Bóle głowy, wysypka – być może winne są ubrania?

0

Szanowny Czytelniku,

Twój stan zdrowia w dużej mierze wynika z tego, co jesz – temu zaprzeczał na pewno nie będę. Jednak, aby wyjaśnić przyczyny wysypki i bólów głowy, czasem trzeba szukać jeszcze dalej. Do takich wniosków doszedłem po przeczytaniu pewnej historii, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych…

Historia, w którą aż trudno uwierzyć
American Airlines, największa linia lotnicza na świecie, nie tak dawno temu zmieniła uniformy dla personelu – pierwszy raz od 30 lat!

Taka zmiana mogła wydawać się niczym szczególnym, jednak to wielkie wyzwanie logistyczne, ponieważ oznaczało zmianę ubioru dla 70 000 stewardów, stewardess, pilotów i personelu obsługi naziemnej.

Garnitur, garsonka, sukienka, kardigan, płaszcz zimowy, krawat, apaszka itd. – trzeba było stworzyć całą kolekcję odzieży! Biorąc pod uwagę koszty, lepiej się nie pomylić w doborze odpowiedniej tkaniny…

3 lata wytężonej pracy…
Projekt trwał trzy lata. Wliczając testy prowadzone na dużą skalę, zarówno wewnętrzne, jak i w specjalistycznych firmach zewnętrznych! Pierwszą fazę testu przerwano, ponieważ personel nie był zadowolony z zaproponowanych uniformów1. Podziękowano więc pierwszemu projektantowi i rozpoczęto współpracę z drugim projektantem. Jego propozycja została zaakceptowana przez personel. Po drugiej fazie pogłębionych testów linia lotnicza zatwierdziła wprowadzenie nowych uniformów dla całego personelu.

Wtedy zaczęły się problemy
Już w pierwszym tygodniu ponad 400 osób skarżyło się na bóle głowy, wysypki skórne, reakcje alergiczne, na to, że tkanina “drapie” oraz na inne skutki niepożądane, które pojawiły się, odkąd wprowadzono nowe stroje2.

Jeszcze nie ustalono dokładnie, co stało się przyczyną problemu. Linia lotnicza uważała, że powodem jest wełna i w zamian proponuje uniformy wykonane z poliestru. Część osób twierdzi, że reakcje alergiczne dotyczą ubrań wykonanych z bawełny.

Jeszcze inną kwestię podniosło wiele stewardess, według których koszule bawełniane są zbyt prześwitujące jak na strój do pracy. Tę uwagę wzięto pod uwagę i koszule poprawiono.

Morał z tej historii
To niesłychane, aby występowały tak poważne wady, po trzech latach pogłębionych testów nad tkaninami, kolorami, krojem, wytrzymałością na zużywanie się itp.

I że trzeba było wprowadzić taki sam uniform aż u 70 000 osób, aby odkryć, że wywołuje on bóle głowy, wysypkę i inne reakcje alergiczne.

Moim zdaniem, zespół ludzi pracujących nad ubraniami w American Airlines wcale nie jest głupszy od innych zespołów.

Dlatego uważam, że takie same problemy dotyczą ubrań sprzedawanych w dużych sklepach, ubrań, które nosimy my wszyscy. Tyle tylko, że my nie jesteśmy w stanie porównać naszych doświadczeń w taki sposób, w jaki mógł to zrobić personel American Airlines. My z niewyjaśnionymi skutkami niepożądanymi zostajemy sami.

Następnym razem, gdy rozboli Cię głowa lub gdy zauważysz jakąś reakcję alergiczną… zwróć uwagę nie tylko na to, co zjadłeś. Postaraj się spojrzeć szerzej. Kto wie, być może przyczyną problemu jest nowy sweter, który masz na sobie?

Z poważaniem,
Eric Müller

Źródła:

1) Check Out the New, Final Design for the American Airlines Uniform.
http://theforwardcabin.com/2015/12/17/checkoutthe-new-final-design-for-american-airlinesuniform/

2) American Airlines’ new uniforms causing hives, headaches. https://www.bizjournals.com/chicago/news/2016/09/29/american-airlinesnew-uniforms-causing-hives.html

Poleć:

O Autorze:

Polskojęzyczna wersja francuskiego newslettera Santé Nature Innovation. Dostarcza on informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom potwierdzonych wieloma światowymi badaniami naukowymi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.