Ekran – polski film w Toronto

0

Kiedy po dziewięciu edycjach naszego Toronto Polish Film Festival, który “Gazeta”, a potem nasza firma powołana do promocji polskiego filmu – FENIKS organizowała w Toronto i Mississaudze w latach 1995-2003, a także po wielkich premierach “Ogniem i mieczem” i “Pana Tadeusza” w Hummingbird Centre (obecnie Sony Centre na Yonge i Front), po wielu przeglądach filmowych i dystrybucji kilku polskich filmów, przestaliśmy działać, zapanowała w promocji polskiej kinematografii w Toronto dłuższa cisza. Trwała 6 lat… I, jak to powinno być w sposób naturalny, wypełnili tę lukę młodzi.

Powstał EKRAN, polski festiwal filmowy, który w tym roku organizuje swoją 9. edycję. Co ciekawe (to jakby dalszy ciąg kontynuacji…) Ekran korzysta z kina Revue Cinema na ulicy Roncesvalles, gdzie przez lata odbywał się nasz festiwal, a który potem przez pewien czas był jedną z dwóch jego lokalizacji. Teraz jest pięknie odremontowany, nieco zmieniony, ale zachował czar jednosalowego kina studyjnego.

Za rozwijającym się w imponujący sposób Ekranem stoi dynamicznie i konsekwentnie działająca Marta Poźniakowska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralna im L. Schillera w Łodzi, aktorka, producentka filmowa. Film to jej pasja, a realizacją tej pasji jest właśnie Ekran.

Małgorzata P. Bonikowska: Tegoroczny Ekran to już 9. edycja festiwalu. Opowiedz o początkach. Jakie wtedy miałaś plany i wizje?
Marta Poźniakowska: Jak przyjechałam do Kanady, musiałam zaczynać od początku i szukałam miejsca dla siebie w branży filmowej ale nie było łatwo. Znajomy rzucił wtedy hasło festiwalu filmów polskich. Był to strzał w dziesiątkę. Zawsze byłam blisko filmu, aktorstwo to moja wielka pasja. Zanim skończyłam studia i na stałe przyjechałam do Toronto, latałam często tam i z powrotem, i kiedyś spotkałam na lotnisku w Warszawie kolegę lecącego do Vancouver. Ta nasza rozmowa o teatrze, o wspólnych znajomych z uczelni, zainspirowała mnie, żeby coś zacząć robić. Nie bardzo wiedziałam od czego zacząć, napisałam kilka emaili do konsulatu, do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Instytutu Sztuki Filmowej, do różnych moich znajomych ze szkoły filmowej. Pomysł spotkał się z entuzjastyczną aprobatą, i tak się zaczęła wielka przygoda z festiwalem. Ciężko uwierzyć, że to już 9 lat minęło!

M.P.B.: Co przede wszystkim, Twoim zdaniem, przyczyniło się do takiego rozwoju festiwalu?
M.P.: Jedna rzecz, która na pewno przyczyniła sie do rozwoju festiwalu to moja wytrwałość i niepoddawanie sie. W jaki sposób nie poddawać się i dążyć do celu, pomimo przeszkód – tego nauczył mnie festiwal. Wytrwałość to sekret wszystkich triumfów… Druga, to wsparcie instytucji i korporacji. Szczególnie chciałabym podziękować tutaj Polskiemu Konsulatowi Generalnemu w Toronto, Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, Toronto Arts Council oraz wszystkim sponsorom, którzy przez te 9 lat wspierają festiwal.

M.P.B.: Jakie są w Twoim przekonaniu największe osiągnięcia stworzonej przez Ciebie imprezy?
M.P.: Obecnie festiwal jest drugą największą imprezą promującą kulturę polską w Kanadzie. Ekran nie tylko promuje kulturę, sztukę polską i kino europejskie, ale przede wszystkim jest to platforma dla twórców gdzie mogą się spotkać i kooperować. Nie tylko anegdotą festiwalową ale i faktem jest to, że reżyser Mitja Okorn (“Listy do M.”) spotkał na naszym festiwalu Piotra Pasyka (reżyser teatralny mieszkający w Toronto) i razem stworzyli oni scenariusz do filmu “Planeta Singli”, który zresztą prezentowaliśmy w zeszłym roku na festiwalu. Mitja Okorn kilka miesięcy temu wrócił do Toronto żeby kręcić wysoko budżetowy film dla Sony Pictures wraz z Jadenem Smithem i Carą Delvigne. Ekran jest punktem startowym dla młodych twórców i zawsze przykładamy dużą wagę do młodych talentów i początkujących filmowców, szczególnie tworzących lokalnie.

This slideshow requires JavaScript.

•••

W tym roku, jak już pisaliśmy, w ramach festiwalu Ekran przedstawionych zostanie 14 filmów fabularnych, 7 animacji, 4 filmy dokumentalne i 10 filmów krótkometrażowych. Na festiwalu będzie też wielu gości. Będą to aktorzy: Maria Mamona (Blindness), Robert Więckiewicz (Convy, Romantik, King Of Life), Łukasz Simlat (Amok, Convoy), Robert Wrzosek (Cursed) oraz reżyserzy: Jan Kidawa Błoński (Stars), Ryszard Bugajski (Blindness), Krystyna Krauze (Vaszek, Kral, Return of Agnieszka Holland), Diana Skaya (Ojcu), Liliana Komorowska (Ojcu), Paweł Tarasewicz (Hell), Katarzyna Priwieziencew (Hell) i Monika Melen (Stan For Stan). W jury zasiądą: Piers Handling – Filmy Fabularne, Larry Anklewicz, Ottie Lockey, Daria Ellerman – Filmy krótkometrażowe, Justin Kelly i Steve Veal. Warto wybrać się na Ekran, który będzie trwał w Toronto w dniach od 6 do 12 listopada. Wszystkie informacje tutaj: ekran.ca.

Małgorzata P. Bonikowska

PS. Dobrze, że ważne inicjatywy takie jak Ekran otrzymują obecnie ogromne wsparcie od wielu instytucji polskich, które wymieniła Marta. Po wielu latach, kiedy organizatorzy festiwali filmowych takich jak nasz, czyli my i liczni nasi przyjaciele z innych krajów, którzy organizowali festiwale polskiej kinematografii, działaliśmy za własne pieniądze, walcząc z instytucjami nierozumiejącymi konieczności wspierania takich wydarzeń na świecie, ani finansowo ani logistycznie, teraz sytuacja jest zupełnie inna. I bardzo dobrze!!! Życzymy, aby Ekran się rozwijał i był silnie wspierany z Polski i z Kanady, bo na to zasługuje.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.