Budka Suflera przerywa ciszę

0

“Memu miastu na do widzenia” – tak zatytułowana jest blisko 800-stronowa biografia Budki Suflera. “10 listopada spotkamy się z fanami w naszym rodzinnym Lublinie” – zapowiada Krzysztof Cugowski. Muzycy zespołu przerywają milczenie na temat działalności rozwiązanej grupy.

“To ponad 40 lat naszej działalności na estradzie” – podkreśla w rozmowie z PAP Life Krzysztof Cugowski, frontman zespołu.

“Jak się zaczęło? Pamiętam jak nagraliśmy swoją pierwszą piosenkę” – opowiada wokalista Budki. Zespół grał w jednej z lubelskich szkół na studniówce, na pożyczonym sprzęcie. “Prosto z imprezy przewieźliśmy ten sprzęt do lubelskiego radia na nagranie” – wspomina Cugowski.

Piosenka nazywała się “Ain’t No Sunshine”, a śpiewał ją amerykański gitarzysta i kompozytor Bill Withers. “Nie chcieliśmy tego nagrywać, to nie była nasza bajka” – podkreśla Cugowski. Ale do nagrania namawiał muzyków Jerzy Janiszewski, dziennikarz lubelskiego radia. “Jak nie chcecie, to nagrajcie to dla mnie” – przekonywał. I przekonał. Polski tekst napisał dziennikarz i poeta Adam Sikorski.

“Nagraliśmy piosenkę, Janiszewski pojechał z taśmą do Warszawy, ale zewsząd go odsyłali. To był rok 1974, epoka propagandy sukcesu Gierka, a my śpiewaliśmy: Znowu w życiu mi nie wyszło…” – wspomina Cugowski.

Wreszcie znalazł się odważny: nieżyjący już Janusz Kosiński z Rozgłośni Harcerskiej. Piosenka spodobała się młodzieży, później zaczęła ją grać Trójka i tak poszło…

Książkę “Budka Suflera – Memu miastu na do widzenia. Muzyka – miasto – ludzie” napisał urodzony w Lublinie Jarosław Sawic, publicysta muzyczny. Książkę opublikował Prószyński i S-ka.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.