Ludność rdzenna (ilościowo!) ma się dobrze

0

Ludność rdzenna czyli populacja Indian, Inuitów i Metysów rośnie w Kanadzie cztery razy szybciej niż średnia dla innych narodowości. Widać to było już pięć lat temu, a ostatni spis potwierdził stabilność zmiany. W ub.r. w spisie prawie 1,674 mln osób, czyli 4,9 proc. mieszkańców, deklarowało przynależność do rdzennych narodów, podczas gdy 20 lat wcześniej – 2,8 proc., a więc był to wzrost o 42,5 proc.

Statystycy prognozują, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba rdzennych mieszkańców Kanady wzrośnie do ponad 2,5 mln. W dodatku populacja Indian, Inuitów i Metysów jest młodsza od pozostałych grup etnicznych, średnio o 9 lat.

Przyczyny takiego wzrostu liczby rdzennych mieszkańców Kanady są dwie: w społecznościach tych rodzi się więcej dzieci i rośnie długość życia, a jednocześnie rzadsze są opory przed deklarowaniem w spisie przynależności etnicznej. Ta rosnąca duma z pochodzenia jest czynnikiem, który statystycy wychwycili już wcześniej, a ostatni spis potwierdził trend.

Jednym z efektów spadającej niechęci do deklarowania przynależności do rdzennych grup etnicznych jest też rosnąca znajomość rodzimych języków. W ubiegłorocznym spisie powszechnym zidentyfikowano ponad 70 odrębnych rdzennych języków będących w użyciu, mówi nimi 260,5 tys. osób, około jednej szóstej osób należących do rdzennych narodów. Jednak, zwrócili uwagę statystycy, jest to wzrost o 3,1 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed 10 lat, choć nie jest on tożsamy ze wzrostem liczby rdzennej ludności. To może oznaczać, że coraz więcej rdzennych Kanadyjczyków uczy się języka przodków jako swojego drugiego języka.

W kontekście szybkiego wzrostu liczby osób deklarujących się jako „Metysi”, których Kanada traktuje jako odrębny od Indian i Inuitów rdzenny naród, profesorowie Darryl R.J.Leroux z uniwersytetu Saint Mary’s i Adam Gaudry z Uniwersytetu Alberty zwrócili uwagę na zjawisko swoistej mody na rdzenne pochodzenie. Po analizie organizacji Metysów okazało się, że w ostatnich latach zaczęły powstawać nowe grupy odwołujące się do tradycji Metysów, czyli pochodzenia od plemion indiańskich i pierwszych osadników, którzy zawierali małżeństwa z Indiankami. Te grupy „często stylizują się na spadkobierców najbardziej autentycznych rdzennych narodów. Ironią losu jest, że postrzegają siebie jako bardziej autentycznych niż nadal istniejące społeczności rdzennych mieszkańców, od których wywodzą swój rodowód” – napisali autorzy w artykule, który został przedrukowany w portalu dziennika „The National Post”.

Anna Lach (PAP)

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.