Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 2 listopada

0

Imieniny obchodzą: Seweryn, Wiktoryna oraz Warcisław.

  • 151 lat temu w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Bronisław Piłsudski, brat Józefa Piłsudskiego, etnograf, lingwista, muzeolog; za udział w przygotowaniach do zamachu na cara Aleksandra III w 1887 r. skazany został na 15 lat zesłania i ciężkich prac na Sachalinie. Zmarł w 1918 r.
  • 100 lat temu deklaracją Balfoura rząd brytyjski ogłosił poparcie dla koncepcji utworzenia w Palestynie żydowskiej siedziby narodowej.
  • 92 lata temu w Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Saskim w Warszawie złożono szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa z 1918 r.
  • 85 lat temu funkcję ministra spraw zagranicznych RP po Auguście Zaleskim objął Józef Beck.
  • 85 lat temu w Międzyrzecu Podlaskim urodziła się Sława Przybylska, piosenkarka; wykonawczyni piosenek “Pamiętasz była jesień”, “Gdzie są kwiaty z tamtym lat” i “Miasteczko Bełz”.
  • 80 lat temu w Warszawie urodziła się Barbara Borys-Damięcka, reżyserka telewizyjna i teatralna; dyrektorka warszawskiego Teatru Syrena w latach 1997-2007; od 2007 r. senator RP z list Platformy Obywatelskiej.
  • 75 lat temu Niemcy zakończyli akcję likwidacji getta w Tomaszowie Mazowieckim, wywożąc jego mieszkańców do obozu zagłady w Treblince.
  • 41 lat temu w Stanach Zjednoczonych Jimmy Carter wygrał wybory prezydenckie. Jego doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego został Zbigniew Brzeziński.
  • 32 lata temu w szpitalu w Olsztynie zmarł Marcin Antonowicz, student Uniwersytetu Gdańskiego, zatrzymany 19 października 1985 r. przez funkcjonariuszy ZOMO i ciężko pobity.
  • 17 lat temu zmarła Sue Ryder, od 1979 r. lady Ryder of Warsaw, brytyjska filantropka, w czasie II wojny światowej w polskiej sekcji SOE (Special Operations Executive – Kierownictwie Operacji Specjalnych) – tajnej rządowej agencji brytyjskiej, wspierającej m.in. ruch oporu w państwach okupowanych przez nazistowskie Niemcy.

W Polsce

Dzisiaj wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin weźmie udział w uroczystościach w Radomsku (woj. łódzkie) związanych z 100. rocznicą podpisania deklaracji Balfoura, która zapoczątkowała długotrwały proces powstawania państwa żydowskiego.

Obchody rozpoczną się w południe na Placu 3 Maja. Później wiceminister odwiedzi Muzeum Żydowskie i dawną żydowską szkołę im. Joselewicza. Przed pomnikiem Pamięci Likwidacji Getta Jarosław Sellin odda hołd 14 tys. Żydów deportowanych z Radomska do Treblinki w październiku 1942 roku.

# # #

Kościół katolicki obchodzi dziś Dzień Zaduszny, zwany też w Polsce zaduszkami. W odróżnieniu od przypadającego dzień wcześniej dnia Wszystkich Świętych, jest to dzień modlitwy za wszystkich zmarłych, a zwłaszcza za dusze odbywające pokutę w czyśćcu. Tego dnia Kościół katolicki modli się w intencji ich zbawienia.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć w XII wieku, a rozpowszechniła z końcem XV wieku. W zaduszki odwiedza się cmentarze i uczestniczy w mszach w intencji zmarłych. Na znak pamięci, na grobach zapala się znicze i składa kwiaty.

Na świecie

MADRYT, BARCELONA, BRUKSELA – Kryzys wokół Katalonii po przejęciu przez rząd centralny kontroli nad tym regionem. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił we wtorek deklarację niepodległości Katalonii, przegłosowaną w piątek przez regionalny parlament w Barcelonie. Z kolei hiszpański Sąd Najwyższy wezwał szef rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i 13 członków jego byłej administracji do stawienia się w czwartek na przesłuchanie. Poinformował też, że rozpoczyna procedury związane z postawieniem Puigdemontowi i innym przywódcom katalońskim zarzutów organizowania rebelii. Puigdemont przebywa w Brukseli, gdzie oświadczył, że jest gotów wrócić do Barcelony, jeśli otrzyma gwarancje ze strony rządu Hiszpanii, że mógłby tam liczyć na uczciwe postępowanie sądowe.

RZYM – W Dzień Zaduszny papież Franciszek odprawi mszę na amerykańskim cmentarzu wojennym w Nettuno pod Rzymem, gdzie – jak zapowiedziano – będzie modlić się za ofiary wszystkich wojen. Następnie odwiedzi miejsce zbiorowej, dokonanej przez hitlerowców egzekucji 335 mieszkańców Rzymu 24 marca 1944 roku w Fosse Ardeatine w Wiecznym Mieście.

WASZYNGTON – Wizyta wiceministra spraw zagranicznych Marka Magierowskiego w USA.

KIJÓW – Wizytę na Ukrainie składa prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, który m.in. przeprowadzi rozmowy z ministrami spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, Arsenem Awakowem i Pawłem Petrenką.

LONDYN – Uroczystość poświęcona 100. rocznicy Deklaracji Balfoura, która pomogła utorować drogę do stworzenia państwa Izrael. Premier W. Brytan Theresa May zaprosiła na nią szefa izraelskiego rządu Benjamina Netanjahu. Owa deklaracja to list, wystosowany 2 listopada 1917 roku przez ówczesnego brytyjskiego ministra spraw zagranicznych lorda Arthura Jamesa Balfoura do przywódcy społeczności żydowskiej w W. Brytanii barona Waltera Rothshilda z informacją, że rząd w Londynie przychylnie patrzy na ustanowienie w Palestynie “siedziby narodowej dla narodu żydowskiego”. Palestyna była wtedy pod rządami brytyjskimi. Palestyńczycy od dawna potępiają deklarację Balfoura jako obietnicę przekazania ziem, które do W. Brytanii nie należały. Izrael proklamował niepodległość w 1948 roku, wraz z końcem brytyjskiego mandatu nad Palestyną. Rok wcześniej Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło, mimo sprzeciwu Palestyńczyków, plan podzielenia Palestyny na państwo arabskie i państwo żydowskie.

PEKIN – Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew kończy trzydniową wizytę w Chinach, podczas której został przyjęty przez prezydenta Xi Jinpinga i przeprowadził rozmowy z premierem Li Keqiangiem.

RIJAD – Wizyta ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka w Arabii Saudyjskiej.

SOFIA – Prezydent Szwajcarii Doris Leuthard z wizytą w Bulgarii.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.