Działo się (10 listopada)

0

1861 – Urodził się Robert Thorburn Ayton Innes (zm. 13 marca 1933) – południowoafrykański astronom pochodzenia szkockiego, odkrywca najbliższej Słońca gwiazdy Proxima Centauri. W 1902 roku, po zakończeniu wojen burskich, kiedy podjęto decyzję o założeniu obserwatorium astronomicznego w Johannesburgu. Innes zajął się organizacją i przystosowaniem dotychczasowego obserwatorium meteorologicznego (Transvaal Meteorological Observatory) do obserwacji astronomicznych. W 1915 roku, prowadząc obserwacje gwiazdozbioru Centaura, odkrył gwiazdę, nazwaną potem Proxima Centauri.

1871Henry Morton Stanley (właśc. John Rowlands, walijski dziennikarz i korespondent, pisarz, badacz Afryki i poszukiwacz przygód)  odnalazł w Afryce zaginionego odkrywcę i misjonarza Davida Livingstone’a. Jego słowa przy spotkaniu Doctor Livingstone, I presume?– przeszły do historii jako symbol angielskiej zimnej krwi.

Tennis for Two na ekranie oscyloskopu (1958)

1994 – Zmarł  William Higinbotham (ur. 25 października 1910) amerykański fizyk, autor gry komputerowej Tennis for Two. symulacji tenisa stołowego ej przy użyciu oscyloskopu. Jakkolwiek jej oryginał się nie zachował, została ona uznana za pierwszą grę komputerową w historii. Higinbotham nie afiszował się ze swoim dziełem i dopiero w 1983 roku za sprawą dziennikarza Davida Ahla został uhonorowany jako ojciec gier wideo.

 

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.