Grecja zalana

0

Tak wygląda jeden z domów w greckiej miejscowości Mandra, w zachodniej Attyce. 15 osób poniosło śmierć, a sześć nadal uważa się za zaginione po nagłych powodziach w Grecji.

Drogi w miejscowościach Mandra i Nea Peramos zamieniły się w rwące potoki błotne – wynika z nagrań telewizyjnych.

“To biblijna katastrofa. Nic nie zostało” – powiedziała państwowej telewizji ERT burmistrz położonej ok. 30 km na zachód od Aten Mandry, Janna Krikouki. W nocy z wtorku na środę miasto nawiedziły ulewne deszcze. Na zachodzie regionu Attyka ogłoszono stan wyjątkowy. Zamknięto niektóre szkoły.

Na zdjęciach telewizyjnych widać podtopioną autostradę, z dużymi pojazdami, autobusami i samochodami pod wodą, której poziom osiągnął 3 metry.

Foto: EPA/SIMELA PANTZARTZI Dostawca: PAP/EPA

W podtopionych mieszkaniach i na działkach w Mandrze odnaleziono ciała dwóch kobiet i trzech mężczyzn. Troje z nich miało ponad 80 lat. Kolejne dwa ciała dryfowały w morzu. Według strażaków co najmniej trzy osoby uznano za zaginione. Liczba rannych jest nieznana.

Niektórzy mieszkańcy chronili się na dachach i balkonach. Władze otrzymały co najmniej 500 zgłoszeń z prośbami o pomoc. Na miejsce wysłano ponad 150 strażaków.

Premier Aleksis Cipras wyraził żal z powodu tragedii.

Ulewne opady deszczy utrzymują się w Grecji od tygodnia.

Mandrę i Nea Peramos zamieszkuje łącznie ok. 20 tys. osób. Miasta leżą u podnóża góry na zachodzie Attyki. Agencja Reutera przypomina, że wiele greckich osiedli mieszkaniowych jest budowanych bez uwzględniania przepisów urbanistycznych.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.