MEN wspomoże szkolnictwo polonijne

0

Polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie wspierać szkoły polonijne, dofinansowując je i udostępniając narzędzia edukacyjne – powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej w Toronto minister Anna Zalewska, która od środy przebywa z wizytą w Kanadzie.

Zalewska poinformowała, że w budżecie na 2018 rok MEN dysponuje kwotą 100 mln zł dla szkolnictwa polonijnego, o 25 mln więcej niż w roku poprzednim. “Wsparcia chcemy udzielać zarówno szkołom sobotnio-niedzielnym, jak kursom językowym czy szkołom przy konsulatach. Uważamy, że każda z tych form nauczania języka polskiego jest bardzo dobra. To, ile środków trafi do danego kraju, zależy od wyników konkursów, a więc od potencjału projektów zgłaszanych przez szkoły” – wyjaśniła minister, odpowiadając na pytanie PAP. 

Szefowa MEN podkreśliła, że wiele się spodziewa po współpracy czterech ośrodków dysponujących pieniędzmi dla Polonii, czyli – poza MEN – Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Senatu i Kancelarii Prezydenta. “Razem pracujemy w komisjach dzielących środki na projekty, w tym na szkoły polonijne. Zauważyliśmy np., że są na świecie szkoły, które otrzymywały finansowanie z różnych organizacji, ale są też takie, do których nie trafiały żadne pieniądze” – wskazała. 

W Kanadzie, poza szkołami weekendowymi dla Polonii, funkcjonuje tylko jeden angielsko-polski program dwujęzycznego nauczania, w katolickiej szkole św. Bazylego w Edmonton (Alberta). Zalewska spotkała się w Edmonton z dyrekcją i uczniami angielsko-polskiego programu św. Jana Pawła II. Zapowiedziała dalsze działania MEN na rzecz popularyzacji polskich materiałów edukacyjnych w środowiskach polonijnych oraz udostępniania narzędzi dla nauczycieli.

“Nauczyciele i uczniowie mogą korzystać z oferty Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Prowadzimy obecnie konsultacje na temat form kształcenia, będziemy też wprowadzać zmiany uwzględniające dwujęzyczność dzieci” – powiedziała Zalewska. Podkreśliła, że MEN dysponuje środkami na kształcenie młodych liderów polonijnych, dla których przygotowywane są m.in. dwutygodniowe obozy w Polsce. 

Od 2018 r. będą też dostępne środki do wykorzystania w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to kwota prawie 7 mln zł rozłożona na trzy lata, z czego 2,9 mln zł przewidziano do wydania w 2018 r. 

Wreszcie – przypomniała Zalewska – od tego roku funkcjonuje program “Rodzina polonijna”, którego celem jest zacieśnianie relacji między uczniami szkół polonijnych i polskich. Konkurs organizowany w ramach programu ma wspierać projekty współpracy szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego i w języku polskim ze szkołami w Polsce. 

“Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, by nie było szkoły polonijnej czy oddziału dwujęzycznego, czy kursu bez swojego odpowiednika w szkole w Polsce. Chodzi nam o tworzenie możliwości wymiany młodzieży, ale i opieki on-line, wspólnego prowadzenia lekcji, doskonalenia zawodowego nauczycieli” – dodała szefowa polskiego MEN. 

Ministerstwo zauważa, że nauczyciele polonijni chcą rozmawiać o doskonaleniu zawodowym, w tym o podnoszeniu poziomu nauczania języka polskiego. “Jesteśmy wdzięczni nauczycielom, nawet jeśli jest to język polski z błędami, bo od czegoś trzeba zacząć. Ale zauważamy, że sami nauczyciele odczuwają potrzebę podnoszenia swoich kwalifikacji” – powiedziała PAP Zalewska. Dodała, że zasady doskonalenia zawodowego nauczycieli mają być przemyślane do końca lutego. 

MEN sądzi, że szansą na zwiększenie zainteresowania językiem polskim w nauczaniu poza Polską jest umowa o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską, CETA. Zdaniem Zalewskiej rozwój wymiany handlowej między Kanadą a Polską w ramach CETA sprawi, że wiele osób polskiego pochodzenia zwiększy swoje szanse na rynku pracy właśnie dzięki znajomości języka polskiego. 

Podczas wizyty w Kanadzie szefowa MEN spotyka się z organizacjami polonijnymi, nauczycielami, uczniami ze szkół polonijnych, a także z władzami oświatowymi. W sobotę minister weźmie udział w uroczystościach 55-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. 

Anna Lach (PAP)

 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.