Program dla młodych Polaków

0

Chcesz zmienić otoczenie w 2018 roku? Masz 18-36 lat? Przyjedź do Kanady na rok do pracy.

Po raz kolejny International Experience Canada (IEC) – program dla młodych Polaków, którzy chcą do Kanady przyjechać na rok do pracy, jest otwarty od ubiegłego piątku 3 listopada 2017 roku.

Dla przypomnienia: IEC jest to międzynarodowa (dwustronna) umowa pomiędzy Kanadą i 33 krajami, między innymi Polską, gdzie młodzi ludzie w wieku od 18 do 36 lat mogą tu przyjechać do pracy na 1 rok. Aby kwalifikować się na ten program, trzeba udowodnić, że kandydat nie ma rekordu kryminalnego.

Nie została jeszcze ogłoszona liczba miejsc na 2018 rok, ale już można zapisywać się do puli (stworzyć swój profil), a potem tylko czekać na pierwszą rundę zaproszeń do składania podania o prawo do pracy. Kandydaci są losowani z puli i jeśli otrzymają zaproszenie do składania podania o prawo do pracy, muszą wypełnić podanie i załadować je na swoje konto elektronicznie, łącznie z wymaganymi dokumentami (jednym z nich jest aktualne “Zapytanie o Karalność” z tłumaczeniem).

Obywatele polscy mają możliwość uczestniczenia w trzech wariantach programu IEC:

1. Working Holidays (opłata za uczestnictwo w programie wynosi w sumie 250 dolarów, nie trzeba mieć oferty pracy, trzeba udowodnić posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na 1 rok oraz $2500 dolarów dla siebie, na swoje wydatki). Można pracować dla kogo się chce.

2. Young Professionals (trzeba mieć ofertę pracy od kanadyjskiego pracodawcy na stanowisku, które przyczyni się do rozwoju zawodowego kandydata, opłata za ten program wynosi $150, oraz pracodawca musi uiścić opłatę $230), jednakże można pracować tylko dla tego określonego pracodawcy. Pozostałe warunki są te same.

3. International Co-op: trzeba być studentem na uczelni w Polsce i uzyskać ofertę odbycia stażu w firmie kanadyjskiej, który to staż potrzebny jest do ukończenia studiów, oraz przyczyni się do rozwoju zawodowego kandydata.

Ile tym razem będzie miejsc dla Polaków? 650? Czy więcej tym razem? Przekonamy się już wkrótce.

Warto już teraz przygotować sobie CV oraz skan paszportu. I warto odwiedzać często stronę internetową: http://www.cic.gc. ca /english/work/iec/selections. asp?country=pl&cat=wh

Uzyskując prawo do pracy w tym programie można pracować tam, gdzie się chce. Nie ma ograniczeń – otrzymuje się tzw. otwarte prawo do pracy. Program istnieje już od kilku lat, i obserwuję tendencję, że wielu młodych ludzi pracuje przez rok, oszczędzając na dalszą naukę, którą podejmują w Kanadzie (trzeba uzyskać wizę studencką).

Po skończeniu np. dwuletniego programu, otrzymuje się dyplom oraz można składać podanie o prawo do pracy na 3 lata, w celu uzyskania doświadczenia zawodowego.

Obywatele polscy mogą uczestniczyć w programie dwukrotnie – za każdym razem w innej kategorii. Pomiędzy jednym a drugim uczestnictwem musi być 6-miesięczna przerwa.

Zachęcam do wzięcia udziału i poznania pięknej Kanady. W ten sposób, według mnie, najlepiej można się przekonać, czy się tu podoba na stałe, czy też nie.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.