Happy Remembrance Day!

0

Pamiętamy o tych, którzy oddali życie na wolność swego kraju i innych, we wszystkich wojnach i konfliktach na świecie. Dzisiaj, 11 listopada, o godzinie 11.00 przystaniemy na chwilę, aby zadumac się nad tą wielką ofiarą, jaką złożyli, abyśmy żyli w pokoju.

Mak, który jest symbolem święta pamięci w Kanadzie, pochodzi od Johna McCrae z Guelph w Ontario, który był kanadyjskim oficerem służb medycznych podczas I wojny światowej.

McCrae napisał wiersz pod tytułem “In Flander’s Fields”, 13- linijkowy utwór, który mówi o walkach w czasie wojny i który stał się wkrótce symbolicznym utworem upamiętniającym ofiary poległe w czasie bitew.

Od 5 lipca 1921 roku czerwony mak stanowi symbol pamięci w Kanadzie. Został on zarejestrowany jako należący do Royal Canadian Legion 30 czerwca 1948 roku.

Royal Canadian Legion, to tzw. strażnicy pamięci, mający za zadanie utrzymać pamięć o 117 tys. kobiet i mężczyzn, którzy poświęcili swoje życie w obronie kanadyjskiej wolności.

W czasie kampanii przed 11 listopada rozdaje się za datkami 18 mln czerwonych maków rocznie.

Ok. 14,5 mln dol. przekazane zostaje przez Kanadyjczyków na rzecz Legionu.

Maki są noszone od ostatniego piątku w październiku do 11 listopada, po lewej stronie, blisko serca.

Pieniądze, które są zbierane w ramach tzw. Poppy Trust Fund, przeznaczone są dla seniorów, weteranów i ich rodzin oraz dla wspomagania jednostek kadetów.

Od wolontariuszy można dostać także metalowy mak ze słowami “We Remember” oraz naklejkę.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.