Co się dzieje? Szybkie newsy – wtorek, 7 listopada

0

Imieniny obchodzą: Antoni, Florentyna oraz Ernest.

  • 150 lat temu w Warszawie urodziła się Maria Skłodowska-Curie, autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej, jedyna dotąd kobieta uhonorowana przez Szwedzką Akademię Nauk dwiema Nagrodami Nobla. Zmarła 4 lipca 1934 roku.
  • 106 lat temu Maria Skłodowska-Curie została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
  • 78 lat temu dekretem prezydenta RP gen. Władysław Sikorski powołany został na stanowisko Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.
  • 74 lat temu w Jastrzębiu Zdroju urodził się Krystian Lupa, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich reżyserów teatralnych; należy do artystów wszechstronnych – zajmuje się też scenografią, grafiką, jest autorem teatralnych scenariuszy i adaptacji, tłumaczem oraz pedagogiem.
  • 73 lata temu w wyborach prezydenckich w USA zwyciężył urzędujący prezydent Franklin D. Roosevelt, którego wybrano na czwartą kadencję.
  • 36 lat temu z Polski ewakuowany został wraz z rodziną Ryszard Kukliński, oficer Sztabu Generalnego LWP, który przekazał CIA informacje o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz plany tej operacji, a także inne tajemnice Układu Warszawskiego. W 1984 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kuklińskiego zaocznie za “dezercję i zdradę” na karę śmierci.
  • rok temu w Los Angeles zmarł Leonard Cohen, kanadyjski poeta, pisarz, piosenkarz, wykonawca takich piosenek jak „Hallelujah”, „Dance Me to the End of Love”, „I’m Your Man” i „Closing Time”.

W Polsce

Dziś premier Beata Szydło spotka się z prezydentem Iraku Fuadem Masumem, który przebywa z dwudniową wizytą w Warszawie. Jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek tematem rozmów będą sprawy związane ze współpracą gospodarczo-handlowa oraz wsparciem Iraku w odbudowie potencjału ekonomicznego kraju.

Jak dodał Bochenek w trakcie spotkania poruszone zostaną także kwestie dotyczące sytuacji geopolitycznej w Iraku i procesem przywracania stabilizacji w regionie. Rzecznik rządu podkreślił, że polski rząd i polscy przedsiębiorcy mają możliwość pomocy Irakijczykom w odbudowie zarówno infrastruktury komunikacyjnej, jak i odnawianiu dóbr kultury.(PAP)

# # #

Dziś rząd zajmie się m.in. projektem uchwały ws. przyjęcia Koncepcji dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Centralny Port Lotniczy – Port lotniczy Solidarność ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim. Według resortu infrastruktury temat CPK jest uzgodniony. Pierwszy samolot ma odlecieć z CPK w połowie 2027 r. Przez najbliższe dwa lata mają trwać prace przygotowawcze do inwestycji. Koszt budowy CPK wyniesie ok. 31-35 mld zł.

Budowa portu lotniczego ma pochłonąć 20 mld zł; rozbudowa węzła kolejowego waha się, zgodnie z szacunkami przyjętymi w studium wykonalności dla kolei dużych prędkości, między 8 a 9 mld zł. Komponent drogowy może zaś kosztować – w zależności od zakresu prac – między 2 a 7 mld zł.

Ministrowie omówią również projekt nowelizacji ustawy o odpadach, który zakłada możliwość niezwłocznego usuwania odpadów przez właściwe organy, ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, z obowiązkiem zwrotu kosztów przez posiadacza odpadów.

Propozycja zakłada też m.in. wprowadzenie możliwości finansowania usuwania odpadów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)

# # #

Dziś sejmowa komisja śledcza rozpocznie przesłuchania świadków w wątku dot. działań policji i służb specjalnych ws. Amber Gold. Zeznania składać mają b. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku: o godz. 10 Anna Fołta-Nowacka, a po południu Maciej Zajda.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) wskazała w rozmowie z PAP, że komisja będzie pytała świadków m.in. o zainteresowanie ze strony policji Amber Gold oraz osobami Marcina i Katarzyny P., czyli b. szefami tej firmy.

“Chodzi m.in. o to jakie poczynili ustalenia oraz kiedy, jakie i dlaczego takie, a nie inne działania podejmowali, z kim te działania uzgadniali oraz z jakimi innymi służbami współpracowali” – poinformowała.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

# # #

Sąd Okręgowy w Katowicach ma dziś kontynuować proces w sprawie korupcji, w którym oskarżonymi są były szef MSWiA Krzysztof Janik z SLD, b. wiceminister finansów za rządów Sojuszu Wiesław C., a także b. szefowie katowickiego aparatu skarbowego. Proces ruszył pod koniec października – Janik już wówczas w rozmowie z dziennikarzami podtrzymał, że nie przyznaje się do zarzutów. Dziś on i Wiesław C. mają składać przed sądem wyjaśnienia.

Sprawa dotyczy dostarczającej m.in. artykuły chemiczne dla kopalń katowickiej firmy, która przed laty miała poważne zaległości podatkowe. Śledztwo rozpoczęło się od zawiadomienia złożonego przez Andrzeja B. – współwłaściciela tej firmy. Według niego, spółka korumpowała urzędników, by mieć wpływ na kontrole skarbowe i uzyskać umorzenia zobowiązań podatkowych. Świadek obciążył swojego wspólnika – Antoniego G. i cztery inne osoby, które razem z nim odpowiadają przed sądem.

Zarzuty wobec Janika dotyczą lat 2004-05. Był on w tym czasie posłem. Według prokuratury, przyjął od katowickiej firmy 140 tys. zł – w 13 ratach – za pośrednictwo w skontaktowaniu jej przedstawicieli z osobami pełniącymi funkcje publiczne w organach skarbowych. Janik usłyszał 13 odrębnych zarzutów.

Wiesław C., który był posłem SLD kilku kadencji, a w latach 2001-04 sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i generalnym inspektorem kontroli skarbowej został oskarżony o przyjęcie 240 tys. zł korzyści majątkowych, a b. wiceszefowa Izby Skarbowej w Katowicach Elżbieta K. korzyści o wartości ok. 10 tys. zł, m.in. w postaci obrazu czy patery. Były dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach Henryk Ś. jako jedyny nie ma zarzutów o charakterze korupcyjnym; odpowiada przed sądem za przekroczenie uprawnień. Oskarżeni oświadczyli, że nie przyznają się do stawianych im zarzutów.

Na świecie

BRUKSELA – Konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w przeddzień spotkania ministrów obrony Paktu 8-9 listopada.

BRUKSELA – Drugi dzień posiedzenia Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej (szefowie obrony krajów członkowskich), poświęconego globalnej strategii obronnej UE, współpracy z NATO i walce z terroryzmem.

SEUL – W ramach podróży do pięciu państw Azji prezydent USA Donald Trump z Japonii uda się do Korei Płd., gdzie spotka się z prezydentem tego kraju Mun Dze Inem. Przywódca USA odwiedzi również tego dnia amerykańską bazę wojskową; w odróżnieniu od swoich poprzedników nie złoży wizyty w strefie zdemilitaryzowanej, która oddziela Koreę Płd. od jej komunistycznego sąsiada. Po Korei Płd. Trump odwiedzi Chiny, Wietnam i Filipiny.

MADRYT, BARCELONA – Kryzys wokół Katalonii po przejęciu przez rząd hiszpański kontroli nad tym regionem w reakcji na rezolucję katalońskiego parlamentu w sprawie niepodległości. Kilku ministrów odwołanego rządu Katalonii osadzono w areszcie pod Madrytem; przebywający w Belgii premier Carles Puigdemont i jego czterej współpracownicy, objęci Europejskim Nakazem Aresztowania, oddali się w ręce belgijskiej policji. Później zostali warunkowo zwolnieni.

BONN – Obrady szczytu klimatycznego ONZ – COP23. W spotkaniu, które potrwa do 17 listopada, uczestniczy ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Jego celem jest osiągnięcie postępu w dyskusji nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku, które mają być ostatecznie przyjęte na kolejnym spotkaniu w 2018 roku w Katowicach.

BRUKSELA – W Parlamencie Europejskim konferencja na temat finansowania czystej energii. W debacie uczestniczą m.in. przewodniczący PE Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen, szef Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer, gubernator Kalifornii Jerry Brown, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energi PE Jerzy Buzek. Jednym z głównych tematów będzie finansowanie procesów przechodzenia z energii węglowej na bardziej odnawialne źródła energii.

BRUKSELA – Rada UE do Spraw Gospodarczych i Finansowych (kwestie dostosowania zasad VAT do rynku handlu elektronicznego, wzmocnienie nadzoru finansowego, kwestie integracji rynku kapitałowego, roczny raport trybunału obrachunkowego dotyczący budżetu UE).

WASZYNGTON – Drugi dzień wizyty szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini w USA.

HELSINKI – Spotkanie ministrów obrony państw nordyckich z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem.

WASZYNGTON – Premier Turcji Binali Yildirim w wizytą w USA (do 10 listopada).

WELLINGTON – Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier składa wizytę w Nowej Zelandii.

MOSKWA – Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) przeprowadzi w Moskwie pochód i wiec z okazji 100. rocznicy przewrotu bolszewickiego w 1917 roku. Oficjalne obchody 100. rocznicy wydarzeń 1917 roku, które obecnie historiografia w Rosji określa jako Wielką Rewolucję Rosyjską, odbędą się w Petersburgu z udziałem tamtejszych władz lokalnych, przedstawicieli ministerstwa kultury Rosji i organizacji społecznych.

HONGKONG – Werdykt Najwyższego Sądu Apelacyjnego w sprawie młodych przywódców rewolucji parasolek. 21-letni Joshua Wong i 24-letni Nathan Law, skazani wcześniej na odpowiednio sześć i osiem miesięcy więzienia za swoją rolę w masowych protestach, które zablokowały centrum Hongkongu w 2014 roku, zostali w październiku zwolnieni za kaucją i oczekują na rozpatrzenie apelacji na wolności.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.