Zbilansowany budżet, dobre wyniki i nowe projekty w Ontario

0

Minister finansów Ontario Charles Sousa ujawnił plan ekonomiczny rządu w ramach jesiennego uaktualnienia polityki gospodarczej, ostatniego przed wyborami parlamentarnymi w Ontario wiosną. Głównymi punktami planu jest obniżenie podatków dla małych biznesów, a także miliony dol. pomocy dla małych firm, co ma ułatwić im przejście na wyższe minimalne stawki godzinowe pracowników.

Podatek dla małych biznesów spadnie z 4,5 proc. do 3,5 proc. od 1 stycznia 2018 roku, czyli tego samego dnia kiedy prowincja podwyższy minimalną stawkę godzinową z 11,60 dol. do 14 dol. Rząd chce podwyższyć płacę do 15 dol. od 1 stycznia 2019 roku.

Krytycy podkreślają, że zapowiedziana już w maju podwyżka minimalnych stawek spowoduje, że firmy będą zwalniały pracowników i zagrożonych jest co najmniej 185 tys. miejsc pracy.

Rząd przygotował pakiet dla małych firm o wartości 500 mln dol. m.in. przewidujący, że 1/3 zamówień rządowych na towary i usługi do roku 2020 ma pochodzić od małych i średnich firm.

Ponadto 124 mln dol. przez trzy lata zostanie wydane przez rząd na to, aby firmy mające mniej niż 100 pracowników zatrudniały młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat. Rząd ma dawać 1000 dol. za każdego przyjętego do pracy młodego człowieka i następny tysiąc jeżeli utrzyma on swoją pracę przez co najmniej sześć miesięcy.

Jak mówi Financial Accountability Office, największa utrata miejsc pracy będzie wśród młodych ludzi, a także zasadniczo zwiększy się liczba osób, które będą zarabiały minimalną płacę z nieco ponad pół miliona do 1,6 mln w 2019 roku.

Opozycyjna Partia Konserwatywna zapowiedziała, że jeżeli wygra wybory opóźni dochodzenie do 15 dol. minimalnej stawki płacy do 2022 roku. Będzie podwyższać stawkę o 25 centów rocznie w latach 2018-2022, kiedy dopiero osiągnie się 15 dol.

Wielu ekonomistów jednak popiera decyzję rządu, uważając, że podwyższenie minimalnej stawki będzie miało wpływ na aktywność ekonomiczną i zwiększy wydane przez mieszkańców Ontario pieniądze.

We wtorek również powtórzono szereg zapowiedzianych wcześniej programów, m.in. strategię pomocy seniorom, wcześniejsze uruchomienie podań na bezpłatne studia oraz stworzenie 1200 nowych miejsc w szpitalach w całej prowincji.

Minister Sousa potwierdził, że budżet Ontario na 2018 rok będzie zbilansowany, podobnie jak budżety w ciągu najbliższych dwóch lat.

Poza tymi wspomnianymi punktami, producenci lokalnie uprawianych warzyw i owoców otrzymują 60 mln dol. Pomocy. 85 mln dol. jest przeznaczone na oczyszczenie z rtęci wody w systemie rzek English-Wabigoon na terenie rezerwatu indiańskiego Grassy Narrows.

Wzrost PKB ma być na poziomie 2,8 proc. w tym roku, a więc wyższy niż 2,3 proc. przewidywany w budżecie wiosennym. Stosunek między zadłużeniem netto a PKB ma spaść do 37,3 proc. w tym roku fiskalnym.

Procent od zadłużenia, które obecnie wynosi 312 mld, ma wzrosnąć o 12 mld do 13,3mld w roku 2019-2020.

Działania na temat schłodzenia rynku mieszkaniowego ze strony rządu spowodowały utratę ok. 300 mln dol. Z tytułu podatku od zmiany właściciela (land transfer tax) w stosunku do tego co projektowano w budżecie ogłoszonym wiosną.

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.