Terapia komórkami macierzystymi zmniejsza efekty starzenia

0

Badania kliniczne pokazały, że podanie komórek macierzystych redukuje symptomy osłabienia starczego i jest bezpieczne. Odkryciem zainteresowała się już prywatna firma.

Naukowcy z Interdisciplinary Stem Cell Institute na University of Miami opublikowali wyniki badań klinicznych I i II fazy (po III fazie nowy lek wprowadzany jest na rynek), w których seniorzy z osłabieniem starczym otrzymywali dożylnie mezenchymalne komórki macierzyste.

Zastosowane komórki mogą przekształcać się w różne typy komórek, np. tkanki tłuszczowej, kostnej, mięśniowej, chrzęstnej czy nerwowej. Ich zastosowanie potencjalnie oznacza więc możliwość regeneracji zniszczonych tkanek.

Tymczasem jak tłumaczą organizatorzy badań, brakuje obecnie terapii przeciwko starczemu osłabieniu, które dotyka ok. 10 proc. seniorów. Co więcej, zapotrzebowanie na skuteczną metodę leczenia w wielu krajach rośnie ze względu na starzenie się ich populacji.

Uzyskane rezultaty niosą duże nadzieje. Badania pokazały, że w leczonej grupie komórki pobudzały procesy regeneracyjne, hamowały zwłóknienia, redukowały stany zapalne oraz wspomagały powstawanie nowych naczyń krwionośnych i wyściełającego je śródbłonka. Znalazło to odzwierciedlenie w sprawności uczestników. Terapia zwiększyła ich wydolność w teście sześciominutowego marszu. Podawanie komórek okazało się przy tym bezpieczne.

“Byłem bardzo zaskoczony tymi wynikami” – opowiada prof. Joshua M. Hare dyrektor prowadzącego testy instytutu. “Myśl, że możemy biologicznie modyfikować osłabienie starcze jest bardzo ekscytująca” – mówi badacz. Skutki terapii wysoko ocenił też prof. David G. Le Couter University of Sydney oraz inni autorzy komentującego prace artykułu redakcyjnego.

“Przeprowadzone próby oznaczają potencjalny przełom w leczeniu starczego osłabienia” – piszą niezależni naukowcy.

“Oba badania są badaniami wczesnego etapu przeprowadzonymi na niedużej liczbie uczestników, przeznaczone głównie do oceny bezpieczeństwa, więc wnioski na temat ich skuteczności powinny być traktowane z ostrożnością. Mimo to, wyniki są niesamowite i co najmniej otwierają drogę do dużych, randomizowanych badań klinicznych III fazy” – kontynuują autorzy artykułu.

Pracami zainteresowała się już prywatna firma. Przedsiębiorstwo Longoveron nabyło od uczelni odpowiednią technologię i organizuje dalsze badania (fazy IIb) w 10 różnych ośrodkach w USA.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.