Co się dzieje? Szybkie newsy – poniedziałek, 13 listopada

0

Imieniny obchodzą: Arkady, Benedykt, Izaak, Mikołaj oraz Stanisław.

  • 709 lat temu Krzyżacy zajęli Gdańsk i dokonali masakry jego mieszkańców.
  • 181 lat temu w Żytomierzu urodził się Jarosław Dąbrowski, naczelny wódz wojsk Komuny Paryskiej, działacz niepodległościowy i rewolucyjny.
  • 93 lata temu Władysław Reymont został laureatem literackiej Nagrody Nobla za powieść “Chłopi”.
  • 92 lata temu rząd Władysława Grabskiego podał się do dymisji.
  • 72 lata temu powołano Ministerstwo Ziem Odzyskanych, którego szefem został Władysław Gomułka.
  • 72 lata temu powstał dekret o utworzeniu Państwowego Przedsiębiorstwa “Film Polski” i nacjonalizacji majątku wytwórni filmowych.
  • 61 lat temu Sejm zlikwidował Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego, w jego miejsce powołano Służbę Bezpieczeństwa.
  • 55 lat temu powstała Liga Obrony Kraju.
  • 2 lata temu prezydent Andrzej Duda desygnował Beatę Szydło na premiera.

W Polsce

Premier Beata Szydło spotka się dziś w Warszawie z głównym unijnym negocjatorem ds. Brexitu Michelem Barnierem.

Wciąż trwa pierwszy etap negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią dotyczących wyjścia tego kraju z UE. By przejść do kolejnego etapu, konieczne jest porozumienie obu stron w trzech kwestiach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej oraz brytyjskich rozliczeń finansowych z unijnym budżetem.

Po ostatnim szczycie UE pod koniec października UE i Wielka Brytania zobowiązały się do starań, by wykorzystane zostały wszystkie możliwości posunięcia rozmów ws. Brexitu do przodu. Z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska strona unijna postanowiła rozpocząć też wstępne wewnętrzne przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu, który będzie dotyczył kształtu przyszłych relacji Unii z Wielką Brytanią.

Najtrudniejszą kwestią obecnie jest rozliczenie finansowe Londynu.

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, zapowiadając wizytę Barniera, ocenił podczas czwartkowego posiedzenia senackiej komisji spraw zagranicznych i UE, że strona polska wypracowała “zaskakująco wysoki poziom konsensusu na poziomie unijnym”, a jej współpraca z zespołem negocjacyjnym w Brukseli układa się bardzo dobrze. “Sukces negocjacyjny Polski w tym procesie zależy bezpośrednio od sukcesu unijnego” – zaznaczył.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 r. (PAP)

mro/ mkr/

# # #

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisze dziś w Katowicach list intencyjny ws. organizacji tam Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Jak zapowiedział resort kultury, pierwsza edycja konkursu ma się odbyć we wrześniu 2018 r. i tym samym wpisałaby się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Docelowo konkurs odbywać ma się co 5 lat w planowanych dziedzinach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartety smyczkowe i kompozycja. Regulaminy i główne założenia organizacyjne konkursu mają być wzorowane na Konkursie Chopinowskim.

Koszt pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego jest wstępnie szacowany przez ministerstwo na 4-5 mln zł.

Wśród sygnatariuszy listu intencyjnego – obok wicepremiera Glińskiego – wymienić można ponadto prezydenta Katowic Marcina Krupę, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joannę Wnuk-Nazarową, rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. Władysława Szymańskiego oraz przedstawicieli Polskiego Radia i Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego.

W ostatnich latach międzynarodowe konkursy dedykowane kompozytorowi Karolowi Szymanowskiego (1882-1937) organizowane już były w Katowicach przez towarzystwo jego imienia i tamtejszą Akademię Muzyczną – to po dwie edycje konkursu kompozytorskiego i konkursu kwartetów smyczkowych.

akp/

# # #

Briefing prasowy minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej odbędzie się dziś w gmachu MEN w Warszawie.

Tematem briefingu będzie prezentacja danych z Systemu Informacji Oświatowej na rok szkolny 2017/2018. Minister Anna Zalewska przedstawi szczegółowe informacje zebrane w bazie SIO dotyczące między innymi liczby nauczycieli, uczniów, szkół i przedszkoli w obecnym roku szkolnym.

System Informacji Oświatowej jest elektronicznym systemem baz danych, służącym do gromadzenia informacji o szkołach, placówkach oświatowych, nauczycielach oraz uczniach.

Celem Systemu Informacji Oświatowej jest uzyskiwanie danych niezbędnych do prowadzenia polityki edukacyjnej państwa, podnoszenia jakości i upowszechniania edukacji oraz do usprawniania finansowania zadań oświatowych. Szczegółowe wytyczne odnośnie zakresu zbieranych informacji, momentów ich przekazywania oraz wzorów dokumentacji są ustalone w przywołanym wyżej rozporządzeniu. Są to głównie informacje o uczniach, nauczycielach, majątku szkoły i jej wydatkach.

# # #

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin weźmie dziś udział w briefingu prasowym nt. konkursu Uniwersytet Młodego Odkrywcy, która odbędzie się w Przyborowie. Po briefingu dzieci z Zespołu Szkół w Przyborowie wezmą udział w zajęciach edukacyjnych mobilnego laboratorium Naukobus.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy to jedna z trzech inicjatyw MNiSW uruchomionych w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki wyrażonej w tzw. strategii Gowina na rzecz nauki i szkolnictwa wyższego.

Program Uniwersytet Młodego Odkrywcy ruszył w 2016 roku. Inicjatywa jest adresowana do dzieci i młodzieży – wspiera jednostki naukowe, które angażują się w pracę z młodzieżą. To pierwszy z programów Społecznej Odpowiedzialności Nauki.

W ramach programu jednostki mogą popularyzować wyniki najnowszych badań naukowych i rozwijać zainteresowanie nauką wśród uczestników. Dzieci w wieku od 6 do 16 lat uczestniczą w specjalnie przygotowanych zajęciach, których większość prowadzona jest na uczelniach lub w instytutach badawczych.

Celem programu jest stworzenie nowych inicjatyw oraz wsparcie już istniejących uniwersytetów dziecięcych. W każdym projekcie weźmie udział minimum 70-cioro dzieci. Cykliczne zajęcia edukacyjne będą prowadzone przez pracowników naukowych i specjalistów z określonego zakresu.

Na świecie

BRUKSELA – Spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony państw Unii Europejskiej. Podczas wspólnej sesji ministrów będą omówione kwestie dotyczące wdrażania Strategii Globalnej UE w zakresie bezpieczeństwa i obrony oraz współpraca UE i NATO. W sesji tej weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Z Polski będą szefowe MSZ i MON, Witold Waszczykowski i Antonii Macierewicz. Unijni ministrowie spraw zagranicznych w swoim gronie mają rozmawiać m.in. o ewentualnym wzmocnieniu grupy, zajmującej się walką z rosyjską propagandą i nieprawdziwymi informacjami. Funkcjonująca w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych grupa zadaniowa ds. wschodnich (East StratCom Task Force) została powołana w marcu 2015 r., aby przeciwdziałać kampaniom dezinformacyjnym Rosji. Kreml nasilił propagandę skierowaną przeciwko UE wraz z aneksją Krymu i rozpoczęciem wojny hybrydowej w Donbasie.

STRASBURG – Rozpoczęcie sesji Parlamentu Europejskiego (do 16 listopada), podczas której m.in. odbędzie się debata plenarna na temat praworządności w Polsce. Jest ona planowana na środę, 15 listopada. Dzień później europosłowie mają przyjąć rezolucję w tej sprawie.

MANILA – Prezydent USA Donald Trump kontynuuje wizytę na Filipinach. W poniedziałek weźmie udział w szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i spotka się z filipińskim prezydentem Rodrigo Dutertem. Filipiny są ostatnim z pięciu krajów na trasie jego pierwszej azjatyckiej podróży. Wcześniej odwiedził on Japonię, Koreę Południową, Chiny i Wietnam.

SOCZI – Rozmowy prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Ich głównym tematem będzie konflikt w Syrii.

MADRYT, BARCELONA – Kryzys wokół Katalonii, która pozostaje pod bezpośrednią kontrolą władz hiszpańskich od czasu ogłoszenia przez kataloński parlament rezolucji w sprawie niepodległości regionu. W sobotę setki tysięcy Katalończyków manifestowały w Barcelonie, żądając uwolnienia aresztowanych członków zdymisjonowanego rządu Katalonii, objętych postępowaniem w sprawie zorganizowania referendum z 1 października i ogłoszenia niepodległości regionu. W niedzielę Barcelonę odwiedził premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

BONN – Obrady szczytu klimatycznego ONZ – COP23. W spotkaniu, które potrwa do 17 listopada, uczestniczy ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Jego celem jest osiągnięcie postępu w dyskusji nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku, które mają być ostatecznie przyjęte na kolejnym spotkaniu w 2018 roku w Katowicach.

STRASBURG – W Parlamencie Europejskim odbędzie się seminarium, poświęcone współpracy miedzy krajami Unii Europejskiej w dziedzinie prawa ochrony konsumentów. Według badań PE skuteczna polityka ochrony konsumentów jest niezbędna dla efektywnego i dobrego funkcjonowania rynku europejskiego.

PARYŻ – Druga rocznica skoordynowanych krwawych ataków dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Paryżu, w tym na salę koncertową Bataclan, przed stadionem Stade de France oraz na bary i restauracje w X i XI dzielnicy, w których zginęło łącznie 130 osób, a ponad 350 zostało rannych. Było to najtragiczniejsze wydarzenie we Francji po II wojnie światowej. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.