Akcja “Wigilia bez granic”

1

Rozpoczęła się rejestracja osób, chcących wziąć udział w akcji “Wigilia bez granic”. Poszukiwani są Polacy, chcący gościć u siebie cudzoziemców podczas Wigilii, a także cudzoziemcy, którzy chcą tego wieczora zasiąść do polskiej Wigilii.

Akcja “Wigilia bez granic” zakłada przyjęcie obcokrajowców w polskich domach na wigilijnej wieczerzy oraz zintegrowanie w ten sposób Polaków z obcokrajowcami. Celem akcji jest rozpowszechnianie wśród cudzoziemców znajomości polskiej tradycji, kultury, zwyczajów i korzeni chrześcijańskich oraz eliminowanie zjawisk izolowania się cudzoziemców po przyjeździe do obcego kraju.

“Wigilia bez granic” organizowana jest przez Instytut Myśli Schumana. Na stronie internetowej akcji WigiliaBezGranic.com trwa rejestracja rodzin, cudzoziemców oraz liderów. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w akcji mogą na tej stronie wypełnić odpowiedni formularz. Informowanie rodzin o gościach, których przyjmą, rozpocznie się już od przyszłego tygodnia.

“To jest akcja skierowana do tych cudzoziemców, którzy już mieszkają w Polsce. Zapraszamy tych, którzy tutaj studiują, pracują, mają gdzie mieszkać. Zapraszamy tylko na Wigilię. Takie jest podstawowe założenie, choć w ubiegłym roku były też wariacje, że ktoś nie mógł zaprosić na Wigilię, ale zaprosił na obiad świąteczny. Ta pomoc działa wielopłaszczyznowo, bo czasem oni nie wiedzą, co ze sobą zrobić w ten wigilijny wieczór. Pomagamy im poznać naszą kulturę, religię, ale i chodzi nam o coś więcej, żeby cudzoziemcy nawiązali relacje z Polakami. Żeby nie było tej konwencji zamykania się we własnym gronie” – powiedział PAP Life Ryszard Krzyżkowski, wiceprezes Instytutu Myśli Schumanna, pomysłodawca akcji.

Partnerem akcji jest również Caritas Polska. “Podejmujemy się tego wołania: bądźmy razem przy wigilijnym stole. To jest gest miłosierdzia i miłości. Jesteśmy ludźmi wielkiego serca i to serce może być okazane przy wigilijnym stole. To serce gościnne, tradycyjna oprawa wieczoru spowodują, że przekażemy świadectwo, kim jesteśmy” – mówił ks. Marek Dec, wicedyrektor Caritas Polska.

Pierwsza edycja projektu “Wigilia bez granic” zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana odbyła się w grudniu 2016 r. W projekcie wzięło udział kilkaset polskich rodzin, które przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Jak przewiduje Krzyżkowski, w tym roku weźmie w niej udział kilka tysięcy polskich rodzin.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

1 Comment

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.