Zakaz obstawiania klinik aborcyjnych

0

W środę posłowie ontaryjscy przegłosowali jednomyślnie ustawę, która ustanawia strefy między 50 a 150 metrów wokoło ośmiu klinik ginekologicznych w Ontario specjalizujących się w wykonywaniu zabiegów aborcji. W ten sposób chcą ustrzec osoby korzystające z tych klinik przed agresywnymi protestującymi, nagabującymi klientki i przekonującymi je, aby nie wykonywały zabiegu i często zastraszającymi je.

Zakaz będzie także automatycznie stosować się do strefy 150 metrów naokoło domów pracowników takich klinik i osób, które wykonują zabiegi.

Minister sprawiedliwości Yasir Naqvi z radością powitał fakt, że posłowie ze wszystkich partii głosowali jednomyślnie. Sprawa budziła spore napięcia pomiędzy rządzącymi Liberałami i opozycyjną Partią Konserwatywną. Torysi chcieli wprowadzić ustawę natychmiast, bez debaty i przesłuchań w komisjach, lecz Liberałowie odmówili, za co Konserwatyści oskarżyli ich o polityczne próby ujawnienia podziałów wewnątrz Partii Konserwatywnej. Jednocześnie lider partii Patrick Brown zwrócił uwagę, że wszyscy obecni posłowie z jego partii głosowali w środęzaprzyjęciemustawy. Liberałowie podkreślają, że ci, którzy są znani ze swoich antyaborcyjnych poglądów, po prostu nie przyszli na głosowanie.

Jedyny polityk, który nie głosował za ustawą, to Jack MacLaren, były konserwatysta, który obecnie zasiada jako poseł niezależny z partii Trillium, niemającej oficjalnego statusu.

Minister Naqvi powiedział, że chciał bardzo aby ustawa przeszła przez normalny proces legislacyjny, może przyśpieszony ale zawierający wszystkie elementy proceduralne, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie jej się obronić przed zaskarżeniem jej jako niekonstytucyjnej.

Prawo wejdzie w życie w momencie kiedy zostaną określone przepisy dotyczące wyznaczonych stref.

Również możliwe będzie złożenie wniosku o podleganie tej ustawie przez inne osoby związane z sektorem medycznym, a także farmaceutów, ponieważ niektóre ontaryjskie apteki zaczęły ostatnio oferować pigułkę aborcyjną Mifegyniso.

Kary za nieprzestrzeganie tego zakazu i nagabywanie pacjentek wynoszą od 5 tys. dol. i sześciu miesięcy więzienia za pierwsze przestępstwo do 10 tys. i roku więzienia za kolejne.

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.