Co się dzieje? Szybkie newsy – wtorek, 14 listopada

0

 Imieniny obchodzą: Agata, Emila, Judyta, Roger, Serafin, Wawrzyniec.

  • 216 lat temu w Międzyrzeczu Podlaskim zmarł Grzegorz Piramowicz, jezuita, pedagog, sekretarz Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk, autor wielu publikacji dotyczących oświaty.
  • 139 lat temu we Lwowie urodził się Leopold Staff, poeta, dramatopisarz, tłumacz. Zmarł 31 maja 1957 roku.
  • 99 lat temu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu pełnię władzy państwowej.
  • 97 lat temu w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej.
  • 66 lat temu w Pruszkowie urodził się Leszek Cichy, himalaista, który jako pierwszy Polak zdobył tzw. Koronę Ziemi, wchodząc na najwyższe szczyty siedmiu kontynentów; w 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.
  • 30 lat temu w Warszawie zmarł prof. Edward Habich, inżynier, mechanik, wynalazca, konstruktor czołgów i ciągników w okresie międzywojennym.
  • 27 lat temu w Warszawie minister spraw zagranicznych Polski Krzysztof Skubiszewski i minister spraw zagranicznych RFN Hans-Dietrich Genscher podpisali traktat potwierdzający kształt istniejącej granicy polsko-niemieckiej.
  • 10 lat temu Sejm RP podjął uchwałę ustanawiającą dzień 13 kwietnia jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
  • 10 lat temu we Wrocławiu zmarł Jan Kaczmarek, satyryk, autor piosenek i felietonista.

W Polsce

Dzisiaj Senat rozpocznie zaplanowane na dwa dni posiedzenie; izba zajmie się m.in. nowelą ustawy o ewidencji ludności; przewiduje ona utrzymanie obowiązku meldunkowego i wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. możliwości zameldowania się przez internet. Obecnie obowiązująca ustawa o ewidencji ludności przewiduje zniesienie tego obowiązku od początku przyszłego roku.

Senatorowie rozpatrzą także nowelizację ordynacji podatkowej; nowe przepisy mają wzmocnić ochronę podatników przed ponoszeniem konsekwencji wynikających z działalności nieuczciwych kontrahentów. Przedsiębiorcy będą mogli zażądać od organu podatkowego informacji o tym, czy ich kontrahenci składają deklaracje i płacą podatki.

W porządku obrad izby jest także m.in. też nowelą ustawy, która ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu suszem tytoniowym oraz ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej legalnym podmiotom dokonującym obrotu suszem tytoniowym. A także zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego, które zakładają, że przyjęcie m.in. do domu pomocy społecznej osoby bez jej zgody, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, wymagać będzie orzeczenia sądu opiekuńczego.

Senat przeprowadzi także drugie czytanie projektów uchwał: ws. uczczenia pamięci Bolesława Leśmiana i w 150. rocznicę urodzin prof. Ignacego Mościckiego, prezydenta Polski w latach 1926-1939.

# # #

Dziś rząd zajmie się Konstytucją Biznesu, zakładającą m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej, ulg na start dla początkujących przedsiębiorców i powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Konstytucja Biznesu to pakiet 5 projektów ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym, ogłoszona przed rokiem, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ma ona przynieść istotną zmianę w funkcjonowaniu przedsiębiorców i poprawić jakość relacji między biznesem a administracją.

Składają się na nią projekty: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Rząd omówi we wtorek również projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym; przewiduje on, że wnioski do rejestru firm KRS będą składane elektronicznie z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

Rząd zajmie się także projektem ustawy o dokumentach publicznych, którego celem jest stworzenie skutecznego system bezpieczeństwa dokumentów publicznych.

Zgodnie z projektem autorstwa MSWiA dokumenty publiczne zostaną podzielone na trzy kategorie. W pierwszej grupie – najistotniejszej ze względu na bezpieczeństwo – znajdą się m.in. dowód osobisty, paszport, książeczka żeglarska, Karta Polaka, dowód rejestracyjny pojazdu, legitymacje służbowe m.in. policjantów, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, ABW, CBA, AW, SKW, SWW, Inspekcji Transportu Drogowego, żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Do grupy drugiej i trzeciej trafić mają pozostałe dokumenty publiczne, szczegółowy ich wykaz określi w rozporządzeniu Rada Ministrów.

# # #

Dziś komisja weryfikacyjna wyda orzeczenie w sprawie trzech nieruchomości z pl. Defilad w Warszawie. 5 października komisja przez 10 godzin rozpoznawała reprywatyzację tych niezabudowanych działek, pod dawnymi adresami: Złota 19, Zielna 7/Złota 17 i Chmielna 50, które mają “analogiczne stany faktyczne”.

Jako świadkowie zeznawali wtedy urzędnicy zaangażowani w wydawanie decyzji miasta, w tym b. kierownik działu nieruchomości dekretowych m.st. Warszawy Mariusz P. (podejrzany ws. reprywatyzacji) oraz b. wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak. Jóźwiak, który nadzorował Biuro Gospodarki Nieruchomościami, został odwołany w 2016 r., gdy wybuchła afera reprywatyzacyjna; dziś jest szefem rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Według portalu wPolityce.pl, urzędnicy miasta mieli wiedzę, że po II wojnie warszawski adwokat wystąpił o prawo do zabudowy tych działek za symboliczną kwotę. W 1946 r. adwokata zatrzymało UB za działalność antykomunistyczną i nie dopełnił on wszelkich formalności, a po wyjściu z aresztu nie kontynuował już starań. “Na początku lat 90. prawdopodobni spadkobiercy właścicieli atrakcyjnych nieruchomości rozpoczęli jednak starania o ich odzyskanie, powołując się na działania adwokata sprzed jego zatrzymania” – podał portal. Dodano, że urzędnicy BGN “przymknęli oko na brak formalności” i w latach 2012-2013 rzekomym spadkobiercom przyznano prawo użytkowania wieczystego

Komisja od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu mec. Grzegorzowi M., Marzenie K. i Januszowi P. praw do Chmielnej 70; o przyznaniu Maciejowi M. praw do Siennej 29 oraz o przyznaniu spadkobiercom dawnych właścicieli praw do Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Żadnej z tych decyzji nie badał jeszcze sąd administracyjny.

Wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji sięga miliarda zł – mówił niedawno minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W prokuraturach podległych Prokuraturze Regionalnej w Warszawie trwa obecnie 81 śledztw ws. stołecznej reprywatyzacji, a w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu i jej podległych – 35.

# # #

Przed Sądem Okręgowym w Poznaniu kontynuowany będzie dziś proces Aleksandra Gawronika. Były senator oskarżony jest o nakłanianie ochroniarzy spółki Elektromis do porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa reportera “Gazety Poznańskiej” Jarosława Ziętary. Dziś sąd przesłucha m.in. dziennikarza Piotra Najsztuba.

Na początku lat 90. Najsztub wraz z Maciejem Gorzelińskim opublikowali w “Gazecie Wyborczej” dwa artykuły, w tym “Państwo Elektromis”, który opisywał m.in. mające zachodzić w firmie prowadzonej przez biznesmena Mariusza Świtalskiego nadużycia podatkowe i celne.

Gorzeliński zeznawał już w sprawie Gawronika. W przytoczonych przez sąd zeznaniach dziennikarza, Gorzeliński wspominałm.in. o telefonie Mariusza Świtalskiego do redakcji “Gazety Wyborczej”. Pod adresem Najsztuba i Gorzelińskiego miały też być kierowane groźby, które – jak zeznał dziennikarz – wiązane były właśnie z artykułem nt. Elektromisu. Świtalski miał też proponować inne, “genialne” tematy zastępcze, aby tylko nie pisać o jego firmach. W sądzie Gorzeilński podkreślił, że zarówno on, jak i Najsztub mieli być ostrzegani, że “ktoś ma na nich zlecenie”.

Proces Aleksandra Gawronika rozpoczął się w styczniu ub. roku. Były senator odpowiada z wolnej stopy. Nie przyznaje się do winy. Grozi mu kara wieloletniego więzienia lub dożywocie.

Jarosław Ziętara urodził się w Bydgoszczy w 1968 r. Współpracował m.in. z “Gazetą Wyborczą”, “Wprost” i “Gazetą Poznańską”. 1 września 1992 r. Ziętara wyszedł ze swego mieszkania i tam widziany był po raz ostatni. W 1999 r. został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dnia dzisiejszego nie odnaleziono.

# # #

15. Jazzowa Jesień rozpocznie się we wtorek w Bielsku-Białej. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią razem norweski saksofonista Jan Garbarek i perkusista z Indii Trilok Gurtu.

Podczas festiwalu do niedzieli publiczność wysłucha m.in. także saksofonisty Chrisa Pottera, kontrabasisty Dave`a Hollanda i trębacza Tomasza Stańki, który jest jednym z twórców bielskiego wydarzenia.

Bielska Jazzowa Jesień jest jednym z najistotniejszych krajowych wydarzeń tego gatunku muzyki. Gościła już wiele sław. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpili m.in. John Scofield, Ornette Coleman, Chick Corea, John McLaughlin, Cecil Taylor, Joe Lovano, Carla Bley, Tom Harrell, Eliane Elias, Egberto Gismonti oraz w wielu wcieleniach Tomasz Stańko.

Na świecie

TBILISI – Wspólna wizyta szefów MSZ Polski i Szwecji, Witolda Waszczykowskiego i Margot Wallstroem, w Gruzji. Szefowie dyplomacji Polski i Szwecji spotkają się z prezydentem Giorgim Margwelaszwilim, premierem Giorgim Kwirikaszwilim oraz wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Micheilem Dżanelidze. Planowane są też rozmowy z przedstawicielami gruzińskich organizacji obywatelskich. Główne cele wizyty to rozmowy przed szczytem Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada 2017 r. w Brukseli, oraz wyrażenie poparcia dla integralności terytorialnej Gruzji. Wizyta ma być świadectwem zaangażowania Polski i Szwecji, jako inicjatorów Partnerstwa Wschodniego, w tę politykę UE. Ministrowie chcą też wyrazić uznanie dla Gruzji “jako kraju, który osiągnął największe postępy we wdrażaniu reform przewidzianych w ramach umów stowarzyszeniowych i o wolnym handlu z UE” oraz zaznaczyć swoje wsparcie dla jej aspiracji do członkostwa w UE i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

STRASBURG – W Strasburgu Parlament Europejski będzie debatować nad sprawą “Paradise Papers”, wycieku milionów dokumentów, który pokazał, jak politycy, celebryci oraz międzynarodowe firmy mogą uciec od płacenia podatków. Odbędzie się też debata nad rezolucją na temat rekomendacji PE w sprawie przyszłości Partnerstwa Wschodniego. Zaplanowano także debatę nad rozporządzeniem dotyczącym wzmocnienia ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych i towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami UE, np. z Chin.

MADRYT, BARCELONA – Kryzys wokół Katalonii, która pozostaje pod bezpośrednią kontrolą władz hiszpańskich od czasu ogłoszenia przez kataloński parlament rezolucji w sprawie niepodległości regionu.

TSHWANE – Marszałek Senatu Stanisław Karczewski udaje się z oficjalną wizytą do Republiki Południowej Afryki. Wizyta będzie poświęcona głównie sprawom Polonii – współpracy i zacieśnienia kontaktów z Polską. W wizycie bierze też udział wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

LONDYN – Brytyjski parlament wznowi prace nad ustawą o wyjściu z UE, która trafi do komisji, gdzie posłowie będą mieli możliwość wprowadzania poprawek.

LONDYN – Brytyjska premier Theresa May spotka się na Downing Street z szefową szkockiego rządu Nicolą Sturgeon.

BONN – Obrady szczytu klimatycznego ONZ – COP23. W spotkaniu, które potrwa do 17 listopada, uczestniczy ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Jego celem jest osiągnięcie postępu w dyskusji nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku, które mają być ostatecznie przyjęte na kolejnym spotkaniu w 2018 roku w Katowicach.

MOSKWA – W Moskwie dwudniową wizytę roboczą rozpocznie szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej.

MIŃSK – W stolicy Białorusi podczas targów spożywczych Prodexpo w ramach programu „Smaki Europy – jakość i tradycja” odbędzie się prezentacja polskich produktów spożywczych. W otwarciu targów i konferencji prasowej poświęconej programowi „Smaki Europy” weźmie udział polski wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. W Mińsku będą również obecni polscy producenci mięsa, warzyw i owoców.

PARYŻ – W Paryżu rozpoczyna się dziesiąta edycja festiwalu Kinopolska (do 19 listopada).

BELGRAD – Serbski sąd ma ogłosić wyrok w sprawie siedmiu osób oskarżonych o podpalenie ambasady USA w Belgradzie w czasie zamieszek, które wybuchły po ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo w 2008 roku.

MANILA – Szczyt Azji Wschodniej, w którym oprócz krajów ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) wezmą udział również reprezentanci Australii, Chin, Indii, Japonii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Federacji Rosyjskiej i USA. W szczycie będzie uczestniczył prezydent Donald Trump, dla którego będzie to ostatni dzień podróży do Azji.

KUWEJT – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan z wizytą w Kuwejcie.

WASZYNGTON – Prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA Jeff Sessions ma zeznawać przed komisją sprawiedliwości Izby Reprezentantów.

NOWY JORK – W USA ukażą się wspomnienia byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena.

KOSMOS – Należący do amerykańskiej prywatnej firmy Orbital ATK kosmiczny statek towarowy Cygnus ma dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dowożąc tam żywność, odzież i inny potrzebny sześcioosobowej załodze materiał.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.