Znakomity monodram u nas w Kanadzie

2

Wydany w 1961 roku “Pamiętnik antybohatera” Kornela Filipowicza stał się materiałem wyjściowym dla Grzegorza Nawrockiego do rozmowy z nami o dylematach, jak się okazuje, ciągle aktualnych.

Grzegorz Nawrocki, który przyjeżdża z Polski do Kanady, nie jest aktorem – jest dziennikarzem. Do niedawna pracował w TVP. Obecnie, jako dziennikarski “wolny strzelec” może ma trochę więcej czasu, a może po prostu uznał, że chciałby nam coś istotnego powiedzieć.

Jego monodram nie jest typowym monodramem, z jakim mamy do czynienia kiedy na scenie występuje aktor przygotowany przez reżysera do zaprezentowania jakiejś historii na podstawie opracowanego wcześniej tekstu. Nawrocki-dziennikarz dominuje nad Nawrockim-aktorem; świetnie zaznajomiony z oryginalnym tekstem czasem nieco go zmienia, czasem dodaje coś od siebie, a przede wszystkim wplata w swoje wystąpienie fragmenty prozy czy poezji innych autorów.

Ubrany w kostium z połowy ubiegłego wieku porusza się współcześnie. Jest to bowiem właśnie wystąpienie, a nie występ. Próba rozmowy z widzami, próba opowiedzenia nie tego świata, który przeminął, tylko tego, który nas otacza dziś, tu i teraz. A może niektóre nasze polskie przywary są po prostu ponadczasowe?

(tekst z materiałów promocyjnych spektaklu)

ZAPRASZAMY NA TEN WYJĄTKOWY SPEKTAKL!!!

 

•••

Miałam okazję uczestniczyć w premierze tego znakomitego wydarzenia teatralnego w Piwnicy na Wójtowskiej w Warszawie. Przyjęty znakomicie przez widzów spektakl jest niezwykły, a Grzegorz Nawrocki – rewelacyjny! Tekst daje zmusza do wielu refleksji, a jego aktualność – dziwi i przeraża… To trzeba zobaczyć.

Małgorzata P. Bonikowska

Tu mój artykuł, w którym wspominany jest “Monolog” i jest mały filmik.

Oto kilka moich zdjęć z tej premiery:

This slideshow requires JavaScript.

POLcast przeprowadził z Grzegorzem Nawrockim, który jest także szefem British Alumni Society, dwuczęściowy wywiad:

Episode 16

Episode 17

Story page: The art of debating

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

2 Comments

  1. Jadwiga Brańska on

    Genialny pomysł, żeby to pokazać. Jeżeli uda mi się wrócić i być w Toronto, na pewno się wybiorę. Bardzo lubię debaty – słucham jak się pokaże informacja u was w “Gazecie”.

  2. Rafał Górny on

    Słyszałem od znajomych i wybieram się koniecznie. A słuchałem o p. Nawrockim W POLcaście i oglądam debaty “Zderzenia”. Cieszę się, że tu będzie.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.