalny wygląd i brak kompleksów.

Intrygująca, meksykańska uroda i kolorowy, ekspresyjny styl – tak bez wątpienia zapamiętamy artystkę, która trwale zapisała się w historii światowej sztuki. Falbany, florystyczne i azteckie wzory, korale, tradycyjne hafty i feeria barw – oto kwintesencja ubioru Fridy, jednej z najbardziej charakterystycznych kobiecych postaci XX wieku. Choć w życiu zmagała się z cierpieniem i bólem, który bywał nie do zniesienia, światu prezentowała zgoła inne oblicze – silnej, niezależnej i dumnej ze swych korzeni kobiety.

Dzieła malarki można obejrzeć po raz pierwszy w Polsce na wystawie “Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Wystawę wzbogacono o mało znany polski wątek w życiu malarzy. Tworzą go m.in. bliskie relacje artystów z autorkami ekspozycji o polskim pochodzeniu – Bernice Kolko i Fanny Rabel. Poznańska wystawa, która potrwa od 28 września 2017 do 21 stycznia 2018 ma na celu również zgłębienie fenomenu popularności Fridy i siły oddziaływania jej dzieł na kolejne pokolenia twórców z całego świata. (PAP Life)

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.